Historia

Wiking wikingowi nierówny. Wolelibyście spotkać duńskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 05:55
Duńczycy we wczesnym średniowieczu byli łagodniejsi od Norwegów - twierdzą amerykańscy naukowcy. Ich badania nad urazami szkieletów pokazują, że przemoc interpersonalna – niebędąca karą wymierzaną przez władze – była znacznie częstsza w Norwegii.
Wikingowie w bitwie
Wikingowie w bitwieFoto: Shutterstock/AI

Brutalni Norwegowie

Naukowcy przeanalizowali szczątki szkieletów z Norwegii i Danii z epoki wikingów i odkryli, że 33 proc. norweskich szkieletów wykazywało zagojone obrażenia, co wskazuje, że gwałtowne starcia nie były rzadkością. Dla porównania, 37 proc. szkieletów nosiło oznaki śmiertelnych urazów, co dowodzi częstego i nierzadko śmiertelnego użycie broni w Norwegii.

Cechą charakterystyczną Norwegii była obecność broni, zwłaszcza mieczy, obok szkieletów w grobach. Badanie zidentyfikowało ponad 3000 mieczy z późnej epoki żelaza i okresu wikingów w Norwegii. Tymczasem w Danii znaleziono ich zaledwie kilkadziesiąt. Odkrycia te sugerują, że broń odgrywała znaczącą rolę w tożsamości i statusie społecznym norweskich wikingów, co zdaje się potwierdzać związek kultury z przemocą. 

Dania i przemoc instytucjonalna

W Danii wyniki pokazują inny wzorzec. Duńskie społeczeństwo było bardziej scentralizowane, z wyraźniejszymi hierarchiami społecznymi i silniejszą władzą centralną. Przemoc była bardziej zorganizowana i kontrolowana, często powiązana z oficjalnymi egzekucjami, a nie aktami przemocy osobistej.

Na przykład szczątki szkieletowe w Danii wykazywały mniej oznak obrażeń związanych z bronią, ale zawierały dowody egzekucji, takich jak dekapitacje. Dowody szkieletowe sugerują, że około 6 proc. duńskich wikingów zmarło gwałtownie, prawie wszyscy w wyniku egzekucji.

Bardziej ustrukturyzowane społeczeństwo Danii charakteryzuje mniejszy odsetek grobów zawierających broń. Zamiast tego porządek społeczny utrzymywano poprzez kontrolę polityczną, co znajdowało odzwierciedlenie w budowie dużych ziemnych umocnień i fortyfikacji. Te monumentalne budowle, szczególnie za panowania króla Haralda Sinozębego w X wieku, wykazały większą zdolność Danii do skoordynowanej pracy i dowodziły bardziej zorganizowanej hierarchii społecznej.

Czytaj także: 

Społeczeństwa Skandynawii nie były podobne do siebie

Wyniki badań potwierdzają teorię, że silniejszy autorytet i mocniejsza hierarchia społeczna mogą zmniejszyć ogólny poziom przemocy w społeczeństwie poprzez monopolizację użycia przemocy przez władze.

- Wyniki tych wzorców sugerują, że mówimy o odrębnych społeczeństwach w regionach Norwegii i Danii – powiedział prof. David Jacobson, socjolog, który przewodził zespołowi naukowców. - To dość uderzające, ponieważ panuje przeświadczenie, że Skandynawia epoki wikingów była w znacznej mierze jednolita pod względem społecznym.

Czaszka mieszkańca Skandynawii z X wieku z widocznym wgnieceniem od urazu tępym narzędziem. Fot.: Lisa Mariann Strand Czaszka mieszkańca Skandynawii z X wieku z widocznym wgnieceniem od urazu tępym narzędziem. Fot.: Lisa Mariann Strand

Budowanie nowego modelu zachowań społeczeństw

Badania naukowców z Uniwersytetu Południowej Florydy oraz Uniwersytetu w Oslo, Niemieckiego Stowarzyszenia Archeologii oraz Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii wzbogacają rosnący zbioru prac, które naświetlają, w jaki sposób struktury społeczne wpływały na przemoc w społeczeństwach historycznych. Podobne wzorce zaobserwowano w innych częściach świata, takich jak region Andów w Ameryce Południowej i obszary Ameryki Północnej, gdzie mniej scentralizowane społeczeństwa również doświadczały wyższego poziomu przemocy.

Prof. David Jacobson powiedział, że ma nadzieję, że badanie "stanowi krok w kierunku stworzenia nowego modelu wyjaśniającego działania przeszłych społeczeństw, zwłaszcza gdy źródła pisane z tego okresu są niepełne lub w ogóle nie istnieją".

Badanie zostało opublikowane w "Journal of Anthropological Archaeology".

EurekAlert!/Journal of Anthropological Archaeology/bm

Czytaj także

W Norwegii odnaleziono niezwykle rzadki miecz wikingów. Zawiera "szczególną inskrypcję"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2024 05:40
Odkryta w południowo-zachodniej Norwegii dawna broń pochodzi, zdaniem archeologów, z epoki wikingów. Miecz ten wyróżnia się spośród wikińskiego oręża – widnieje bowiem na nim szczególna inskrypcja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Notre Dame prawdopodobnie odkryto szczątki poety Joachima du Bellay. Co łączy go z Polską?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2024 05:30
Joachim du Bellay został z dużą dozą pewności zidentyfikowany w trumnie odnalezionej podczas prac archeologicznych w katedrze Notre Dame. Ten francuski poeta dobry renesansu mógł mieć istotny wpływ na rozwój polskiej kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Makabryczne odkrycie w Peru. Złożono w ofierze ponad 40 dzieci

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2024 05:40
Archeolodzy odkryli na północy Peru kości 43 dzieci, które przed co najmniej 600 laty zostały prawdopodobnie złożone w ofierze bogom przez przedstawicieli panującej wówczas na tych obszarach cywilizacji Chimu – podały peruwiańskie media.
rozwiń zwiń