Historia

W Warszawie powstaje mural z pisarzami. Na początek: Norwid

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 05:30
W centrum stolicy, w miejscu zwanym "Patelnią", rozpoczęto malowanie muralu, który ma uhonorować czworo pisarzy, których życie i twórczość wspominamy w 2021 roku. Malowidło jest kolejnym tego typu przedsięwzięciem Narodowego Centrum Kultury. 
Wizerunek Cypriana Kamila Norwida podczas malowania
Wizerunek Cypriana Kamila Norwida podczas malowaniaFoto: Narodowe Centrum Kultury

Baczynski_TT_Cover_1200.jpg
Krzysztof Kamil Baczyński. Zobacz serwis specjalny

W styczniu z okazji setnej rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na ścianie warszawskiego budynku przy ulicy Solec powstał wielkoformatowy obraz upamiętniający poetę poległego w Powstaniu Warszawskim. To do tej pory jeden z czterech murali, które w stolicy Polski powstały z inicjatywy NCK. "Tym razem w sercu stolicy, na placu przy stacji metra Centrum powstaje nowe streetartowe dzieło, przedstawiające luminarzy polskiej literatury, których upamiętniamy i przypominamy z okazji ich wielkich jubileuszy" - czytamy w informacji Narodowego Centrum Kultury.

Fot. Narodowe Centrum Kultury Fot. Narodowe Centrum Kultury

Pierwszym bohaterem muralu, który zaczął powstawać na ścianach otaczających przestrzeń na placu Defilad w Warszawie - określaną potocznie "Patelnią" - jest Cyprian Kamil Norwid, poeta, prozaik, malarz, grafik i rzeźbiarz, którego dwusetna rocznica urodzin mija 24 września 2021 roku. W kolejnych tygodniach pojawią się kolejne trzy portrety twórców literatury.

Fot. Narodowe Centrum Kultury Fot. Narodowe Centrum Kultury

"Sprawdzona forma street artu wprowadza wielkich twórców i artystów w przestrzeń publiczną, w krajobraz miasta i umożliwia codzienną interakcję z bardzo różnorodną publicznością. Mural to wielkoformatowe dzieło plastyczne w stale otwartej i najliczniej odwiedzanej galerii, jaką jest miasto. Galerii, która nie podlega żadnym ograniczeniem, nawet epidemiologicznym" - pisze NCK.

Fot. Narodowe Centrum Kultury Fot. Narodowe Centrum Kultury

Narodowe Centrum Kultury jest jedną z największych instytucji kultury w Polsce, o bardzo szerokim spektrum działania. Organizuje i współorganizuje krajowe i międzynarodowe wydarzenia: festiwale, koncerty, przeglądy, konferencje. Prowadzi działalność edukacyjną, badawczą, szkoleniową, wystawienniczą, m. in. zarządza galerią Kordegarda, gdzie wystawiane są prace czołowych polskich artystów. Aktywnie angażuje się w obchody ważnych rocznic narodowych. Zarządza ogólnokrajowymi programami dotacyjnymi i stypendialnymi. Ponadto wydaje książki i realizuje podcasty poświęcone kulturze.

materiały prasowe NCK/mc

Czytaj także

Krzysztof Kamil Baczyński upamiętniony na muralu w Warszawie. Gliński: przypominamy go Polsce

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 10:40
Z okazji 100. rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński oraz dyrektor NCK Rafał Wiśniewski odsłonili w piątek w Warszawie mural poświęcony poecie. - Wpisujemy tym muralem Baczyńskiego w Warszawę, przypominamy go Polsce - powiedział Gliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antysmogowy mural z Wojciechem Korfantym w Zabrzu. Powstał dzięki grupie Tauron

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 13:28
Na ścianie jednej z kamienic w Zabrzu powstał mural z wizerunkiem Wojciecha Korfantego - działacza narodowego i przywódcy powstańczego, zaliczanego do jednego ojców polskiej niepodległości. Malowidło zostało wykonane przy użyciu specjalnej farby pochłaniającej zanieczyszczenia z powietrza. Projekt powstał z inicjatywy Tauron Polska Energia we współpracy z zabrzańskim Urzędem Miasta i Eco Evolution.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mury mówią. Street art, który uczy historii

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 13:00
Murale uzupełniają tkankę miejską i zmuszają przechodniów do przemyśleń. Często wpisują się w kontekst otoczenia, w którym powstały, a ostatnio też pełnią rolę... podręczników historii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mickiewicz bohaterem wyjątkowego muralu we Wrocławiu [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 18:15
Wrocławska dzielnica, która słynie z murali, wzbogaciła się o kolejny malunek. Z okazji nadchodzącego 75-lecia Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu szkoła zleciła namalowanie podobizny swojego patrona. Ciekawostką jest fakt, że realizując projekt, korzystano z farb pochłaniających smog.
rozwiń zwiń