Historia

"Zabici w Katyniu": opublikowano uzupełniony indeks zamordowanych przez NKWD

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 18:57
4415 nazwisk oficerów zamordowanych przez NKWD liczy obecnie lista. Przedstawiono najnowszą publikację Indeksu Represjonowanych, który z Ośrodka Karta przechodzi do Instytutu Pamięci Narodowej.

Przekazanie Indeksu Represjonowanych jest związane z tym, że IPN ma obecnie większe możliwości dostępu do dokumentów i jest gotów poprowadzić projekt. Prezes Instytutu Łukasz Kamiński zapewnia, że prace badawcze będą kontynuowane oraz rozszerzane.
Współautorka i redaktorka publikacji "Zabici w Katyniu", Anna Dzienkiewicz podkreśla, że - podobnie jak poprzednie - powstała ona dzięki ogromnemu poświęceniu wielu osób. Wyraziła nadzieję, że podobnie zaangażowani będą współpracownicy IPN, którzy będą zajmowali się Indeksem Represjonowanych.

Do publikacji "Zabici w Katyniu" przyczyniło się także rosyjskie stowarzyszenie Memoriał. Jego szef Aleksander Gurjanow podkreśla, że badacze mieli do dyspozycji nowe dokumenty, które pozwoliły uzupełnić informacje o zamordowanych. W indeksie znalazło się więcej odnośników do informacji źródłowych, pojawiły się też nowe nazwiska. Udało się udowodnić, że ofiarami zbrodni katyńskiej z obozu kozielskiego padło siedem osób dotąd nieuwzględnianych w zestawieniach.

Zobacz serwis specjalny: KATYŃ>>>

Izabella Sariusz-Skąpska, której dziadek Bolesław Skąpski zginął w Katyniu, mówi, że publikacja jest dla niej bardzo wzruszająca. Cieszy ją, że tytuł brzmi "Zabici w Katyniu", a nie rozstrzelani, co wcześniej mogło sugerować, iż zginęli na przykład w wyniku skazania w procesie sądowym. Izabella Sariusz-Skąpska zaznacza, że dla bliskich oficerów zamordowanych w Katyniu bardzo ważna jest szansa kontaktu z dokumentami źródłowymi; stąd potrzebny jest dostęp do internetowego archiwum. Jak zaznaczyła, "rodziny czekają na każdą nową informację, przedmiot czy dokument przybliżający losy bliskiego zmarłego".

Indeks Represjonowanych w ciągu 25 lat opublikował 316 tysięcy biogramów osób, poddanych represjom w czasie wojny i w okresie komunizmu. Ponad 1,2 miliona biogramów jest w bazie roboczej Indeksu Represjonowanych, wraz z dokumentami źródłowymi. Wszystkie te materiały zostaną przekazane do IPN.

pp/IAR

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Czytaj także

Rajd Katyński. "Dzięki Tobie moja pasja motocyklowa ma sens"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 15:00
Wiktor Węgrzyn – jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. To właśnie jemu udało się wcielić w życie marzenie księdza Prałata Zdzisława Peszkowskiego, cudem uratowanego z "Golgoty Wschodu", o stałej łączności duchowej nowych pokoleń Polaków z miejscami wiecznego spoczynku tysięcy naszych Rodaków pomordowanych na "nieludzkiej ziemi".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbrodnia katyńska. Książka z materiałami źródłowymi PCK

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 18:50
Archiwa Państwowe wydały książkę, w której po raz pierwszy można zajrzeć do materiałów źródłowych z prac Zarządu Głównego PCK z lat 1943-44.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krośniewice: odsłonięto pomnik gen. Władysława Andersa

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 14:50
To hołd i podziękowanie dla generała Władysława Andersa. W Krośniewicach, rodzinnym mieście generała, odsłonięto jego pomnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolejne ekshumacje ofiar komunizmu na Łączce

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2013 15:14
Na Łączce pochowano kilkaset ofiar komunistów, w tym osoby symboliczne dla polskiej walki o wolność: Witolda Pileckiego, gen. Emila Fieldorfa. Zakładane jest przeszukanie całego obszaru, niezajętego przez późniejsze pochówki.
rozwiń zwiń