Historia

Nowy miesięcznik Instytutu Pamięci Narodowej „Pamięć.pl”.

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2012 12:00
Czasopismo ma charakter popularnonaukowy – jego najważniejszym zadaniem jest popularyzacja wiedzy na temat dziejów najnowszych oraz prezentacja wyników badań prowadzonych przez historyków pracujących w instytucie.
Nowy miesięcznik Instytutu Pamięci Narodowej Pamięć.pl.
Foto: IPN

Łamy pisma są także otwarte dla autorów spoza IPN. Czytelnicy znajdą w piśmie nieznane fakty, interesujące dokumenty, zaskakujące fotografie.

„Pamięć.pl” będzie kontynuować misję swego poprzednika, „Biuletynu IPN”, przybliżając ważne tematy z zakresu historii XX wieku. Niewątpliwą zaletą nowego pisma będzie atrakcyjna szata graficzna – kolorowy, opatrzony dużą liczbą zdjęć periodyk skierowany jest do szerokiego kręgu czytelników, szczególnie do uczniów, studentów, nauczycieli i wszystkich miłośników historii.

W numerze 1 „Pamięci.pl” m.in.:
•    Daniel Koreś pisze, jak Wojsko Polskie miało w sojuszu z Sowietami atakować Danię, Holandię i Niemcy Zachodnie. Czytelnicy otrzymają jako bonus reprint wielkoformatowej, do niedawna ściśle tajnej, mapy pochodzącej z archiwów Układu Warszawskiego. Przedstawia ona plan ataku państw bloku sowieckiego, w tym Polski, na północnozachodnią Europę.
•    rozmowa z prof. Andrzejem Paczkowskim o tym, czym jest pamięć narodowa i jakie pułapki czyhają na badacza historii współczesnej
•    artykuł Patryka Pleskota o początkach telewizji w Polsce
•    Antoni Dudek pisze o peerelowskim Dzienniku Telewizyjnym
•    Jerzy Eisler opowiada o historii filmu
•    Joanna Frydryszak-Kuciel opisuje kulisy powstania Listu 34 i rolę Antoniego Słonimskiego
•    Tomasz Łabuszewski przybliża sylwetkę Stefana Pabisia, jednego z Żołnierzy Wyklętych

Czytaj także

"Polskie Radio i Telewizja w stanie wojennym"

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 21:38
Historycy IPN Grzegorz Majchrzak i Sebastian Ligarski pokazali proces weryfikacji dziennikarzy z Polskiego Radia i TVP przez komunistyczne władze po 13 grudnia 1981 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IPN: w PRL działało 100 międzynarodowych terrorystów

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 17:42
- Byli w Polsce terroryści arabscy, terroryści zachodnioniemieccy z Rote Armee Fraktion. Byli to także terroryści z Irlandzkiej Armi Republikańskiej. To terroryści różnego rodzaju frakcji palestyńskich - powiedział Przemysław Gasztołd - Seń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

UB-ek z Krakowa oskarżony o znęcanie się

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2012 15:27
Krakowski IPN wniósł przeciwko Janowi Ł. akt oskarżenia do Sądu Rejonowego dla Krakowa Krowodrzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy gra planszowa z IPN w czerwcu podbije świat?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2012 11:00
Czwarta edycja gry "Kolejka” będzie wydaniem międzynarodowym. W pudełku, obok polskich kart, znajdą się także zestawy do gry po angielsku, niemiecku, hiszpańsku, rosyjsku i japońsku.
rozwiń zwiń