Historia

Pochówki ofiar komunizmu. To nie koniec poszukiwań

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 06:30
Szczątki 82 ofiar reżimu komunistycznego zostaną tymczasowo pochowane na Cmentarzu Północnym w Warszawie. IPN przewiduje, że konieczny będzie trzeci etap prac na Łączce.
Audio
  • Krzysztof Szwagrzyk (IPN): przewiduje, że konieczny będzie trzeci etap prac na Łączce
  • Prezes Instytutu Pamięci Narodowej doktor Łukasz Kamiński: każda z odnalezionych ofiar jest bohaterem naszej historii
Kwatera Na Łączce Cmentarza Wojskowego w Warszawie
Kwatera "Na Łączce" Cmentarza Wojskowego w WarszawieFoto: Wikipedia/Zlisiecki

O 12.30 na warszawskich Powązkach Wojskowych, odbędzie się uroczystość odprowadzenia na miejsce tymczasowego spoczynku ofiar zamordowanych przez komunistycznych oprawców w latach 1948-1956.
Zamordowani byli grzebani w bezimiennych grobach w kwaterze "Ł", gdzie kilka dni temu zakończył się 2. etap ekshumacji.
Prowadzący pracę doktor Krzysztof Szwagrzyk, z Instytutu Pamięci Narodowej zapewnia, że to nie koniec poszukiwań pomordowanych bohaterów. Jak wyjaśnia, w chwili gdy przebadane zostaną wszystkie wydobyte ofiary, będzie wiadomo gdzie jeszcze należy poszukiwać, aby odnaleźć wszystkich zamordowanych.
Mimo odnalezienia w trakcie dwóch etapów prac szczątków blisko 200 osób, zaledwie 7 zostało na razie zidentyfikowanych. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej doktor Łukasz Kamiński zapewnia, że eksperci dokładają wszelkich starań, by kolejni zamordowani odzyskali swoją tożsamość. Na razie trudno powiedzieć ile osób uda się zidentyfikować - tłumaczy prezes Instytutu - ale nie ma wątpliwości, że każda z nich to bohater naszej historii. Prezes dodał, że badania są długotrwałe i skomplikowane, a całkowitą pewność, że ktoś został zidentyfikowany, dają tylko badania genetyczne. Dlatego IPN apeluje też do bliskich ofiar reżimu komunistycznego, by zgłaszali się do Instytutu, w celu oddawania próbek genetycznych, które posłużą do identyfikacji odnalezionych szczątków.
IPN we współpracy z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i Ministerstwem Sprawiedliwości prowadził prace ekshumacyjne od 13 maja do 4 czerwca. Ekspertom udało się wydobyć z ziemi szczątki 82 osób, odnajdywanych najczęściej w dołach mieszczących od dwóch do sześciu skazańców. Większość z nich nosi ślady po katyńskiej metodzie uśmiercania, niektórzy mieli związane z tyłu ręce.

IAR/agkm

Zobacz serwis specjalny: Katyń >>>

''

Czytaj także

Ekshumacje na Łączce: mordowano na "sposób katyński"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2012 13:58
Podczas prac na wojskowych Powązkach eksperci Instytutu Pamięci Narodowej wydobyli 111 szczątków ofiar represji komunistycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekshumacje na "Łączce". IPN ujawni dane ofiar

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 06:20
Na konferencji IPN dowiemy się, czyje ciała oprawcy komunistycznej bezpieki pochowali w bezimiennych grobach na warszawskiej Łączce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IPN szuka grobu płk. Cieplińskiego. Czy będzie na "Łączce"?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 14:31
Medalik połknięty tuż przed śmiercią może przyczynić się do identyfikacji ciała Łukasza Cieplińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekshumacje ofiar komunizmu. Wśród nich jest rotmistrz Pilecki

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 07:36
W latach 40. i 50. na Łączce pochowano kilkaset osób zamordowano w więzieniu na Rakowieckiej - mówi Krzysztof Szwagrzyk z IPN. W drugim etapie ekshumacji badacze chcą odnaleźć szczątki wszystkich zabitych.
rozwiń zwiń