Historia

Odnaleziono wrak HMS Gloucester. Zatonięcie okrętu kosztowało życie 250 osób

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 05:40
Naukowcom udało się zidentyfikować wrak okrętu, który w 2007 roku został odnaleziony u wschodnich wybrzeży Anglii. To HMS Gloucester, który zatonął w 1682 roku podczas podróży przyszłego króla Anglii Jakuba II.
Obraz Johana Danckertsa z 1682 roku, przedstawiający katastrofę statku HMS Gloucester
Obraz Johana Danckertsa z 1682 roku, przedstawiający katastrofę statku HMS GloucesterFoto: Wikimedia Commons

Wrak został odnaleziony 15 lat temu przez dwóch braci – Juliana i Lincolna Barnwellów oraz ich ojca i dwóch przyjaciół. Dokonali tego po czterech latach poszukiwań, podczas których przebadali obszar ponad 5 tys. mil morskich. Statek osiadł na mieliźnie na Morzu Północnym 28 mil od Great Yarmouth, położonym na wybrzeżu w hrabstwie Norfolk w Wielkiej Brytanii.

Ze względu na czas, który był potrzebny do identyfikacji oraz względy bezpieczeństwa (miejsce to znajduje się na wodach międzynarodowych, więc każdy mógłby tam się dostać), dopiero teraz odkrycie podano do wiadomości publicznej.

Kadłub odnalezionego wraku jest częściowo zakopany w morskim dnie. Pozbawiony jest także kilu, czyli osi konstrukcyjnej szkieletu statku. Z wraku udało się wydobyć wiele przedmiotów, takich jak ubrania czy buty, a w 2012 roku na powierzchnię wydobyto dzwon pokładowy, co zdecydowanie pomogło w zidentyfikowaniu okrętu jako HMS Gloucester.

Lincoln Barnwell w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Guardian" stwierdził, że jego grupa poszukiwawcza odkrycia dokonała po czterech latach prób. Gdy wszyscy zaczynali tracić nadzieję, podczas kolejnego nurkowania Barnwell dopłynął do morskiego dna i zauważył dużą armatę.

- Ogarnęło mnie uczucie dumy, to było ekscytujące. W tamtym momencie byliśmy jedynymi ludźmi na świecie, którzy wiedzieli, gdzie leży wrak. To było wyjątkowe i nigdy tego nie zapomnę - powiedział Barnwell "The Guardian".

Dzieje okrętu

HMS Gloucester został zbudowany w 1652 roku i wziął udział w kilku bitwach wojny angielsko-hiszpańskiej w latach 1654-1660, a także uczestniczył w starciach podczas drugiej (1665-1667) i trzeciej (1672-1674) wojny Anglii z Holandią.

Nad ranem 6 maja 1682 roku okręt z dużą siłą uderzył w mieliznę, co doprowadziło do powstania dziury i zatonięcia statku. Katastrofa zakończyła się śmiercią 250 osób. Statkiem podróżował wówczas Jakub Stuart, czyli późniejszy król Anglii Jakub II. Przyszły monarcha spierał się z kapitanem o nawigowanie po trudnym terenie. Po wypadku Jakub opóźniał do ostatniej chwili opuszczenie tonącego pokładu, co kosztowało życie wielu ludzi, którzy ze względu na protokół, nie mogli opuścił okrętu przed członkami rodziny królewskiej.

Jakub całą odpowiedzialność za tę tragedię zrzucił na kapitana okrętu Jamesa Ayresa, który trafił do więzienia, ale wbrew oczekiwaniom króla Jakuba nie został powieszony. 

Historyczne wydarzenie

Zdaniem prof. Claire Jowitt, specjalistki od historii marynarki z Uniwersytetu Wschodniej Anglii, odnalezienie wraku może być największym morskim odkryciem od 1982 roku, gdy znaleziono Mary Rose. Był to okręt wojenny, służący w angielskiej flocie za czasów króla Henryka VIII Tudora aż do zatonięcia w 1545 roku. Po odkryciu został odrestaurowany i aktualnie można go podziwiać w Portsmouth.

W rozmowie z The Guardian prof. Jowitt stwierdziła:

- Odnalezienie HMS Gloucester pomoże nam znacznie lepiej zrozumieć XVII-wieczną historię społeczną, morską i polityczną. Jest to niesamowity przykład dziedzictwa o narodowym i międzynarodowym znaczeniu.

- Musimy na nowo opowiedzieć o ostatniej podróży Gloucester, śmierci wielu ludzi i konsekwencjach tego wydarzenia. Spróbujemy również zidentyfikować kolejne ofiary, ponieważ znana jest tożsamość tylko części osób, które wtedy zginęły.

Otwarcie wystawy w Norwich Castle Museum i Art Gallery planowane jest na wiosnę 2023. Będzie można zobaczyć tam znaleziska z wraku oraz dowiedzieć się więcej na temat aktualnych badań naukowych.

Źr. The Guardian/th

Czytaj także

Henryk VIII Tudor – kobiety, Kościół i krew

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 05:50
Żądza posiadania męskiego potomka ogarnęła króla Anglii tak silnie, że nie cofnął się przed wypowiedzeniem posłuszeństwa papieżowi, by ten cel osiągnąć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Stuart – nieszczęsna królowa Szkotów

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 05:36
Trzykrotnie wychodziła za mąż, żadnego z jej małżeństw nie można uznać za szczęśliwe. Jej niepowodzenia na polu uczuciowym można porównać tylko z porażkami na płaszczyźnie politycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka Brytania. Bogata rzymska osada odnaleziona dzięki budowie szybkiej kolei

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 05:40
Badania archeologiczne wykazały, że na terenie znanym jako Blackgrounds, funkcjonował ważny ośrodek handlowy. Na miejscu archeolodzy odnaleźli wiele cennych artefaktów, w tym ponad 300 monet z czasów cesarstwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Londynie odkryto rzymską mozaikę sprzed blisko 2 tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2022 05:40
W pobliżu szklanego drapacza chmur znanego jako The Shard archeolodzy natknęli się na bardzo dobrze zachowaną rzymską mozaikę. Jest to największy tego typu zabytek odnaleziony na terenie brytyjskiej stolicy od 50 lat. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta anglosaskich królów była głównie wegetariańska, chyba że wpadali na grilla do chłopów

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 05:50
Historycy od dawna zakładali, że wczesnośredniowieczni królowie i ich drużyny spożywali więcej mięsa niż reszta społeczeństwa. Nowe badania brytyjskich naukowców podważają to założenie i rzucają nowe światło na stosunki między władcą i poddanymi.  
rozwiń zwiń