Historia

Epokowe odkrycie w syryjskim mieście cofa historię przełomowego wynalazku o 500 lat

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2024 05:55
Zespół badaczy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa wykopał w grobowcu w Syrii ślady najstarszego pisma alfabetycznego w historii ludzkości. Zostały one wyryte na glinianych cylindrach wielkości palca. Odkrycia archeologiczne wskazują, że pismo alfabetyczne jest o około 500 lat starsze niż dotąd sądzono.
Gliniany cylinder ze starożytnego miasta syryjskiego. W tle: zdjęcie ilustracyjne
Gliniany cylinder ze starożytnego miasta syryjskiego. W tle: zdjęcie ilustracyjne Foto: Glenn Schwartz, Uniwersytet Johnsa Hopkinsa; Shutterstock AI

Pismo to, datowane na około 2400 r. p.n.e., wyprzedza inne znane pisma alfabetyczne o około 500 lat, co zmienia wiedzę archeologów na temat pochodzenia alfabetów, sposobu ich rozprzestrzeniania się między społeczeństwami i tego, co to mogło oznaczać dla wczesnych cywilizacji miejskich.

Wynalezienie alfabetu - wcześniej i w innym miejscu niż dotąd sądzono 

- Alfabety zrewolucjonizowały pismo, czyniąc je dostępnym dla ludzi spoza rodziny królewskiej i elity społecznej. Pismo alfabetyczne zmieniło sposób życia ludzi, sposób myślenia, sposób komunikacji — oceniał Glenn Schwartz, profesor archeologii na Uniwersytecie Johna Hopkinsa, który odkrył gliniane cylindry. - A to nowe odkrycie pokazuje, że ludzie eksperymentowali z nowymi technologiami komunikacyjnymi znacznie wcześniej i w innym miejscu niż sobie wyobrażaliśmy do tej pory.

Schwartz podzieli się szczegółami swojego odkrycia w czwartek 21 listopada 2024 roku podczas dorocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Badań Zagranicznych

Schwartz, archeolog z Bliskiego Wschodu, bada, jak wczesne obszary miejskie rozwijały się w całej Syrii i jak w regionie powstawały mniejsze miasta. Wraz z kolegami z Uniwersytetu Amsterdamskiego współkierował 16-letnimi wykopaliskami archeologicznymi w Tell Umm-el Marra, jednym z pierwszych średniej wielkości ośrodków miejskich, które powstały w zachodniej Syrii. 

Czytaj także:

Alfabetu użyto do... zrobienia etykiety?

W Umm-el Marra archeolodzy odkryli grobowce datowane na wczesną epokę brązu. Jeden z najlepiej zachowanych grobowców zawierał sześć szkieletów, złotą i srebrną biżuterię, naczynia kuchenne, grot włóczni i nienaruszone naczynia ceramiczne. Obok ceramiki badacze znaleźli cztery lekko wypalone gliniane cylindry z tym, co wydaje się być alfabetycznym napisem. 

- Cylindry były perforowane, więc wyobrażam sobie sznurek przywiązujący je do innego obiektu, który ma działać jak etykieta. Być może opisują zawartość naczynia, a może skąd pochodzi naczynie lub do kogo należało – powiedział Schwartz. - Bez sposobu na przetłumaczenie pisma możemy jedynie spekulować.

Nie w Egipcie, a w Syrii

Stosując metodę datowania metodą węgla C-14, naukowcy potwierdzili wiek grobowców, artefaktów i pisma. 

- Wcześniej naukowcy uważali, że alfabet został wynaleziony w Egipcie (tam znaki jednoliterowe służyły do dookreślania hieroglifów, które były ideogramami - znakami symbolizującymi cały przedmiot, czynność lub ideę - przyp. red.) lub w jego okolicach po 1900 r. p.n.e. - powiedział Schwartz. - Ale nasze artefakty są starsze i pochodzą z innego obszaru na mapie, co sugeruje, że alfabet może mieć zupełnie inną historię pochodzenia, niż myśleliśmy.

EurekAlert!/John Hopkins University/bm

Czytaj także

Szpiegowskie zdjęcia satelitarne z czasów zimnej wojny pozwoliły odkryć setki rzymskich fortów

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 05:33
Analiza odtajnionych zdjęć satelitarnych wykonanych w czasie zimnej wojny pozwoliła odkryć 396 nieznanych dotąd rzymskich fortów na obszarze rozciągającym się od Mosulu (północny Irak) do Aleppo (Syria). Odkrycie obala obowiązujący od ponad stu lat pogląd, że fortyfikacje rzymskie na Bliskim Wschodzie rozciągały się tylko na osi północ-południe wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Arabii Saudyjskiej odnaleziono monumentalne fortyfikacje sprzed tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2024 05:40
Naukowcy odnaleźli pozostałości umocnień datowane na trzecie tysiąclecie p.n.e. Kolosalne jak na owe czasy umocnienia chroniły mieszkańców oazy kluczowej dla przeżycia lokalnej społeczności. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sensacyjne odkrycie w Chinach. Znaleziono ogromny skarb sprzed tysiąca lat

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2024 05:45
Podczas prac rekultywacyjnych we wsi w prowincji Anhui we wschodnich Chinach odnaleziono na polu blisko dwie tony monet z czasów dynastii Song (960-1127 r. n.e.) - informują w poniedziałek lokalne media, podkreślając, że takie znalezisko jest niezwykle rzadkie.
rozwiń zwiń