Historia

Kustosz Pamięci Narodowej 2013

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 08:00
To już XII edycja Nagrody przyznawanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Ma ona umacniać szacunek dla narodowej przeszłości, chronić wartości,dzięki którym Polska przetrwała przez lata zniewolenia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: IPN

Wiek XX był jednym z najtragiczniejszych okresów w historii Polski. Był to czas walki o odzyskanie niepodległości, oporu wobec nazizmu i komunizmu. Był to również czas sprzeciwu wobec głoszonej przez władze wersji historii – historii opartej na kłamstwie. Żyli jednak wówczas ludzie, którzy nie godzili się na jej zakłamywanie. Pielęgnowali pamięć o bohaterach narodowych, ważnych wydarzeniach,dokumentowali trud zwykłych ludzi, podejmowany w imię suwerenności Polski. Dzisiaj naszym obowiązkiem jest troska o zachowanie pamięci o nich.

Nagroda Kustosz Pamięci Narodowej nadawana jest osobom, z których życiorysów i dzieł mogą dziś korzystać młode pokolenia. Instytut Pamięci Narodowej przyznając nagrodę chce ukazać skomplikowaną historię naszej ojczyzny, umocnić szacunek dla narodowej przeszłości, a także chronić wartości, dzięki którym Polska przetrwała lata zniewolenia.

Nagroda Kustosz Pamięci Narodowej została ustanowiona w lipcu 2002 roku przez pierwszego Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leona Kieresa. Inicjatorem wyróżnienia był prof. Janusz Kurtyka, ówczesny Dyrektor Oddziału IPN w Krakowie.

Nagroda ma charakter honorowy, a jej laureaci otrzymują tytuł Kustosza Pamięci Narodowej. Ma ona umacniać szacunek dla narodowej przeszłości, chronić wartości,dzięki którym Polska przetrwała przez lata zniewolenia.

Kapituła przyznaje Nagrodę corocznie. Obradom przewodniczy PrezesInstytutu Pamięci Narodowej. W skład wchodzą laureaci nagrody i osoby wskazane przez Kapitułę.

Nagroda przyznawana jest instytucjom, organizacjom społecznym i osobom fizycznym za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii arodu polskiego w latach 1939-1989, a także za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej.

Uroczystości wręczenia nagrody "Kustosz Pamięci Narodowej" odbędzie się 22 maja 2013 roku, godz. 12.00 w sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Patronem medialnym jest Polskie Radio.

Czytaj także

Były milicjant może odpowiedzieć za zbrodnię przeciw ludzkości

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 17:32
Sąd rejonowy w Szczecinie wznowił zakończony tydzień temu proces w sprawie Jarosława W., byłego komendanta MO.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznane karty z historii polskiego wywiadu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 10:59
Nielegał, kanał łączności, werbunek, tajne operacje, skrzynki kontaktowe, fałszywe paszporty, porwania, morderstwa. Działalność wywiadu i kontrwywiadu należy do wywołujących największe zainteresowanie i emocje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Irena Dziedzic oczyszczona z zarzutów. "Nie współpracowała z SB"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 15:12
Irena Dziedzic nie jest kłamcą lustracyjnym - orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie. Oddalił on apelację IPN od wyroku sądu I instancji, który uznał, że znana dziennikarka nie była agentką SB.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miejsce hitlerowskich mordów w Piaśnicy pod lupą IPN

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 16:40
Śledczy z gdańskiego IPN przeszukali las w okolicach Piaśnicy w Pomorskiem. Poszukiwali śladów nieodkrytych mogił Polaków wymordowanych w 1939 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polityka" uderza w Pileckiego. IPN: on był bohaterem

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 21:19
"Polityka" opublikowała tekst prof. Andrzeja Romanowskiego, w którym sugeruje, że rotmistrz Witold Pilecki zdradził swoich najbliższych współpracowników. Specjalne oświadczenie na temat artykułu wydał IPN.
rozwiń zwiń