Historia

Obraz Matki Bożej Łaskawej patronuje Warszawie od lat

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 05:30
372 lata temu, 24 marca 1651 roku, podczas piątkowej uroczystej mszy świętej, odbyła się instalacja i koronacja obrazu Matki Bożej Łaskawej na Patronkę Warszawy. Obraz znajduje się obecnie w dawnym kościele klasztornym jezuitów Narodzenia NMP i św. Ignacego Loyoli w Warszawie. Dzisiaj jest to Stare Miasto i ulica Świętojańska 10.
Fragment obrazu Matki Boskiej Łaskawej, patronki Warszawy
Fragment obrazu Matki Boskiej Łaskawej, patronki WarszawyFoto: Wikipedia/domena publiczna

Postaci kultu religijnego narodu polskiego

Intronacja nastąpiła w kościele ojców pijarów przy ulicy Długiej - wtedy było to centrum miasta i postać Matki Bożej Łaskawej była jedną z ważniejszych postaci kultu religijnego. Głęboko wierzący naród w różnych miejscach państwa lubił zawierzać świętym opiekę i oddanie, szczególnie w sprawach trudnych, chroniąc się pod opiekuńczym protektoratem postaci biblijnych i błogosławionych. Obraz Matki Bożej Łaskawej taki protektorat przyjął i odwdzięczył się wieloma łaskami w następnych stuleciach w szczególnie trudnej historii naszej Warszawy.

Obecnie kościół ten nosi imię Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy i został wybudowany w latach 1609 - 1626 z inicjatywy jezuickiego księdza, teologa i pisarza Piotra Skargi. Plac pod budowę kościoła, zakon jezuitów (przybyły do Warszawy zaledwie dwa lata wcześniej) otrzymał od króla Zygmunta III Wazy. Kolejnymi obok króla fundatorami tej świątyni byli podkomorzy wielki koronny Andrzej Bobola oraz bracia Gostomscy.

Na wzór obrazu Madonny z Faenzy

Obraz został namalowany na zamówienie rektora pierwszego konwentu pijarów na ziemiach polskich, ks. Hiacynta Orsellego. Pisze o tym portal tego właśnie kościoła w Warszawie: "Ks. Orselli zlecił młodemu zdolnemu artyście z dworu królewskiego w Warszawie namalowanie wizerunku Madonny na wzór obrazu Madonny z Faenzy, która miałaby być otaczana w Warszawie podobnym kultem jak Madonna w Faenzy, czy też Madonna w Częstochowie. Pragnął on "pobudzenia w Polsce czci dla tejże Dziewicy Łaskawej i zyskania jej opieki", by stała się ona Patronką Ludów Północy, czyli Warszawy i północnych ziem Królestwa, tak jak Pani Jasnogórska uważana była za Patronkę południowych ziem Rzeczypospolitej. Osobiście doglądał malowania obrazu, a podczas ostatniej wizyty w pracowni zadecydował o konieczności domalowania postaci aniołów koronujących głowę Madonny królewską koroną (na wzór Madonny z Faenzy, która też miała koronę na głowie). Niestety, przez niedopatrzenie i niekompetencje malarza została domalowana nie królewska korona według ustanowionych standardów europejskich, ale swobodna interpretacja artysty - koronetka z kwiatuszkiem".

Koronacja i papieskie poświęcenie obrazu

Uroczystości koronacji odbyły się w wigilię Zwiastowania Pańskiego, a swoją obecnością uświęcił je nuncjusz papieski arcybiskup Cosmas de Torres, co ciekawe obraz najpierw zawisł w kościele pijarów pw. Świętych Prima i Felicjana przy ulicy Długiej (jest to obecna katedra polowa) - jak podaje portal kościoła: "Nuncjusz odprawił uroczystą mszę św., poświęcił obrzędem pontyfikalnym ołtarz i obraz i odczytał bullę papieża Innocentego X ustanawiającą święto odpustowe Mater Gratiarum Varsaviensis na drugą niedzielę maja (obecnie przeniesiony na drugą sobotę maja). Było to pierwsze na terenach polskich papieskie poświęcenie obrazu z Matką Bożą w koronie. Od tego momentu obraz otaczany był niezwykłą czcią wiernych w kościele pijarów do Powstania Listopadowego".

Śluby Warszawy, czyli akt zawierzenia

Co ciekawe i znamienite, pierwszych łask miasto dostąpiło już rok później, kiedy to do Warszawy zbliżała się zaraza w 1652 roku, wtedy ks. Orselli zarządził specjalną procesję błagalną wzdłuż wewnętrznych murów miasta i kiedy epidemia ustąpiła, też z jego inicjatywy ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą Patronką Warszawy. w portalu czytamy dalej: "uroczysta ceremonia przed kościołem w miejscu dzisiejszego placu Krasińskich by móc pomieścić tysiące warszawian, w której uczestniczyła prawie cała Warszawa. Po odśpiewaniu Te Deum laudamus został odczytany akt zawierzenia, tzw. Śluby Warszawy. Potem nastąpiło udekorowanie obrazu koroną królewską (ośmioobłękową, zamkniętą, zwieńczoną globem ziemskim z krzyżem) ufundowaną przez rajców stolicy wspólnie z ludem Warszawy. Kapłan przytwierdził do obrazu wotywną koronę z pozłacanego srebra i ozdobioną perłami. Nie była to jednak koronacja obrazu zgodnie z wymogami papieskimi, które w tym czasie już były określone i obowiązywały od roku 1630 (jednak była to pierwsza koronacja obrazu Matki Bożej w Polsce wcześniejsza o 66 lat w stosunku do koronacji papieskiej obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze)".

Pierwszy raz na ziemiach polskich

Bardzo ciekawie brzmi tekst Ślubów Warszawy, wtedy w języku łacińskim, a dostępny w naszym ojczystym języku dzięki tłumaczeniu o. Witolda Kopera SJ: "Warszawa również teraz pozdrawia Cię, Dziewico, i składa Ci śluby. Miasto pragnie zbawienny dla ludów i królestw obraz zachować jako tarczę ochronną w kościele pijarów. Bądź taką gwiazdą wieczorną, jaką byłaś pod niebem Południa. Bądź strażniczką Lechii. Pozwól nazywać Cię Opiekunką Ludu Północnego. Wspieraj berło Kazimierzowe. Podaruj Lechii pokój i połamane strzały. Wojny osmańskie oraz choroby odpędź daleko i broń także, Maryjo, swoich czcicieli i swoją świątynię".

Ogólnie przyjmuje się, że nazwa tych ślubów określana jest mianem Votum Varsaviae i jest to pierwsze na ziemiach polskich takie zawierzenie wotywne, pierwszy raz oficjalnie nazwano Maryję Strażniczką Polski. Co ciekawe, oficjalne nazwanie Matki Bożej Królową Polski nastąpiło dopiero w 1656 roku.

PP


Czytaj także

Piotr Skarga. Szermierz kontrreformacji

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2024 05:38
- Stał się symbolem kapłana patrioty, który jeszcze w czasach świetności Rzeczypospolitej potrafił przewidzieć jej upadek, który miał nastąpić na skutek różnych wad szlacheckich – powiedziała na antenie Polskiego Radia prof. Jolanta Choińska-Mika. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władysław z Gielniowa – błogosławiony patron Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 05:40
517 lat temu zmarł Władysław z Gielniowa, kaznodzieja i poeta, błogosławiony patron Warszawy, uważany za ojca literatury polskiej i języka polskiego we mszach świętych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Bobola. Jeden z patronów Polski

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 05:40
430 lat temu, 30 listopada 1591 roku, urodził się w Strachocinie, wieś na Podkarpaciu nieopodal Sanoka, jeden z katolickich patronów Polski, Andrzej Bobola. Był jezuitą, misjonarzem i kaznodzieją, którego historia męczeńskiej śmierci uczyniła jednym z wielu świętych kościoła katolickiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza koronacja obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 05:30
8 września 1717 roku w obecności 200 tysięcy pielgrzymów odbyła się na Jasnej Górze pierwsza koronacja cudownego obrazu Matki Bożej jasnogórskiej. Ceremonii przewodniczył i prowadził biskup chełmski Krzysztof Jan Szembek, z nadania nuncjusza papieskiego Girolama Grimaldiego, po ostatecznej decyzji, którą podjął papież Klemens XI.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przepowiednie dla Polski. Proroctwo Eustachiusza, wizje Wernyhory, znaki na niebie

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2023 05:55
Przełom roku jest czasem zarówno podsumowań, jak i rozmyślań o przyszłości. Te ostatnie dotyczą często losów całej wspólnoty. W historii polskiej kultury zachowało się wiele przykładów prób odpowiedzi na pytania: "Co będzie z Polską?". Przepowiednie te pojawiały się zwłaszcza w dramatycznych i trudnych dla kraju momentach.
rozwiń zwiń