Historia

"Najpierw był orzeł - symbol wolności". Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2024 06:00
- Spory ideowe o odcień koloru czerwonego na polskich flagach i symbolach toczyły się od początków XX wieku - mówił na antenie radiowej Jedynki prof. Andrzej Nowak, historyk. 
Obchody Święta Niepodległości w 1930 roku. Na trybunie honorowej stoi Józef Piłsudski
Obchody Święta Niepodległości w 1930 roku. Na trybunie honorowej stoi Józef PiłsudskiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

2 maja w Polsce obchodzony jest Dzień Flagi RP. Święto ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Odpowiedzi na pytania, czym są barwy narodowe, flaga i jak się nimi poprawnie posługiwać, zawiera wydany przez MSWiA poradnik "Biało-czerwona". Nazwy miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe, powinny być umieszczone na barwach narodowych, a nie fladze - informuje.

Zapraszamy do wysłuchania sześciu opowieści o historii naszych symboli i barw narodowych przygotowanych przez prof. Andrzeja Nowaka, autora "Dziejów Polski".

Zdaniem znanego historyka "wszystko zaczęło się od orła…". Dlaczego od orła? Z koroną zamkniętą czy otwartą? Kiedy pojawiła się w naszej historii biało-czerwona flaga? Czerwona, czyli jaka: karmazynowa, amarantowa czy cynobrowa? Z jakimi wydarzeniami są związane szachownica i bandera? Do jakich czasów nawiązuje nasza współczesna symbolika? Posłuchaj!

Posłuchaj
02:21 dzień flagi 1_1.mp3 - Najpierw był orzeł – symbol wolności – mówił prof. Andrzej Nowak. (PR, 2017)
Posłuchaj
02:49 dzień flagi 2_2.mp3 - Sztandar, jako symbol skupienia się wokół jednej idei, jednego władcy, znany jest od wczesnego średniowiecza – wyjaśniał prof. Andrzej Nowak. (PR, 2017)
Posłuchaj
02:55 dzień flagi 3_3.mp3 - Spory ideowe o odcień koloru czerwonego na polskich flagach i symbolach toczyły się od początków XX wieku – tłumaczył prof. Andrzej Nowak. (PR, 2017)
Posłuchaj
02:19 dzień flagi 4_4.mp3 - 1 sierpnia 1919 roku Sejm RP przywracał orła w koronie zwieńczoną złotym krzyżem - mówił prof. Andrzej Nowak. (PR, 2017)
Posłuchaj
02:53 Dzien_flagi 5_5.mp3 - Polacy skupiają się pod barwami biało-czerwonymi w protestach robotników w Poznaniu ’56 roku, a potem towarzyszą zrywowi Solidarności w 1980 roku – wymieniał prof. Andrzej Nowak. (PR, 2017)
Posłuchaj
02:53 Dzien_flagi 6_6.mp3 - Skąd się wzięła szachownica na polskich samolotach oraz od kiedy polska marynarka wojenna pływa pod biało-czerwona banderą - wyjaśniał prof. Andrzej Nowak. (PR, 2017)

im

Czytaj także

Pierwsze wybory parlamentarne w odrodzonej Polsce [INFOGRAFIKA]

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2024 06:00
Zorganizowanie wyborów parlamentarnych trzy miesiące od odzyskania niepodległości, w kraju scalonym z trzech obszarów o zupełnie odmiennej kulturze politycznej, w kraju, którego wszystkie granice płonęły, zakrawa na cud. A jednak ten cud administracyjny ziścił się 105 lat temu, 26 stycznia 1919 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gabriel Narutowicz. Pierwszy prezydent II RP

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2023 06:00
Pierwszy prezydent II Rzeczpospolitej był zasłużonym budowniczym elektrowni wodnych i gorącym patriotą przejętym losem Polski. – Ta szlachetna postać, która niosła ewangelię porozumienia i przebaczenia wobec uczestników demonstracji przeciwko sobie, została zamordowana – mówił prof. Marian Marek Drozdowski w audycji Polskiego Radia z 2019 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przepowiednie dla Polski. Proroctwo Eustachiusza, wizje Wernyhory, znaki na niebie

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2023 05:55
Przełom roku jest czasem zarówno podsumowań, jak i rozmyślań o przyszłości. Te ostatnie dotyczą często losów całej wspólnoty. W historii polskiej kultury zachowało się wiele przykładów prób odpowiedzi na pytania: "Co będzie z Polską?". Przepowiednie te pojawiały się zwłaszcza w dramatycznych i trudnych dla kraju momentach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jędrzej Moraczewski. Pierwszy premier II RP

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2024 05:40
Rząd utworzony przez Jędrzeja Moraczewskiego działał niespełna dwa miesiące, ale podjął ważne decyzje dla niepodległego państwa polskiego – oceniał dr Mikołaj Mirowski na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

105 lat temu odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmu w odrodzonej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2024 05:58
10 lutego 1919 roku parlamentarzyści Sejmu Ustawodawczego po raz pierwszy zasiedli w ławach poselskich. "W tej godzinie wielkiego serc polskich bicia czuję się szczęśliwym, że przypadł mi zaszczyt otwierać Sejm polski, który znowu będzie domu swego ojczystego jedynym panem i gospodarzem", mówił do zgromadzonych Józef Piłsudski.
rozwiń zwiń