Na muralu przy ul. Solec 85 w Warszawie został utrwalony wizerunek poety odwzorowany z fotografii portretowej z 1939 r., wykonanej przy okazji sesji maturalnej. Na ścianie budynku umieszczono także fragment wiersza "Spojrzenie", autorstwa Baczyńskiego: "I jeden z nas - to jestem ja, którym pokochał. Świat mi rozkwitł jak wielki obłok, ogień w snach i tak jak drzewo jestem - prosty".
Krzysztof Kamil Baczyński w nowym serwisie internetowym portalu Polskieradio24.pl
- Jako twórca zdążył napisać ponad 500 utworów. W zasadzie od lat młodzieńczych pisał poezję, rysował, był wybitnie utalentowany. Można powiedzieć, że w jakimś sensie był kontynuatorem tradycji, talentu Norwida, ale także być może Wyspiańskiego, i wielu innych polskich twórców, którzy byli utalentowani zarówno jeżeli chodzi o poezję, literaturę, jak i plastykę - powiedział wicepremier Gliński.
Chciał żyć
Jak mówił, Krzysztof Kamil Baczyński "chciał studiować na Akademii Sztuk Pięknych, chciał żyć".
"Autobiografia" - słuchowisko na podstawie twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Posłuchaj
- W czasie wojny zawarł związek małżeński z Barbarą Drapczyńską. Chciał żyć jak całe to pokolenie urodzone po odzyskaniu niepodległości przez Rzeczpospolitą w latach 20. Pokolenie naszych, moich rodziców, którzy mieli wtedy także inne bardzo poważne obowiązki do spełnienia i one nie pozwoliły młodemu Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu kontynuować swoją karierę artystyczną - dodał.
Człowiek wierny wartościom
Podkreślił, że był to "wybitny poeta, człowiek wierny wartościom - w życiu osobistym i w życiu wspólnotowym, bo przecież tamto pokolenie podejmowało te dramatyczne decyzje z rozterkami, ale jednak w sposób absolutnie zdecydowany".
"Nie uważał tworzenia za jedyne powołanie". 76 lat temu zginął Krzysztof Kamil Baczyński
- Te rozterki znamy i pamiętamy, bo rówieśnicy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, którzy razem z nim chodzili do szkoły, do liceum Batorego - "Zośka", "Rudy" czy inni znani chłopcy, którzy zginęli w czasie wojny w dramatycznych okolicznościach. Oni wszyscy byli ludźmi myślącymi, nad wyraz poważnymi na swój wiek, którzy podejmowali te swoje dramatyczne decyzje w pełni świadomie, w pełni świadomie wybierali tak szalenie dramatycznie - zaznaczył wicepremier Gliński.
Przypominamy młodym pokoleniom
Minister kultury wskazał, że "między innymi po to są jubileusze, po to wspominamy, dzisiaj szczególnie Baczyńskiego, żeby poważnie myśleć o ich wyborach, bo to jest potrzebne nam także współcześnie, każdemu pokoleniu".
- Wpisujemy tym muralem wielkiego polskiego poetę w Warszawę, przypominamy Baczyńskiego Polsce, także młodym pokoleniom - podkreślił szef resortu kultury.
Prezydent na Powązkach
Andrzej Duda oddał hołd poecie przy jego grobie na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Prezydencki minister Wojciech Kolarski przypominał w rozmowie z Polskim Radiem, że "Sejm ustanowił rok 2021 rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla oddania hołdu temu wielkiemu polskiemu poecie, poecie tragicznemu, który uosabia równie tragiczne losy pokolenia Kolumbów".
Krzysztof Kamil Baczyński urodził się 100 lat temu, 22 stycznia 1921 roku. Jego udział w Powstaniu Warszawskim Stanisław Pigoń określił strzelaniem do wroga brylantami. Był autorem zaledwie czterech tomików wierszy, wyrażających jednak to, co najważniejsze dla pokolenia Kolumbów, którego symbolem się stał w polskiej wyobraźni.
fc