Historia

Meksyk. Odkryto świątynię-nekropolię. Składano w niej ofiary z ludzi

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2024 05:51
Archeolodzy z Meksyku znaleźli w stanie Tabasco, w południowo-wschodniej części tego kraju, budowlę świątynną, w której Majowie z epoki prekolumbijskiej składali ciała młodych mężczyzn. 
Majowie
MajowieFoto: Shutterstock/Richie Chan

Zespół naukowców z meksykańskiego Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) poinformował, że budowlę w kształcie piramidy znaleziono na stanowisku archeologicznym Moral-Reforma, na którym w przeszłości prowadzono już badania wykopaliskowe dotyczące cywilizacji Majów.

Jak sprecyzował koordynujący pracami archeolog z INAH Francisco Apolinar Cuevas, na miejsce licznych pochówków natrafiono wewnątrz świątyni w gminie Balancan, w stanie Tabasco.

Apolinar Cuevas wyjaśnił, że znalezione szczątki ludzkie należały do około 20 mężczyzn, którzy zamieszkiwali ten region Ameryki Środkowej i pochodzą z dwóch różnych okresów.

Według badacza pierwsze pochówki w świątyni odbywały się przed ponad 2000 lat.

Czytaj także:

Ślady ofiar z ludzi 

Naukowiec dodał, że nekropolia jego zdaniem pełniła funkcję świątyni, gdyż archeolodzy odkryli ślady dekapitacji na niektórych czaszkach. Według badacza sugeruje to praktyki rytualne związane z kultem śmierci lub bóstw podziemnych.
Usytuowana na wschodnim placu starożytnego miasta Majów Moral-Reforma świątynia-nekropolia składa się z podstawy o schodkowych korpusach, ograniczonej ścianami o niewielkich nachyleniach, zwieńczonej jednonawowym budynkiem z klatką schodową przymocowaną do południowej fasady.

Meksykańscy archeolodzy sprecyzowali, że szczątki złożonych ciał młodych mężczyzn odnaleziono w pobliżu klatki schodowej w dwóch różnych miejscach, które według badaczy odpowiadają dwóm różnym okresom budowy budynku.
Ze wstępnego studium wynika, że wszyscy złożeni w piramidzie mężczyźni należeli do elity społeczeństwa Majów. 

PAP/Andrzej Zatyka/bm

Czytaj także

Czescy i słowaccy archeolodzy odkryli w Gwatemali miasto Majów

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2024 05:40
Grupa czeskich i słowackich archeologów poinformowała o odkryciu w Gwatemali pozostałości jednego z najstarszych miast Majów. Ekspedycja Neuron odbyła się latem zeszłego roku. Jej zadaniem było zebranie nowych informacji, które pomogą poznać okoliczności powstania i upadku cywilizacji majańskiej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaki kolor miała najstarsza znana szminka na świecie? Odnaleziono pigment sprzed 4 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 05:33
Jasnoczerwony pigment umieszczony w małej kamiennej fiolce - ten kosmetyk z epoki brązu odnaleziony w Iranie może być najstarszą znaną szminką. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakie rytuały praktykowali Filistyni? Nowe odkrycia w "mieście Goliata"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024 05:40
Chociaż wiele aspektów kultury filistyńskiej jest dobrze udokumentowanych, specyfika filistyńskich praktyk religijnych i bóstw od dawna pozostaje owiana tajemnicą. Nowe światło na obrzędowość Filistynów może rzucić badanie pozostałości roślin odnalezionych w ruinach świątyni, która znajdowała się na obszarze miasta Gat, znanego z Biblii jako miasto Goliata.
rozwiń zwiń