Historia

Andrzej Lubomirski, ostatni ordynat przeworski, spocznie w polskiej ziemi

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024 05:40
19 stycznia w Przeworsku rozpoczną się dwudniowe uroczystości pogrzebowe księcia Andrzeja Lubomirskiego, ostatniego ordynata przeworskiego, zmarłego w 1953 roku w Brazylii. Był posłem, przedsiębiorcą i działaczem społecznym. Podczas II wojny światowej musiał opuścić Przeworsk i wyemigrować. 
Andrzej Lubomirski w 1934 roku
Andrzej Lubomirski w 1934 roku Foto: NAC

Pogrzeb Andrzeja Lubomirskiego 

Ponowny pogrzeb o charakterze państwowym rozpocznie wystawienie trumny w Kaplicy Domowej Pałacu Lubomirskich w Przeworsku (woj. podkarpackie).

20 stycznia o godzinie 11.30 kondukt żałobny wyruszy do Bazyliki Kolegiackiej pod wezwaniem Ducha Świętego w Przeworsku. W południe zostanie odprawiona msza święta pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Michalika. Następnie rozpoczną się uroczystości pogrzebowe w Kaplicy Bożego Grobu i złożenie trumny w Krypcie Rodowej Lubomirskich.

Odsłonięte zostaną także tablice epitafijne Andrzeja Lubomirskiego i Henryka Lubomirskiego, mecenasa sztuki i założyciela Muzeum Książąt Lubomirskich we Lwowie.

Kim był książę Andrzej Lubomirski?

Książę Andrzej Lubomirski, herbu Szreniawa bez Krzyża, urodził się w 1862 roku w Krakowie. Był trzecim i ostatnim ordynatem przeworskim. 

Uzyskał doktorat z prawa. Od 1885 roku był mężem hrabiny Eleonory Husarzewskiej, z którą miał trzy córki i syna.

Był jednym z przywódców konserwatystów galicyjskich, kuratorem Ossolineum we Lwowie, członkiem austriackiej Izby Panów i prezesem Galicyjskiego Towarzystwa Muzycznego we Lwowie. Sprawował mandat posła na Sejm Galicyjski od 1898 roku, a w latach 1907-1911 do Rady Państwa w Wiedniu XI kadencji.

Był twórcą powiatu przeworskiego, cukrowni i kolei wąskotorowej, członkiem Rady Miasta Przeworska i Rady Powiatowej, a także znawcą rolnictwa, podróżnikiem i miłośnikiem nowości technicznych.

Był ekspertem delegacji polskiej na konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 roku zajmującym się zagadnieniami gospodarczymi. Pełnił funkcję wiceprezesa Rady Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów w 1920 roku.

W latach 1930-1935 był posłem na Sejm wybranym z listy Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem.

Andrzej Lubomirski kontynuował misję swojego dziadka i ojca. Ordynaci przeworscy byli między innymi darczyńcami i kuratorami Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie oraz twórcami Muzeum im. Lubomirskich we Lwowie.

3 maja 1928 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W czasie II wojny światowej przebywał w Przeworsku i Lwowie. W 1944 roku po przeprowadzeniu reformy rolnej przez komunistyczne władze, ordynacja przeworska została zlikwidowana. Andrzej Lubomirski wyjechał z kraju.

Zmarł 29 listopada 1953 roku w Jacarezinho w Brazylii. Miał 91 lat.

IAR/E.Porycka/bm

Czytaj także

Krzysztof Dunin-Wąsowicz po cichu walczył o życie Żydów

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2024 05:40
101 lat temu, 22 stycznia 1923 roku, urodził się Krzysztof Dunin-Wąsowicz, profesor historii, varsavianista, żołnierz Armii Krajowej, odznaczony medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Serce Chopina w sercu Polski. "Wraca na należne sobie miejsce"

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2024 06:00
17 października 1945 roku odbyło się uroczyste wmurowanie urny z sercem Fryderyka Chopina w filar kościoła św. Krzyża w Warszawie. Wcześniej, w 1944 roku podczas Powstania Warszawskiego, ewakuowano ją ze świątyni do Milanówka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzwon ze zniszczonej cerkwi nie bił od 80 lat. Teraz wyciągnięto go spod ziemi

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2023 05:50
Pracownicy Muzeum Budownictwa Ludowego (MBL) w Sanoku przy udziale służb konserwatorskich i społeczników wydobyli dzwon z nieistniejącej cerkwi w Maniowie na Podkarpaciu. 300-kilogramowy dzwon po ponad 80 latach od ukrycia go przez dawnych mieszkańców zachował się w doskonałym stanie.
rozwiń zwiń