Historia

Prawda o Małym Katyniu wychodzi na jaw

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 11:00
W obławie augustowskiej Sowieci aresztowali w lipcu 1945 roku jednego z przywódców podziemia niepodległościowego na ziemi augustowskiej - czytamy w "Naszym Dzienniku".
Tablica na wzgórzu w Gibach. Na tablicy napis:ZGINĘLI, BO BYLI POLAKAMI
Tablica na wzgórzu w Gibach. Na tablicy napis: ZGINĘLI, BO BYLI POLAKAMIFoto: Wikipedia/Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21)

Potwierdzają to odtajnione przez FSB dwa szyfrogramy w sprawie największej zbrodni popełnionej na Polakach po zakończeniu wojny.

W jednorazowej akcji razem z Szymonem Krupińskim ps. "Grom" ujęto 50 żołnierzy.

Gazeta podkreśla, że pod wieloma względami zbrodnia popełniona w czasie obławy augustowskiej była bardziej dramatyczna niż ta z 1940 roku. Wśród około 600 ofiar było 30 kobiet, część z nich oczekiwała narodzin dziecka. Poza tym mordowano nieletnich.

Zobacz serwis specjalny: KATYŃ>>>

"Nasz Dziennik" zauważa, że Centralne Archiwum Federalnej Służby Bezpieczeństwa w Moskwie na wniosek stowarzyszenia Memoriał ujawniło dwa szyfrogramy Wiktora Abakumowa do szefa NKWD Ławrientija Berii z lipca 1945 roku. Dokumenty dotyczą ujętych w czasie obławy augustowskiej żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Ich los został już wtedy przypieczętowany - mieli zostać zamordowani.

Wstrząsające dokumenty pozyskał w Rosji Instytut Pamięci Narodowej.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

(pp)

Czytaj także

Chruszczow i kukurydza

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2009 10:31
Budowniczowie zainspirowani nową modą budowali bloki w formie kolby kukurydzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Memoriał chce śledztwa ws. drugiego Katynia

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2011 16:30
Stowarzyszenie obrony praw człowieka „Memoriał” chce, aby rosyjska Prokuratura Wojskowa przeprowadziła nowe śledztwo w sprawie tak zwanej obławy augustowskiej z 1945 roku i pośmiertnie zrehabilitowała jej ofiary.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rehabilitacja ofiar Katynia: Rosja ma gotowy projekt

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2011 12:40
Według agencji Interfax, jest już gotowy plan zmian w rosyjskim prawie karnym, który umożliwi przeprowadzenie procesu rehabilitacji ofiar zbrodni katyńskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Będzie ekshumacja ofiar stalinizmu? Rada mówi "nie"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2012 06:30
Przeniesienie do kraju szczątków ofiar zbrodni katyńskiej jest niemożliwe - twierdzi Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
rozwiń zwiń