Historia

"Symboliczny akt przywracania pamięci". IPN zidentyfikował kolejne ofiary totalitaryzmów

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 17:35
- Dzisiaj jest taki dzień, kiedy możemy wręczyć noty identyfikacyjne rodzinom ofiar, które na to czekały po kilkadziesiąt lat - mówił prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki i zastępca prezesa IPN Krzysztof Szwagrzyk podczas uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych członkom rodzin ofiar totalitaryzmu komunistycznego i nazistowskiego
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki i zastępca prezesa IPN Krzysztof Szwagrzyk podczas uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych członkom rodzin ofiar totalitaryzmu komunistycznego i nazistowskiegoFoto: PAP/Marcin Obara

- Poszukujemy i identyfikujemy Polaków poległych między 1917 a 1990 rokiem. Nasza dalsza praca to wysiłek z pewnością nie na jedno pokolenie, ale na wiele kolejnych lat, biorąc pod uwagę liczbę zbrodni dokonanych na narodzie polskim przez Sowietów, Niemców, komunistów, Ukraińców - mówił w rozmowie z portalem Polskiego Radia prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Zobacz i posłuchaj:

- Nasze hasło "Powracamy po swoich" to są słowa, które usłyszeliśmy na "Łączce" z ust wolontariusza i żołnierza, które zapamiętałem - wyjaśniał ks. Tomasz Trzaska z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. - Dzisiejsza uroczystość to znak, że ten proces trwa i będzie trwał bardzo długo, bo ofiar jest tak wiele i w kraju i za granicą. Dość powiedzieć, że na Wołyniu czeka 100 tys. ludzi na odnalezienie i identyfikację.

Zobacz i posłuchaj:

12 sierpnia 2021 roku, w Pałacu Prezydenckim Instytut Pamięci Narodowej ogłosił imiona i nazwiska 26 osób - zarówno ofiar zbrodni komunistycznych, niemieckiego terroru II wojny światowej, jak i żołnierzy września 1939 roku. Podczas uroczystości rodziny ofiar otrzymały dokumenty potwierdzające tożsamość ich bliskich.

ipn powracamy po swoich free tt ipn 1200 .jpg
"Powracamy po swoich". IPN przypomni kolejne polskie ofiary totalitaryzmów

Wśród nich są ofiary masowych mordów i pojedynczych egzekucji. Instytut Pamięci Narodowej zwrócił uwagę, że podczas ceremonii ujawniono dane osób, których szczątki zostały odnalezione w ramach prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN i zidentyfikowane m.in. dzięki działającemu w Instytucie od jesieni 2019 r. systemowi CODIS, który jest autorskim narzędziem Federalnego Biura Śledczego USA (FBI) służącym m.in. do porównywania profili genetycznych.

Śledczy z IPN prowadzą prace archeologiczne i ekshumacyjne na terenie całego kraju. Identyfikowane są ofiary niemieckich zbrodni z czasów II wojny światowej oraz komunistycznych. Zespół IPN pod kierownictwem prof. Szwagrzyka w latach 2012-2017 prowadził prace ekshumacyjne na kwaterze "Ł" warszawskich Powązek, gdzie pochowano w bezimiennych mogiłach ofiary komunistycznego reżimu.

Do tej pory zidentyfikowano ponad 50 osób spośród 300. Wśród nich są m.in. major Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", major Hieronim Dekutowski "Zapora", czy ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych podpułkownik Stanisław Kasznica. Na identyfikację czekają szczątki rtm. Witolda Pileckiego i gen. Augusta Fieldorfa "Nila" oraz płk. Krzysztofa Cieplińskiego.

Witold Pilecki - zobacz serwis specjalny
Posłuchaj i zobacz, co o zakończeniu prac na warszawskich Powązkach, na Łączce, w 2017 roku mówił prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji:

im

Czytaj także

Prof. Krzysztof Szwagrzyk: będziemy wracać po kolejnych. Nie zostawimy ich!

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 15:00
- To herosi, ludzie różnych talentów. Te wzruszenia, kiedy głos się załamywał... To pokazuje, jak ważne są to chwile, gdy ogłaszamy kolejne nazwiska odnalezionych - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powązki, "Toledo", cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej. Nowe miejsca poszukiwań IPN

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 02:05
Powązki Wojskowe, dawne więzienie "Toledo" na warszawskiej Pradze i cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej to miejsca, w których prace prowadzić będzie Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Ze względu na pandemię koronawirusa rozpoczęcie prac przesunięto na początek lata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To ofiary sytemu komunistycznego". Wiceprezes IPN o odkryciu ludzkich szczątków w więzieniu przy ul. Rakowieckiej

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 14:30
- Na terenie b. więzienia UB przy Rakowieckiej znaleźliśmy szczątki dwóch mężczyzn. Naszym zdaniem, na tę chwilę, to ofiary sytemu komunistycznego, a nie niemieckiego - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IPN odnalazł szczątki ponad 25 osób w zbiorowym leśnym grobie

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 05:40
Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli szczątki ponad 20 osób, w tym kobiet i dzieci, w zbiorowym leśnym grobie na przedmieściach Warszawy. Z relacji świadka wynika, że są to ofiary zbrodni niemieckiej z czasów II wojny światowej - podało biuro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zidentyfikowano 26 ofiar totalitaryzmów. Prezydent: pamięć o przodkach stanowi o naszym człowieczeństwie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 12:43
"Pamięć o przodkach jest tym, co stanowi o naszym człowieczeństwie, i tym, co buduje narodową wspólnotę" - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych członkom rodzin ofiar reżimów totalitarnych. Wśród zidentyfikowanych osób znaleźli się m.in. ppor. cz.w. Wacław Sobolewski ps. Sęk oraz Romuald Lenczewski.
rozwiń zwiń