Historia

Czy gra planszowa z IPN w czerwcu podbije świat?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2012 11:00
Czwarta edycja gry "Kolejka” będzie wydaniem międzynarodowym. W pudełku, obok polskich kart, znajdą się także zestawy do gry po angielsku, niemiecku, hiszpańsku, rosyjsku i japońsku.

Instytut Pamięci Narodowej podpisał umowę na druk 25 000 egz. edukacyjnej gry planszowej pt.: "Kolejka”. Ten wciąż niedostępny na rynku hit roku 2011, opowiadający o realiach życia codziennego w latach schyłkowego PRL, trafi pod koniec czerwca do sklepów i to nie tylko w Polsce.
Jeszcze przed premierą w lutym 2011 roku gra "Kolejka” spotkała się z dużym zainteresowaniem nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. O publikacji edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej donosiły media w ponad 150 krajach świata. W ciągu kilku dni informacje o "Kolejce” pojawiły się na kilkudziesięciu tysiącach witryn internetowych, a także w stacjach radiowych i telewizyjnych oraz prasie. Uwagę poświęciły jej globalne serwisy informacyjne, m.in. BBC, CNN, Fox News, Associated Press. W doniesieniach podkreślano innowacyjności pomysłu edukacji za pomocą gry planszowej.
Mimo upływu czasu  zainteresowanie grą nie słabnie. W styczniu tego roku reportaż o "Kolejce” wyemitowała japońska telewizja NHK, a zapytania o grę spływają z całego świata. Ostatnio zgłosiła się do nas nauczycielka historii z Seulu poszukującą gry dla swoich uczniów. – mówi Katarzyna Hołopiak z Sekcji Kontaktów Międzynarodowych Biuro Prezesa IPN

Instytut postanowił odpowiedzieć na to zainteresowanie. Czwarte wydanie gry "Kolejka” będzie wydaniem międzynarodowym. W pudełku, obok polskich kart, znajdą się także zestawy do gry po angielsku, niemiecku, hiszpańsku, rosyjsku i japońsku. Odbiorców zagranicznych w specyfikę historii Polski oraz gospodarki PRL wprowadzi dołączony do instrukcji wstęp Prezesa IPN dr. Łukasza Kamińskiego oraz ilustrowany zdjęciami z epoki popularnonaukowy artykuł napisany przez dyrektora BEP IPN dr. Andrzeja Zawistowskiego. Liczymy przede wszystkim na zainteresowanie Amerykanów i Japończyków – podkreśla Madaj.
Dobrą wiadomością dla tych wszystkich, którym do tej pory nie udało się zdobyć gry jest to, że, jak podaje wydawca, przy nakładzie 25 000 egz. cena jednego egz. gry znacznie spadnie. W tej chwili w serwisach aukcyjnych można kupić „Kolejkę” za 169 złotych. Jednak już w czerwcu gra będzie kosztować około 54 złote. Ze względu na ograniczenia budżetowe IPN będzie to jednak prawdopodobnie ostatnie wydanie gry w tym roku. Mimo wszystko koordynator wydania ma nadzieję, że tym razem obędzie się bez spekulacji a egzemplarzy gry wystarczy dla wszystkich.
Specyficzną miara popularności "Kolejki” jest pojawienie się kilku gier imitujących hit IPN. Warto podkreślić, iż gra ma charter edukacyjny i nie kopiuje innych znanych od lat gier planszowych. Jej walory popularnonaukowe były weryfikowane przez historyków, a cały produkt – podobnie jak każde poważne opracowanie naukowe - poddany został zewnętrznej recenzji naukowej.   

Oryginalną "Kolejkę" można poznać po opakowaniu w charakterystyczny przewiązany sznurkiem szary papier.

Czytaj także

Lekcja historii w pudełku

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2011 05:55
Instytut Pamięci Narodowej wydał angielskie tłumaczenie instrukcji do gry planszowej "Kolejka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak fałszować wybory - komunistyczny poradnik

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 11:00
Większość metod była podobna w całej Polsce - wynik wyborów był założony z góry, aby go uzyskać opanowywano komisje wyborcze i represjonowano opozycję.
rozwiń zwiń