Historia

Stanisław Pelc i szlak bojowy 2. Dywizji Strzelców Pieszych

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 06:09
– Przyjąłem z ośrodka mobilizacyjnego kilkanaście tysięcy żołnierzy z kraju, poborowych z Francji i ochotników o różnej wartości – wspominał gen. Stanisław Pelc – niestety zbyt szybki rozwój wypadków na froncie zmusił francuskie dowództwo do sięgnięcia po naszą, nieprzygotowaną jeszcze do boju dywizję.
Audio
  • Wspomnienia gen. Stanisława Pelca o walkach we Francji i pracy przy organizacji 2. Dywizji Strzelców Pieszych. (RWE, 25.06.1971)
Gen. Sikorski wśród żołnierzy w 1940 roku fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Gen. Sikorski wśród żołnierzy w 1940 roku fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

14 października 1980 zmarł Stanisław Pelc, generał Wojska Polskiego, uczestnik kampanii wrześniowej i dowódca piechoty 2. Dywizji Strzelców Pieszych, biorącej udział w walkach o Francję w 1940 roku.

Z Polski do Francji

Uczestnik I wojny światowej piął się w hierarchii wojskowej w czasach II Rzeczpospolitej. Kolejno mianowany dowódcą kompanii, batalionu, po ukończeniu szkoły oficerskiej pracował w warszawskiej Wyższej Szkole Wojennej jako wykładowca taktyki piechoty. Na wypadek wojny z ZSRR miał objąć stanowisko szefa sztabu Armii "Wołyń".

Po klęsce w kampanii wrześniowej przez Rumunię i Jugosławię przedostał się do Francji, gdzie otrzymał zadanie organizacji oddziałów piechoty w 2. Dywizji Strzelców Pieszych. – Przyjąłem z ośrodka mobilizacyjnego kilkanaście tysięcy żołnierzy z kraju, poborowych z Francji i ochotników o różnej wartości – wspominał gen. Stanisław Pelc na antenie Radia Wolna Europa – niestety zbyt szybki rozwój wypadków na froncie zmusił francuskie dowództwo do sięgnięcia po naszą, nieprzygotowaną jeszcze do boju dywizję.

Improwizacja i chaos

Od połowy maja 1940 roku dywizja pozostawała w odwodzie armii francuskiej w rejonie Colombey-les-Belles. W następnych tygodniach polskich żołnierzy rzucano po całej linii frontu, wielokrotnie zmieniając rozkazy. – Żołnierz zmęczony w ciągłych marszach i częstych zmianach nie rozumie tego bałaganu i staje się biernym wykonawcą – opowiadał świadek historii.

Walka do ostatniego naboju

18 czerwca 1940, mimo uszczuplenia dywizji, otrzymała ona rozkaz organizacji nowej linii obrony opartej o wzgórza Clos du Doubs. Polska dywizja miała osłaniać wycofujące się oddziały francuskie, wytrwać do zupełnego wyczerpania amunicji, a następnie przekroczyć granicę ze Szwajcarią.

Polscy żołnierze mimo zmęczeniu i braków w zaopatrzenia, w starciu z dużo silniejszym liczebnie i lepiej wyposażonym przeciwnikiem wykonali zadanie. Podczas gdy rozbite wojsko francuskie uciekało w panice i bez żadnego oporu, oddziały pod dowództwem gen. Pelca przekroczyły granice w szyku bojowym i na rozkaz.

Pobyt w Szwajcarii

20 czerwca 1940 Naczelny Wódz przesłał z Londynu telegram: "cieszę się z przebicia części wojska. Dziękuję żołnierzom za ich waleczność i dyscyplinę. Liczę na ich wzorowe zachowanie. Wytrwamy i zwyciężymy".

Francuski gen. Daillé w tym samym dniu ogłosił: wyborowa jednostka pod wodzą gen. Prugar-Ketlinga stawiała w ciągu czterech dni ustawicznych marszów i walk czoło dwóm dywizjom niemieckim zadając im poważne straty. Na skutek braku amunicji została zmuszona przerwać walkę, zachowując aż do końca w ogniu wspaniałą postać.

W Szwajcarii żołnierze przebywali do końca wojny. Na początku w obozach internowania, z czasem zyskując coraz większe swobody i zaufanie Szwajcarów.

Gen. Stanisław Pelc od lutego 1945 roku służył w Sztabie Naczelnego Wodza w Londynie, potem w II Korpusie Polskim. Po wojnie został awansowany na generała brygady.

Posłuchaj wspomnień dowódcy piechoty 2. Dywizji Strzelców Pieszych na antenie Radia Wolna Europa.


Czytaj także

80. rocznica bitwy pod Falaise. Przełamała obronę niemiecką w Normandii. Ważną rolę odegrali w niej Polacy

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2024 05:55
- Żołnierz Polski bić się może o wolność wszystkich narodów, umiera tylko dla Polski – mawiał generał Stanisław Maczek, dowódca Pierwszej Dywizji Pancernej na froncie zachodnim. 80 lat temu, 7 sierpnia 1944, rozpoczęła się bitwa pod Falaise. Ważną rolę odegrali w niej Polacy. Generał Montgomery, który dowodził siłami lądowymi, oceniając bitwę, powiedział: "Niemcy byli jakby w butelce, a polska dywizja była korkiem, którym ich w niej zamknęliśmy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dunkierka - zagadka II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2024 05:40
26 maja 1940 roku rozpoczęła się ewakuacja 330 tysięcy żołnierzy alianckich znad kanału La Manche. Jedną z największych zagadek II wojny światowej pozostaje odpowiedź na pytanie, dlaczego Hitler osobiście zatrzymał niemieckie dywizje pancerne idące na Calais i Dunkierkę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jean Moulin – "przywódca narodu nocy"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 05:40
"Moulin wyrósł na działacza imponującego siłą przekonania i autorytetem. Czuł, że jego dni są policzone, lecz był zdecydowany doprowadzić przedtem do końca swe zadanie" – zapisał w lutym 1943 roku Charles de Gaulle.
rozwiń zwiń