Historia

Litzmannstadt Ghetto

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2009 09:37
Filmy o losach Żydów w Polsce w czasie II wojny światowej będzie można obejrzeć w Łodzi.

Pokazy mają trwać od poniedziałku 23 lutego do niedzieli 1 marca. Jak poinformowała PAP rzeczniczka obchodów, Agnieszka Ostapowicz, większość z prezentowanych filmów została zrealizowana w ostatnich kilku latach. Każdego dnia po seansie popołudniowym odbędą się spotkania autorskie oraz panele dyskusyjne

''

Łódzkie getto. Źr.Wikipedia.

Wśród prezentowanych filmów będzie można zobaczyć miedzy innymi obraz „Życie. Po prostu" poświęcony Markowi Edelmanowi. O tym ostatnim z żyjących przywódców powstania w getcie warszawskim, wybitnym lekarzu, działaczu opozycji i Solidarności opowiadają miedzy innymi Bronisław Geremek, bojownicy z Żydowskiej Organizacji Bojowej mieszkający dziś w Izraelu, lekarze współpracujący z Edelmanem w szpitalach oraz przyjaciele z antykomunistycznej opozycji demokratycznej: małżeństwo Ludwiki i Henryka Wujców oraz Jan Lityński.

Kolejnym filmem będzie zdobywca Złotej Palmy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 1991 roku w kategorii filmów krótkometrażowych – „Z podniesionymi rękami". Ten wstrząsający obraz jest interpretacją znanego zdjęcia dziecka żydowskiego wychodzącego z getta warszawskiego z podniesionymi rękami.

Jak zapewniła rzeczniczka, na pokazie nie zabraknie filmów o Litzmannstadt Ghetto, w tym znanego i uznanego już obrazu „Fotoamator" Dariusza Jabłońskiego. Podstawą do nakręcenia tego filmu stały się znalezione w 1987 roku w antykwariacie w Wiedniu setki kolorowych slajdów z czasów II wojny światowej. Okazało się, że zdjęcia pochodzą z Litzmannstadt Ghetto, a ich autorem był główny księgowy łódzkiego getta Walter Genewein. Pokaz zdjęć przeplatany jest wspomnieniami Arnolda Mostowicza, żydowskiego lekarza w łódzkim getcie.

Pokazowi filmów towarzyszyć ma specjalna wystawa o II wojnie światowej.

Główne obchody 65. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto zaplanowano w tym roku na 29 sierpnia. Ma je między innymi uświetnić oratorium „Siedem bram Jerozolimy" Krzysztofa Pendereckiego - koncert rozpocznie się tuż po zachodzie słońca w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Odsłonięty też zostanie w Parku Ocalałych pomnik Polaków ratujących Żydów. W uroczystościach planowany jest udział prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a także prezydentów Izraela, Niemiec, Czech i Austrii.

(PAP)

Czytaj także

List z obozu zagłady

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2009 14:17
Znaleziono butelkę z listem, na którym widnieją podpisy siedmiu więźniów obozu w Auschwitz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Auschwitz - Co ja tu robię?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2010 15:43
Mikolaj Grynberg przyjrzał się ludziom odwiedzającym tereny byłego obozu Auschwitz.
rozwiń zwiń