Historia

Łuk Triumfalny – hołd walczącym i poległym za Francję

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 05:40
186 lat temu, 29 lipca 1836 roku, uroczyście odsłonięto w Paryżu Łuk Triumfalny. Budowa tego słynnego pomnika trwała aż 30 lat.
Łuk Triumfalny w Paryżu
Łuk Triumfalny w Paryżu Foto: Shutterstock

Łuk Triumfalny, w oryginale noszący dwie nazwy Arc de triomphe oraz Arc de triomphe de l’Étoile, był przede wszystkim rodzajem hołdu dla walczących i ginących za Francję żołnierzy.

Pomnik postawiony został jako zwieńczenie alei Pól Elizejskich. Jak wskazuje jego druga nazwa, plac, na którym stanął Łuk, nosił wówczas nazwę placu Gwiazdy, Place de l’Étoile. Obecnie jest to plac Charles-de-Gaulle’a.

Miejsce pamięci

Jednym z pomysłodawców wzniesienia Łuku był cesarz Napoleon I, ale ukończony już pomnik odbierał król Ludwik Filip I. Za projektem architektonicznym stał Jean François Chalgrin, a jego artystyczną, pełną rzeźb i płaskorzeźb dekorację wykonał François Rude.

Budowla ma wysokość 49,54 metra, szerokość 44,82 m i głębokość 22,21 m. Mieści również platformę widokową, do której prowadzą 284 stopnie specjalnych schodów. Co ciekawe, przez większość lat nikt nie dbał o czyszczenie zabytku i pierwsze tego typu prace odbyły się dopiero w 1966 roku.

W połowie grudnia 1840 roku miały miejsce uroczyste obchody: pod Łukiem przeszedł kondukt żałobny z trumną Napoleona, który został pochowany w kościele Inwalidów. W maju 1885 roku natomiast, po śmierci Victora Hugo, pod Łukiem wystawiano przez kilkanaście dni trumnę wielkiego pisarza.

Ważnym faktem było również złożenie prochów bezimiennych żołnierzy, ofiar walki o Francję w I wojnie światowej. Tak to w 1921 roku Łuk stał się też swego rodzaju Grobem Nieznanego Żołnierza.

Każdego roku w dniu 14 lipca od Łuku Triumfalnego rozpoczyna się uroczysta parada wojskowa dla uczczenia Święta Narodowego Francji.


Łuk Triumfalny w Paryżu, 1885 r.  Fot. Polona Łuk Triumfalny w Paryżu, 1885 r. Fot. Polona

Historia Francji

Portal "podróżepoeuropie.pl" tak opisuje artystyczne i architektoniczne walory tego niezwykłego pomnika: "Budowla ta jest jednym z najbardziej charakterystycznych przykładów stylu empire. Styl ów powstał we Francji i był jedną z odmian klasycyzmu. Poza nawiązaniami do architektury greckiej lub rzymskiej stosowano ornamenty, których symbolika odnosiła się do Cesarstwa lub osoby Napoleona (litera N, orły). Łuk Triumfalny jest budowlą posiadającą jedną arkadę oraz szereg zdobień i reliefów".

W skład tych reliefów wchodzą rzeźby wypukłe i płaskie. Te pierwsze przedstawiają: wymarsz ochotników z 1792 roku zwany także Marsylianką, triumf z 1810 roku, obrona z 1814 roku i pokój z 1815 roku (zawarty po abdykacji Napoleona).

Reliefy płaskie natomiast ukazują: pogrzeb generała Marceau, bitwę pod Abukirem, bitwę pod Jemappes, szturm na most pod Arcole, zdobycie Aleksandrii i bitwę pod Austerlitz.

***

Czytaj także:

***

Na Łuku Triumfalnym umieszczone zostały także spisy największych bitew i najważniejszych dowódców, a u szczytu - wypełniony rzeźbionymi postaciami fryz. W budowli znajduje się również niewielkie muzeum.

PP

Źródło: "Łuk Triumfalny w Paryżu - historia, ciekawostki i informacje praktyczne", w: podrozepoeuropie.pl

Czytaj także

Sto dni Napoleona

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 05:35
"Będąc na wygnaniu, usłyszałem wasz głos i oto przybyłem pomimo przeszkód i niebezpieczeństw. Wasz generał, wyniesiony na tron z woli ludu i przez was ogłoszony cesarzem, znowu jest z wami. Przybywajcie pod jego rozkazy" – brzmiała proklamacja Napoleona po ucieczce z Elby.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chmury nad Waterloo. Czy Napoleon przegrał z wulkanem?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2024 06:00
Jedna z najsłynniejszych porażek w dziejach Europy była wynikiem nie tylko błędów z przeszłości i złych decyzji podjętych w godzinie bitwy, lecz także kilku fatalnych zbiegów okoliczności. Napoleon być może wygrałby 18 czerwca 1815 roku, gdyby nie to, co zdarzyło się dwa miesiące wcześniej 11 tysięcy kilometrów od Waterloo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Napoleon Bonaparte. "Dla wielu był geniuszem, ojcem narodu, dla innych synonimem despoty i agresora"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2024 05:35
- Pojawił się znikąd, z małej, niewiele znaczącej wyspy na Morzu Śródziemnym i błyskawicznie zaszedł na szczyty władzy – słyszymy w archiwalnej audycji Polskiego Radia. Dziś mija 203. rocznica śmierci Napoleona Bonaparte.
rozwiń zwiń