Historia

Odessa. Podczas kopania okopów żołnierze odnaleźli antyczne amfory

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 05:40
W maju 2022 roku ukraińscy żołnierze z 126 Samodzielnej Brygady Obrony Terytorialnej miasta Odessa dokonali niezwykłego odkrycia archeologicznego. Podczas budowy umocnień do ochrony miasta przez wojskiem rosyjskim, natrafili na starożytne amfory. Wstępna ocena artefaktów wykazała, że mogą one pochodzić z IV lub V wieku n.e.
Zasieki na ulicach Odessy
Zasieki na ulicach Odessy Foto: Eurokinissi / Zuma Press / Forum

Niezwykłe znalezisko

Zgodnie z decyzją dowódcy brygady, cenne amfory zostały wydobyte przez żołnierzy, zabezpieczone i przekazane pracownikom Muzeum Archeologicznego w Odessie. Z powodu trwającej wojny archeolodzy nie byli w stanie zbadać i udokumentować miejsca znalezienia artefaktów.

Wojskowym przede wszystkim zależało jednak na ochronie tych zabytków przez armią rosyjską, która - jak podało UNESCO - od marca 2022 roku zdążyła zniszczyć i/lub ograbić ponad 133 obiekty ukraińskiej kultury, w tym muzea, pomniki i miejsca kultu religijnego. Warto wspomnieć chociażby, że pod koniec kwietnia 2022 roku rosyjscy żołnierze ukradli bezcenne artefakty należące do Muzeum Krajoznawczego w Melitopolu. Wśród utraconych eksponatów znajdowała się m.in. kolekcja scytyjskiego złota - jeden z największych i najdroższych ukraińskich zbiorów - pochodząca z około IV wieku p.n.e.

Historia Odessy sięga czasów starożytnych

Historia Odessy jest niezwykle barwna i zawiła. Pierwsze ślady osadnictwa na tych terenach sięgają VI wieku p.n.e. Wówczas istniały tam dwie greckie kolonie - "Isiaka" i "Istrian". Pozostałości po tych antycznych osadzach - pochodzące z okresu pomiędzy V a III wiekiem p.n.e. - są wystawione przy Bulwarze Prymorskim, jednej z centralnych spacerowych ulic miasta, w specjalnie w tym celu zbudowanym punkcie turystycznym.

Około IV wieku n.e. na tym terenie zaczęły się osiedlać ludy tureckie, a w XIII wieku obszar ten został opanowany przez Złotą Ordę, czyli historyczne państwo mongolskie. Wkrótce potem region ten był już kontrolowany przez Wielkie Księstwo Litewskie - wiemy na pewno, że w tamtym okresie na terenie Odessy istniała osada Kaczibej, o której źródła pisane po raz pierwszy wspominają w 1415 roku. 

W XVI wieku obszar ten znajdował się już w granicach Imperium Osmańskiego - na miejscy Kaczibej powstała miejscowość zwana Hadżibej, a w jej pobliżu fort Yeni-Dunya. W natomiast 1789 roku tereny te zostały zajęte przez wojska rosyjskie. Zbudowano tam wówczas nowe zupełnie nowe miasto, które otrzymało nazwę "Odessa" - uważano bowiem, że w starożytności istniała w tym miejscu grecka kolonia "Odessos". W granicach państwa ukraińskiego miasto znajduje się od 1991 roku, czyli od czasu upadku ZSRR. 

Źródło: portal Kopalnia Wiedzy/jb


Czytaj także

Trwają ataki na ukraińskie miasta. "Chcą wszystko przeobrazić w Buczę i Mariupol"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2022 12:11
Jak poinformowała policja obwodu charkowskiego na Facebooku, "cztery osoby zginęły, a 30 odniosło obrażenia w poniedziałek na skutek rosyjskiego ostrzału Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Perfumy Kleopatry. Jak pachniała ostatnia królowa starożytnego Egiptu?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 05:55
Kobieta, która uwiodła Juliusza Cezara i Marka Antoniusza, ponoć olśniewała intelektem, charakterem i urodą. Czy zniewalający był także jej zapach? Naukowcy twierdzą, że udało im się odtworzyć w przybliżeniu woń perfum, których używała władczyni.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosjanie ukradli bezcenne złoto Scytów z muzeum w ukraińskim Melitopolu

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 05:40
Jak podała Polska Agencja Prasowa, rosyjscy żołnierze, okupujący Melitopol w południowo-wschodniej Ukrainnie, ukradli z tamtejszego Muzeum Krajoznawczego cenne eksponaty. Wśród utraconych artefaktów znajduje się między innymi kolekcja scytyjskiego złota. Jest to jeden z największych i najdroższych ukraińskich zbiorów.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Luksusowe wanny Heroda Wielkiego nie pochodziły z Egiptu. To produkt lokalny

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 05:40
Znany z biblijnej historii o rzezi niewiniątek władca miał słabość do luksusu. Jednym z dowodów są alabastrowe balie, w których zażywał kąpieli. Do tej pory sądzono, że eksportowano je znad Nilu. Najnowsze badania zaprzeczają tej tezie i rzucają nowe światło na krajobraz kamieniarstwa w starożytności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Badacze odsłonili staroegipskie kolorowe freski sprzed dwóch tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 05:40
W znajdującej się w mieście Esna (południowy Egipt) świątyni Chnuma - jednego z najważniejszych bogów starożytnego Egiptu, uznawanego za stwórcę człowieka oraz patrona narodzin i płodności - odkryto liczne malowidła pochodzące sprzed ponad 2000 lat. Freski, do tej pory skrywające się pod warstwą sadzy i brudu, są bardzo dobrze zachowane, wyróżniają się niezwykłą szczegółowością i żywymi kolorami. 
rozwiń zwiń