Historia

Brama Isztar została wybudowana później niż sądzono. Najnowsze ustalenia badaczy

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2024 05:40
Dotychczas przypuszczano, że Brama Isztar z Babilonu została wybudowana, by uczcić podbój Jerozolimy w 586 roku p.n.e. Najnowsze badania wykazują, że jeden z najpiękniejszych zabytków starożytności powstał nieco później.
Zrekonstruowana Brama Isztar w Muzeum Pergamońskim w Berlinie
Zrekonstruowana Brama Isztar w Muzeum Pergamońskim w BerlinieFoto: Shutterstock/pio3

Inicjatorem powstania majestatycznej budowli był król Nabuchodonozor II, który rządził Babilonią w latach 605-562 p.n.e. Brama oblicowana charakterystycznymi, pokrytymi niebieskim barwnikiem cegłami powstawała w trzech fazach. Jednak do tej pory naukowcy nie potrafili ustalić dokładnej daty kolejnych etapów budowy.

Dotychczas wiadomo było jedynie, że za budowę pierwszej fazy Bramy Isztar odpowiada Nabuchodonozor II, ponieważ na cegłach z tego okresu wyryte było jego imię. W świecie naukowym od dawna spierano się, kiedy powstały następne etapy. Niektórzy badacze podejrzewali nawet, że miało to miejsce po śmierci Nabuchodonozora II.

Badanie pola magnetycznego

Problemem tym zajął się międzynarodowy zespół badaczy z Niemiec, Włoch i Stanów Zjednoczonych. Naukowcy zwrócili uwagę, że dotychczasowe badania wykonywano za pomocą mało precyzyjnej metody radiowęglowej, która wyznacza szeroki przedział czasowy powstania badanego zabytku.

Badacze sięgnęli więc po nowoczesne metody. Pobrali próbki z pięciu cegieł, pochodzących z trzech faz budowy i zmierzyli ich pole magnetyczne. Sposób ten, nazywany datowaniem metodą archeomagnetyczną, pozwala określić dokładny wiek obiektu.

Późniejsza niż myślano

Zespół badaczy wyniki swoich najnowszych badań opublikował w czasopiśmie PLOS One. Wynika z nich, że wszystkie trzy etapy budowy Bramy Isztar dzieli niewielki odstęp czasu. Badacze potwierdzili, że zabytek w całości powstał za życia Nabuchodonozora II.

W opublikowanym badaniu naukowcy podkreślili, że brama budowana była w jednakowym stylu, a "faza II i III związane są z oryginalnym projektem i odzwierciedlają cały proces budowy, a nie późniejsze renowacje, które miały zmienić późniejszą konstrukcję".

Zdaniem naukowców analiza wszystkich próbek z Bramy Isztar pozwala ustalić, że budowa niezwykłego zabytku rozpoczęła się ok. 583 roku p.n.e., czyli trzy lata po zdobyciu Jerozolimy przez Nabuchodonozora II.

Dotychczas przypuszczano, że Brama Isztar powstała, by uczcić podbój miasta, jednak kilkuletni odstęp między zdobyciem Jerozolimy, a rozpoczęciem prac nad monumentalną budowlą pozwala naukowcom przypuszczać, że powód powstania zabytku może być inny.

***

Brama Isztar nie przetrwała w całości do naszych czasów. Jej zrekonstruowana z prawdziwych fragmentów wersja znajduje się obecnie w Muzeum Pergamońskim w Berlinie. 

Live Science/National Geographic Polska/th


Czytaj także

Jak asyryjska zbroja znalazła się 2700 lat temu w Chinach?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 05:40
Badania pancerza łuskowego odnalezionego w  grobowcu jeźdźca w północno-zachodniej części Państwa Środka wykazały, że strój ten pochodzi z państwa nowoasyryjskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bojowe rumaki pierwszych cywilizacji okazały się... osłami

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 05:40
Badania DNA wykazały, że wierzchowce używane przez Sumerów to w rzeczywistości krzyżówki osła domowego z jego dzikim krewniakiem. Czyni to z nich najstarsze znane nauce hybrydy stworzone przez człowieka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Legendarny starożytny Punt odnaleziony? Tajemnicę pomogły rozwikłać zmumifikowane pawiany

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2023 05:33
Badania genetyczne pozwoliły naukowcom zlokalizować miejsce, z którego starożytni Egipcjanie pozyskiwali pawiany hodowane w świątyniach i mumifikowane po śmierci. Trop ten pozwolił im na powiązanie portu znanego z pierwszych wieków naszej ery z legendarną krainą Punt. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nadzwyczajne odkrycie na terenie starożytnych term w Toskanii. Odnaleziono posąg Apolla

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 05:40
Kolejnego niezwykłego odkrycia archeologicznego dokonano w miejscowości San Casciano dei Bagni koło Sieny w Toskanii we Włoszech. W wodzie na terenie wykopalisk odkryto dwumetrowy marmurowy posągu Apolla - podała w sobotę Ansa. Jak wyjaśnili archeolodzy, to kopia statuy z brązu greckiego rzeźbiarza Praksytelesa z Aten.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwie greckie świątynie odkryto we włoskim Paestum. "Znalezisko w znalezisku"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2024 05:40
Resztki dwóch świątyń w stylu doryckim odkryto w parku archeologicznym w Paestum na południu Włoch. Miasto zostało założone przez Greków w VII wieku p.n.e. jako Posejdonia.
rozwiń zwiń