Ochrona gór i przyrody
O tej decyzji wiadomo było, że musi w końcu zapaść już co najmniej od dziesięciu lat. To w latach 80. regularnie odbywały się w Radkowie, mieście gminnym Kotliny Kłodzkiej, prawie u podnóży Szczelińców, regularne sesje naukowe poświęcone Stołowogóskiemu Parkowi Krajobrazowemu. Już wtedy rodziły się silne dążenia utworzenia na tym unikatowym obszarze parku narodowego, którego zadaniem byłaby ochrona nie tylko zabytków górskich i przyrody, ale także infrastruktury miejsko-wiejskiej.
Wiadomo, że na terenie parku nie wolno rozbudowywać miasteczek i wsi, a charakter ich i regionalny wygląd musi być podtrzymywany. Rejon ten znany jest z rozwoju tak słynnych uzdrowisk jak Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Lewin Kłodzki i Kudowa-Zdrój.
Zasada ochrony obszarów parków narodowych jest bardzo ważnym elementem ich tworzenia. W przypadku tego Parku ważne były też geologiczne i przyrodnicze zasoby... te magmowe i piaskowcowe góry o charakterze wręcz magicznym - jak Szczeliniec czy Błędne Skały - zapadają na zawsze w pamięci wszystkich, którzy je odwiedzili. Wystarczy udać się do Kłodzka, które jest jakby koroną całej tej ziemi, tego rębu w granicach Polski i pasma Sudetów, by mieć już kilka kroków w jedno z najbardziej urokliwych miejsc naszego kraju.
Droga 100 Zakrętów
Uzdrowiska kuszące swoją architekturą, kręte drogi - ze szczególnym uwzględnieniem Drogi 100 Zakrętów nieopodal Kudowy-Zdroju - ale przede wszystkim formacje górskie i pojedyncze skalne potrafią urzec swoja tajemniczością.
Jak sama nazwa Błędnych Skał wskazuje, że łatwo się tam zgubić w labiryncie wysokich na kilka metrów bloków skalnych, które w wyniku erozji utworzyły jakby "skalne miasto" z wydrążonymi w nich szerokimi korytarzami. Gwarantujemy fenomenalne przeżycia, szczególnie w chwili zagubienia i poszukiwania wyjścia z tego labiryntu.
Co ciekawe, wystarczy wspiąć się na którykolwiek blok skalny by mieć wrażenie, że znajdujemy się właśnie na jakimś stole i tak, po zupełnie płaskich szczytach przeskakiwać z jednego "stołu" na drugi. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu możemy uniknąć wielogodzinnego błądzenia w skalnych tunelach.
Szczeliniec Wielki
Drugą fantastyczną osobliwością tego Parku jest Szczeliniec Wielki wysoki na 922 metry nad poziomem morza. Widać go już z daleka, kiedy się do niego zbliżamy, jako podobny kształtem do trapezu blok skalny porośnięty lasem iglastym. Góra ta, wcześniej zwana Siennicą lub Strzaskany, Spękany czy Stołowiec, jest piaskowcem, który w wyniku erozji utworzył na szczycie różnorodne formy skalne przypominające swoim wyglądem ludzi i zwierzęta. Mamy tam Fotel Pradziada, ale też Wielbłąda, Mamuta, Słonia, Kwokę, Małpę, Psa, Żółwia czy Sowę.
Wszystko to mieści w obrębie labiryntu swoistych wąwozów i korytarzy o osobliwych nazwach "Piekiełko" i "Diabelska Kuchnia". Są też wie skały określane mianem chyboczących się - "Kołyska Księżniczki Emilki" i "Serce Ducha Gór" - to chybotanie jest możliwe do wywołania przy niewielkim wysiłku własnym i wielu turystów dokonuje tej próby. Na szczyt wiedzie szlak złożony z 665 schodów ułożonych już w 1814 roku, a na samym szczycie mieści się schronisko turystyczne PTTK.
Fantastyczne kształty skał
Portal polskich Parków Narodowych tak opisuje podstawowe dane dotyczące tego Parku: "Park Narodowy Gór Stołowych został powołany do istnienia 16 września 1993 r. Jego powierzchnia wynosi obecnie 6340,07 ha, zaś powierzchnia otuliny to 10 515 ha. Teren Parku w przeważającej części jest pokryty borami świerkowymi sztucznego pochodzenia. Park Narodowy Gór Stołowych utworzono w Sudetach Środkowych, na terenie jedynych w Polsce gór płytowych o charakterystycznej warstwowej budowie geologicznej. W wyniku dużej podatności piaskowców ciosowych na erozyjną działalność wody i wiatru powstało tutaj wiele form skalnych o fantastycznych kształtach".
Portal zwraca także uwagę na chronioną roślinność tego obszaru: "Obok wspaniałych form skalnych bogactwem Gór Stołowych jest roślinność skał, łąk, torfowisk i zachowanych tylko we fragmentach, lasów liściastych. Wśród bogatych w gatunki mchów i paproci zbiorowisk naskalnych rośnie na jedynym w Polsce stanowisku skalnica zwodnicza. Bardzo interesująca z botanicznego punktu widzenia jest roślinności trawiasta, w rejonie Łężyckich Skałek. Występujące tu różnorodne zbiorowiska łąkowe obfitują w gatunki chronione takie jak: zimowit jesienny, arnika górska czy pełnika europejski nazywany kłodzką różą".
Zachęcamy więc do odwiedzenia tego obszaru i do "pobłądzenia" w tych niesamowitych labiryntach skalnych. Przeżycia murowane i pełne tajemniczości.
PP