Historia

Rewolucja goździków – koniec dyktatury w Portugalii

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 06:00
25 kwietnia 1974 w Portugalii doszło do wojskowego zamachu stanu, w wyniku którego został obalony dyktator Marcelo Caetano – następca Antonio Salazara.
Audio
  • Rewolucja Goździków - geneza, przebieg i skutki. Audycja z cyklu "Nie do końca wyjaśnione" (25.04.1993).
25 de Abril Sempre fot. WikipediaccHenrique Matos.
25 de Abril Sempre! fot. Wikipedia/cc/Henrique Matos.

Na początku XX wieku, kiedy upadła monarchia, Portugalia przeszła do ustroju republikańskiego. Nietrwałego, z często zmieniającymi się rządami - jednym słowem słabego. Dlatego też pojawiła się koncepcja wprowadzenia systemu dyktatorskiego.

Kraj pierwszych odkrywców i żeglarzy od 1926 roku był rządzony przez dyktatora Antonio de Oliveira Salazara, zaś od 1968 roku jego następcę Marcelo Caetano.

- Stworzyli system władzy, który nie tylko nie dopuszczał żadnych warunków demokratycznych, ale także nowoczesności w gospodarce, technice, nauce i wielu innych dziedzinach – mówił na antenie PR Andrzej Bilik, dziennikarz będący świadkiem wydarzeń z 1974 roku. – Był to faszyzm bliski włoskiemu.

Definitywny kres portugalskiej dyktaturze położył spisek kadetów z oficerskiej szkoły wojsk zmechanizowanych w portugalskim mieście Santarem. 25 kwietnia 1974 doszło do przewrotu, który stał się początkiem rewolucji goździków. Pozwoliła ona Portugalii wejść na drogę demokratycznych przemian.

Posłuchaj audycji na temat genezy, przebiegu i skutków rewolucji goździków w Portugalii.

mjm

Zobacz więcej na temat: faszyzm HISTORIA Portugalia
Czytaj także

Trybunał w Norymberdze – rozliczenie z nazizmem

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 05:55
8 sierpnia 1945 cztery mocarstwa okupujące Niemcy powołały Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze w celu ukarania zbrodniarzy wojennych. Oskarżonym postawiono cztery główne zarzuty: udział w spisku w celu popełnienia zbrodni międzynarodowej, zbrodnie przeciwko pokojowi, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości. Wyroki zapadły 1 października 1946.
rozwiń zwiń
Czytaj także

23 sierpnia – Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2013 06:00
23 sierpnia 1939 podpisany został Pakt Ribbentrop-Mołotow. Na jego mocy Hitler i Stalin dokonali podziału środkowej Europy. Nastała rzeczywistość gułagów, obozów pracy i krematoriów. Od pięciu lat dzień 23 sierpnia jest obchodzony jako Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

89 lat temu Ante Pavelić założył chorwacką organizację terrorystyczną Ustasze

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2018 06:00
7 stycznia 1929 Ante Pavelić założył faszystowską chorwacką organizację Ustasze. Stojąc na czele marionetkowego Niepodległego Państwa Chorwackiego, zamordował tysiące Serbów, Żydów, Romów i chorwackich antyfaszystów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Vasco da Gamy wyprawa do Indii

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 05:40
Odkrycie morskiej drogi do Indii stworzyło szlak handlowy łączący Europę z Indiami, aż do budowy Kanału Sueskiego. Ponadto demistyfikacji uległa, obowiązująca od czasów starożytnych, ptolemejska wizja Oceanu Indyjskiego.
rozwiń zwiń