Historia

W Notre Dame prawdopodobnie odkryto szczątki poety Joachima du Bellay. Co łączy go z Polską?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2024 05:30
Joachim du Bellay został z dużą dozą pewności zidentyfikowany w trumnie odnalezionej podczas prac archeologicznych w katedrze Notre Dame. Ten francuski poeta dobry renesansu mógł mieć istotny wpływ na rozwój polskiej kultury.
Joachim du Bellay według XIX-wiecznego portretu Davidq dAngersa. W tle przedstawienie katedry Notre Dame
Joachim du Bellay według XIX-wiecznego portretu Davidq d'Angersa. W tle przedstawienie katedry Notre DameFoto: Polskie Radio/grafika na podstawie zasobów domeny publicznej

To najważniejsze dotąd odkrycie, jakie przyniosły prace rozpoczęte po pożarze świątyni. O znalezisku poinformowano we wtorek 17 września 2024 roku na konferencji prasowej w Paryżu.

Plejada i Jan Kochanowski

Du Bellay należał do grupy poetyckiej Plejada, której najważniejszą postacią był Pierre de Ronsard. Grupa poetów domagała się wywyższenia praw języka narodowego względem łaciny, propagowała naśladowanie klasycznych gatunków starożytnych i wzbogacenie słownictwa. Poeta był wydawcą manifestu Plejady "Obrona i uświetnienie języka francuskiego" (1549) i autorem sonetów; przełożył również na francuski czwartą księgę "Eneidy" Wergiliusza.

Z członkami Plejady, w tym z Ronsardem, zetknął się być może (choć to tylko biograficzne spekulacje) Jan Kochanowski podczas swej podróży po Francji. Badacze życia polskiego poety zwracają uwagę, że właśnie po tej wędrówce i po dłuższym pobycie w Paryżu zaczął bardziej interesować się polszczyzną i wkrótce stać się jednym z twórców literackiego języka polskiego. Nawet jeśli Kochanowski nie poznał osobiście żadnego z poetów Plejady, z pewnością usłyszał o "Obronie i uświetnieniu języka francuskiego", wydanej około 10 lat przed jego podróżą.

***

Czytaj więcej:

***

Tajemniczy "Rycerz"

Joachim du Bellay zmarł w 1560 roku w wieku 35 lat. Wiadomo było, że pochowany został w Notre Dame, ale uważano, że jego nagrobek się nie zachował, bo w XVIII wieku nie znaleziono jego szczątków w jednej z kaplic, gdzie miały się znajdować i gdzie był pochowany jego wuj.

Teraz zespół badaczy kierowany przez antropologa Erica Crubezy'ego uważa, że prawdopodobnie to du Bellay spoczywa w zaplombowanej trumnie odnalezionej w trakcie wykopalisk w 2022 roku. Nie była opatrzona nazwiskiem. Ustalono, że pochowany w niej został mężczyzna w wieku około 30 lat, który wiele jeździł konno, na co wskazuje deformacja kości biodrowych. Badanie wykazało, że cierpiał na rzadką chorobę - gruźlicę kości szyjnych.

Badacze są zdania, że ów człowiek, roboczo nazwany "Rycerzem", odpowiada temu, co wiadomo o Joachimie De Bellay i uznają swą hipotezę za bardzo prawdopodobną. Oznaczałoby to rozwiązanie zagadki jego pochówku sprzed ponad 400 lat.

***

Czytaj więcej:

***

Katedra Notre Dame została zniszczona w wyniku pożaru 15 kwietnia 2019 roku. Trwają prace rekonstrukcyjne i świątynia ma zostać ponownie otwarta w grudniu 2024 roku.

PAP/mc

Czytaj także

Mikołaj Rej. Człowiek renesansu

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 05:35
Pisał po polsku, bo łaciny nie lubił, nie uznawał i również nie bardzo ją znał. Z wykształcenia - utalentowany samouk. Wybitny pisarz epoki odrodzenia. Lubił się przedstawiać jako prosty szlachcic. Urodził się 518 lat temu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walki o Jerozolimę, szaleństwo rycerza. Opowieści, które przyniósł Piotr Kochanowski

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2024 05:45
Nazwisko "Kochanowski" powinno kojarzyć się w Polsce nie tylko z mistrzem Janem z Czarnolasu. Z tej uzdolnionej rodziny pochodził również Piotr, który zapisał się w historii jako autor znakomitych tłumaczeń dwóch włoskich eposów rycerskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urszulka, dziwny proboszcz i zagadkowa czaszka. Tajemnice życia i śmierci Jana Kochanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2024 06:00
Jego zdania towarzyszą nam w szkole, w przestrzeni publicznej i w języku codziennym. Mogłoby się zdawać, że nie ma pisarza bardziej oswojonego i znanego każdemu Polakowi. Ale co tak naprawdę wiemy o życiu wielkiego poety?
rozwiń zwiń