Historia

Kamień Pomorski. Odkryto pozostałości zabudowań klasztoru. "Najstarsze na Pomorzu"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2023 05:33
Podczas prac ziemnych w miejscu dawnego klasztoru dominikanów natrafiono na średniowieczny, kamienno-ceglany fundament, prawdopodobnie dormitorium, czyli budynku mieszkalnego zakonników. Powstał on około 1335 roku - podaje "Głos Szczeciński".
Prehistoryczny cieśla sprzed pół miliona lat. Kim był?
Prehistoryczny "cieśla" sprzed pół miliona lat. Kim był?Foto: Gorodenkoff/Shutterstock

Dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej Grzegorz Kurka podkreślił znaczenie znaleziska. 

- Odkrycie jest bardzo ważne dla regionu, ponieważ placówka w Kamieniu Pomorskim to najstarszy klasztor dominikanów na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Starszy od istniejącego do dziś klasztoru dominikańskiego w Gdańsku - wskazywał.

Grzegorz Kurka wyjaśnił, że dominikanie do Kamienia Pomorskiego przybyli z Krakowa za sprawą biskupa Jacka Odrowąża prawdopodobnie w 1227 roku.

- Zakonnicy pozostali w mieście do 1534 roku, kiedy książęta pomorscy przyjęli na terenie Księstwa protestantyzm, sekularyzując dobra kościelne. Opuszczone budynki klasztoru dominikańskiego i kościół uległy dewastacji - dodał. 

Puste zabudowania klasztorne, które w 1582 roku strawił pożar, utworzyły warstwę zgliszczy, stąd nazwa miejsca Wzgórze Aschenberg, czyli Wzgórze Popielne. Nazwa ta funkcjonowała do 1945 roku.

Czytaj także:

"Głos Szczeciński" pisze, że w czasie prac w miejscu dawnego klasztoru dominikańskiego, przy obecnej ulicy Okrzei odkryto również cztery monety datowane na XVII-XIX wiek.

Dziennik przypomina, że wśród wcześniejszych tegorocznych kamieńskich znalezisk archeologicznych jest między innymi pamiątka pielgrzyma sprzed kilkuset lat - muszla świętego Jakuba z Santiago de Compostela oraz - także średniowieczna - ołowiana bulla papieska z wizerunkiem świętego Piotra.

Szef Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej wyjaśnia, że bogactwo archeologiczne Kamienia Pomorskiego wynika z rangi, jaką miasto miało w przeszłości. Kamień we wczesnym średniowieczu był stolicą Księstwa Pomorskiego, jak również stolicą biskupów pomorskich - miastem o dużym znaczeniu ekonomicznym, gospodarczym, politycznym i religijnym. Upadek przyniosła mu wojna trzydziestoletnia. 

IAR/bm

Czytaj także

Kamień Pomorski: katedra ma najstarsze poddasze w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 05:40
To jedyna tak dobrze zachowana na terenie Polski drewniana konstrukcja z XIII– ustalili toruńscy konserwatorzy. Do tej pory sądzono, że więźba dachowa pochodzi z czasów nowożytnych. Drewno do jego budowy sprowadzono z pobliskiej wyspy Wolin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

To jeden z 25 takich zabytków w Polsce. W Kamieniu Pomorskim odnaleziono średniowieczną papieską bullę

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 05:45
W Kamieniu Pomorskim w województwie zachodniopomorskim podczas prac ziemnych natrafiono na wyjątkowy zabytek - średniowieczną papieską bullę. Jest to - jak pisze dziennik regionalny "Głos Szczeciński" - fragment ołowianej pieczęci z wizerunkiem świętego Piotra. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy legendarny Jomsborg znajdował się na Wzgórzu Wisielców w Wolinie? Nowa hipoteza badaczy

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2023 05:45
Na podstawie dotychczasowych odkryć archeologicznych dr Wojciech Filipowiak z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk przedstawił hipotezę, według której Jomsborg - legendarna twierdza wspominana w skandynawskich sagach - mogła znajdować się na terenie Wzgórza Wisielców w Wolinie. U jej podnóża zaś leżało miasto Jom.
rozwiń zwiń