2 stycznia 1978 po raz pierwszy na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia została zrealizowana audycja "Cztery Pory Roku". Dziś to pozycja obowiązkowa wszystkich słuchaczy Polskiego Radia, nie tylko Jedynki.
– Wydaje się to nieprawdopodobne, ale Wasza ulubiona audycja ma już 15 lat – zwracała się do słuchaczy "Czterech pór roku” w 1993 roku Anna Stempniak. – Rocznica ta nadeszła tak niespodziewanie, że o mały włos jej nie przegapiliśmy. Zresztą czym tu się chwalić? Chyba tylko tym, że Państwo, bez których program ten by nie istniał, mieli do nas cierpliwość przez tyle lat!
Nz: Aleksander Tarnawski, pomysłodawca "Czterech pór roku", "Sygnałów Dnia”, "Lata z Radiem”, źr. Polskie Radio
Jak to się zaczęło?
Pomysłodawcą "Czterech pór roku” był Aleksander Tarnawski – jego wychowankowie do dziś tworzą najważniejsze audycje Radiowej Jedynki. Przez lata gospodarzami programu byli m.in.: Sława Bieńczycka, Wiesław Molak, Dorota Wellman, Agata Młynarska, Anna Popek, Mariusz Rokos, Paweł Kostrzewa, czy Zygmunt Chajzer. Pierwsza audycja nadawana była z Katowic, a w warszawskim studiu obecny był prowadzący Andrzej Matul.
– "Cztery pory roku” zrodziły się chyba ze znajomości rocznika statystycznego – wspominał w 15-lecie programu Tadeusz Cichomski, wieloletni kierownik audycji. – Nie doceniano pasma porannego, chociaż wiedziano, że przed południem jest obecnych przy radioodbiornikach zawsze kilka milionów ludzi biernych zawodowo.
Nz: Andrzej Matul - były prowadzący "Cztery pory roku", Program 1 Polskiego Radia
Poranna ramówka nie była dawniej doceniana przez twórców radia. W tym czasie emitowano muzykę ze Związku Radzieckiego, czy porady dla gospodyń domowych. Eksperyment Programu Pierwszego powiódł się i przyciągnął do radioodbiorników wielu słuchaczy, a do studia Jedynki ekspertów i przyszłych radiowców.
– Rzucono mnie od razu w odmęty "Czterech pór..." – wspominała swoje początki w programie pisarka Barbara Wachowicz.– Bez żadnej zapowiedzi, bez uprzedzenia posadzono mnie w studio, a program szedł na żywo. Nie wiem, jak by się to udało, gdyby nie to, że moim partnerem był Andrzej Matul.
Program dla wszystkich
Słuchacze podkreślają, że w porannym programie Jedynki odnajdują spokój, którego często brakuje na początku dnia w innych stacjach. Podobne spostrzeżenia miał Michał Ogórek: – Dla mnie "Cztery pory roku” są symbolem takiego dawnego radia, które ja wspominam bardzo ciepło, a nawet nostalgicznie.
Nz: Roman Czejarek - obecnie jeden z prowadzących "Cztery pory roku", Program 1 Polskiego Radia
– "Cztery pory roku" wykształciły pewien rodzaj nieznanego przedtem dziennikarza, prawie że uniwersalnego – mówił Tadeusz Cichomski. – Ten musiał się znać na muzyce, na poezji, musiał być pewnego rodzaju managerem, aby organizować audycję.
Po stanie wojennym nazwa "Cztery pory roku" przestała funkcjonować. Mimo że idea programu nie uległa większym zmianom, od tamtej pory nazywał się "Przedpołudniowe spotkania”. W końcu jednak audycja powróciła ze starą nazwą do ramówki Jedynki.
W wakacje "Cztery pory roku” przekształcają się w "Lato z Radiem", flagowy program Jedynki. Radiowcy ruszają w Polskę z koncertami i konkursami. Dziś prowadzącymi "Cztery pory roku” są: Małgorzata Raducha, Karolina Rożej i Roman Czejarek. Jak podkreślają sami autorzy audycji najważniejszymi jej twórcami są słuchacze Jedynki, którzy aktywnie uczestniczą w prowadzeniu wyjątkowego programu.
Posłuchaj audycji z okazji 15-lecia "Czterech pór roku” z udziałem dawnych twórców programu.
mb