Portrety represjonowanych
- "Ślad pamięciowy" to głęboko poruszający projekt fotograficzno-historyczny prezentujący portrety osób represjonowanych, który składa się z trzech części dotyczących: zesłańców na Sybir, dzieci wywiezionych do III Rzeszy na przymusowe roboty i więźniów politycznych okresu stalinowskiego w Polsce Ludowej - czytamy w przesłanej PAP informacji.
"Ślad pamięciowy" składa się z czarnobiałych studyjnych portretów wykonanych w konwencji fotografii policyjno-medycznej opartej na typologii twarzy. "To forma bazująca na zasadach fotografii kryminalistycznej, dającej obiektywny materiał o popełnionym przestępstwie. Rodzaj fotografii nacechowanej dokumentacyjnie, o charakterze śledczo-badawczym ujawnia fakt, że to ofiara uznana została za sprawcę i była skazana" - napisano w komunikacie prasowym.
Ocalić od zapomnienia
Obok dyptyków pojawia się zeznanie, sporządzone na podstawie nagranego wywiadu. "Każda praca opatrzona jest imieniem i nazwiskiem konkretnego człowieka, jest to forma identyfikacji – fotograficzna ochrona przed jednostkowym zapomnieniem".
"Z każdym z bohaterów fotograf Izabela Łapińska spędziła wiele godzin, rozmawiając i nagrywając ich wspomnienia, a potem fotografując ich twarze w konwencji fotografii policyjnej, jak kryminalistów, trzymających własnoręcznie napisane swoje imię i nazwisko" - czytamy w informacji.
Wernisaż odbędzie się 18 października o godz. 17 na XII Pawilonie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny. Wystawę będzie można zwiedzać do 18 listopada.
Projekt www.sladpamieciowy.pl został zrealizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Izabela Łapińska jest artystką fotografem. W swoim dorobku prof. Łapińska posiada kilkadziesiąt indywidualnych wystaw fotograficznych, krajowych i zagranicznych.
PAP/im