Historia

Holandia. Dane osób podejrzanych o kolaborację z Niemcami podczas II wojny światowej będą dostępne w sieci

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2023 05:45
W 2025 roku holenderskie archiwa udostępnią dane osób podejrzanych o kolaborację z niemieckim okupantem podczas II wojny światowej - informuje dziennik "De Telegraaf". Dostępna w internecie ma być dokumentacja około 300 tys. osób.
Anton Mussert przemawia podczas podczas uroczystości z okazji wysłania pierwszego bataliony Ochotniczego Legionu Holenderskiego na front wschodni
Anton Mussert przemawia podczas podczas uroczystości z okazji wysłania pierwszego bataliony Ochotniczego Legionu Holenderskiego na front wschodniFoto: Het Utrechts Archief/dp

Zdygitalizowanych ma zostać przeszło 4 km dokumentów, które znajdują się obecnie w specjalnym archiwum wojennym (CABR) - podaje gazeta.

"De Telegraaf" przypomina, że bezpośrednio po wojnie rozpoczęto śledztwa policyjne i postępowania sądowe w sprawie osób podejrzanych o współpracę z okupantem niemieckim.

"Z 300 tys. podejrzanych ukaranych zostało około 20 proc. osób, z czego 1,9 tys. osób otrzymało wyroki więzienia na ponad 10 lat" – przekazuje gazeta. Ze wszystkich śledztw zachowały się zeznania w sądach, świadectwa świadków, pamiętniki, prośby o ułaskawienie, a także zdjęcia - wylicza dziennik.

"Od 1 stycznia 2025 r. każdy będzie mógł sprawdzić na stronie nazwisko domniemanego kolaboranta" - powiedział "De Telegraaf" Edwin Klijn z CABR. Przyznał on, że może to mieć poważne konsekwencje dla ich rodzin, ale jest ważne z punktu widzenia prawdy historycznej.

Holandia pod niemiecką okupacją 

III Rzesza napadła neutralną Holandię rankiem 10 maja 1940 roku. Zajęcie państw Beneluksu było w planach Hitlera preludium do ataku na Francję.

Wobec niechybnej klęski kraj opuścił rząd, podobnie uczyniła  rodzina królewska. Wraz z nielicznymi oddziałami udali się do Wielkiej Brytanii 13 maja. Głównodowodzący armią holenderską Henri Winkelman zdecydował się na kapitulację bombardowaniu Rotterdamu 14 maja. Nalot zmiótł centrum miasta z powierzchni ziemi, zginęło blisko 1000 osób.

Holandię czekało 5 długich lat okupacji. W planach przywódców III Rzeszy Niderlandy miały zostać w przyszłości wcielone do Rzeszy. Ścisłą kolaborację z Niemcami podjął Narodowo-Socjalistyczny Ruch Holenderski z Antonem Mussertem na czele. Hitler uznał go za "przywódcę narodu", ale rzeczywistą władzę sprawowali Niemcy. W okupowanym kraju utworzono osobną holenderską SS, a następnie formację zbrojną - Ochotniczy Legion Holenderski. 

Z drugiej strony działający na emigracji w Londynie rząd holenderski kierował działaniami rozwijającego się w kraju ruchu oporu.

PAP/bm

Czytaj także

Dziennik Anny Frank - jedno z najważniejszych świadectw Holocaustu

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2024 05:50
"Nieustannie szukam sposobu, żeby stać się taką, jaką chętnie chciałabym być i jaką mogłabym być, gdyby… na świecie nie mieszkali żadni inni ludzie" - brzmiał ostatni wpis w dzienniku Anny Frank.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nazistowscy miliarderzy": za bogactwem wielu niemieckich firm kryje się często ciemna historia rodzinna

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 05:40
Fortuny wielu niemieckich przemysłowców powstały na plecach robotników przymusowych i Żydów podczas II wojny światowej, napisał w opublikowanej w ubiegłym roku książce "Nazistowscy miliarderzy. Czarna historia najbogatszych niemieckich dynastii" holenderski dziennikarz David de Jong. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gospodarka III Rzeszy tworzona rękami więźniów-niewolników

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 05:55
Otwarta 12 stycznia 2023 roku wystawa plenerowa Instytutu Pamięci Narodowej "Gospodarka III Rzeszy" prezentuje źródła współczesnej niemieckiej gospodarki, której najpotężniejsze firmy najmocniej rozwinęły się w czasie II wojny światowej i bezwzględnie wykorzystały politykę wyzysku podbitych i zniewolonych narodów.
rozwiń zwiń