Historia

Uratował życie Stalinowi, Churchillowi i Roosveltowi

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2012 16:00
Legendarny szpieg z czasów ZSRR Gework Wartanian zmarł w Moskwie w wieku 87 lat.
Zdjęcie z 5 maja 2010, Gework Wartanian i jego żona Goar podczas pokaz filmu dokumentalnego w Moskwie
Zdjęcie z 5 maja 2010, Gework Wartanian i jego żona Goar podczas pokaz filmu dokumentalnego w MoskwieFoto: fot. EPA/VIKTOR VASSENIN/ROSSIYSKAYA GAZETA

Zobacz serwis poświęcony II wojnie światowej>>>

Do historii służb wywiadowczych przeszedł jako członek grupy szpiegowskiej, która udaremniła zamach na uczestników konferencji teherańskiej w 1943 roku. Jak podała agencja Ria-Nowosti, Wartanian zmarł we wtorek po południu w jednym z moskiewskich szpitali.

19-letni Wartanian przewodził grupie agentów, która udaremniła zamach na tzw. wielką trójkę, polityków zgromadzonych na konferencji w Teheranie w 1943 roku: przywódcę Związku Radzieckiego Józefa Stalina, prezydenta US Franklina Roosevelta i brytyjskiego premiera Winstona Churchilla. Dzięki działaniom grupy Wartaniana na kilka dni przed przybyciem do Iranu Wielkiej Trójki aresztowano niemieckich agentów.

Wartanian zasłynął dzięki infiltracji brytyjskiej szkoły szpiegowskiej w Teheranie, gdzie w roku 1942 odbył cały kurs. Wychowankowie tej szkoły mieli zostać wysłani na misje do ZSRR.

Wraz z żoną Goar uchodzili za jedną z najskuteczniejszych par agentów w historii ZSRR. Przez 30 lat po drugiej wojnie światowej pracowali razem w różnych krajach. Do ZSRR wrócili dopiero w 1986 roku. Po powrocie Wartanian pracował do 1992 roku dla rosyjskiego wywiadu zagranicznego (SWR).

Nazwisko Wartaniana upubliczniono dopiero w 2000 roku.

Legendarny radziecki szpieg urodził się w 1924 roku w Rostowie nad Donem jako syn Irańczyka armeńskiego pochodzenia. Za swoje zasługi otrzymał najwyższe wyróżnienia zarówno od władz ZSRR, Federacji Rosyjskiej jak i Armenii. Do dziś w służbach wywiadowczych uchodzi za wzór do naśladowania.

pd, mr

Czytaj także

James Bond to za mało

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2010 15:00
Polski wywiad należał do najlepszych w czasie II wojny światowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papier wszystko wytrzyma

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2012 06:00
71 lat temu podpisano Kartę Atlantycką, dokument miał się stać podstawą powojennych stosunków międzynarodowych. Pozostał modelowym przykładem ignorowania przez ZSRR wszelkich zobowiązań.
rozwiń zwiń