Historia

Wystawa arrasów wawelskich od dziś dostępna online

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 05:40
Od 9 kwietnia możliwe jest zwiedzanie w formie wirtualnego spaceru wystawy "Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921", która znajduje się w Zamku Królewskim na Wawelu. Można na niej obejrzeć wszystkie tkaniny króla Zygmunta Augusta znajdujące się w polskich zbiorach.
Jeden z arrasów Zygmunta Augusta z Zamku Królewskiego na Wawelu - Szczęśliwość Rajska autorstwa Jana de Kempeneera
Jeden z arrasów Zygmunta Augusta z Zamku Królewskiego na Wawelu - "Szczęśliwość Rajska" autorstwa Jana de KempeneeraFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

– Zamek był, jest i będzie otwarty dla zwiedzających. To idea, która towarzyszy nam od samego początku, i którą realizujemy poprzez upowszechnianie królewskich skarbów on-line. Od najbliższego piątku zapraszamy do zwiedzania zamku za sprawą wystawy "Wszystkie arrasy króla" – podkreślał dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Andrzej Betlej w rozmowie z PAP. Jak dodał, arrasy są eksponowane w całej królewskiej rezydencji, a dzięki wirtualnemu oprowadzaniu widzowie będą je mieć na wyciągnięcie ręki.

– Pokażemy dosłownie wszystko, licząc na to, że zapragną Państwo w przyszłości zobaczyć skarb ostatniego Jagiellona na własne oczy – mówił dalej dyrektor Zamku Królewskiego.

Arrasy można oglądać od piątku od godz. 18.00 na stronie Zamku Królewskiego na Wawelu: www.wawel.krakow.pl.

arrasy 663.jpg
Jak arrasy wróciły na Wawel

Nazwa wystawy nawiązuje do trzech ważnych dat dla zbioru polskich arrasów. Jest to setna rocznica powrotu arcydzieł z Rosji Sowieckiej na mocy traktatu ryskiego w 1921 roku oraz sześćdziesiąta rocznica powrotu arrasów z Kanady w 1961 roku, gdzie znalazły się po wybuchu II wojny światowej.

Na wystawie można oglądać całą zachowaną kolekcję 137 arrasów Zygmunta Augusta, które były świadkami królewskich śluby, koronacje i najważniejsze uroczystości. To jedyna część wyposażenia Zamku na Wawelu z czasów Jagiellonów, która zachowała się do dzisiejszych czasów. Arrasy powstały w latach 1550-1560 na zamówienie króla Zygmunta Augusta w warsztatach najlepszych brukselskich rzemieślników. Zostały wykonane na miarę, do konkretnych pomieszczeń zamku.


Posłuchaj
21:22 PR24_mp3 2021_03_18-23-36-20.mp3 – Pokażemy arrasy, które nigdy nie były pokazywane – mówił prof. Andrzej Betlej o wystawie "Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921" w audycji Mai Kluczyńskiej z cyklu "Weekend kulturalny". (PR, 18.03.2021)

 

– To wyjątkowa okoliczność, tego typu wystawa na pewno nie pojawi się w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Po raz pierwszy pokazujemy wszystkie arrasy króla – mówił prof. Andrzej Betlej w audycji Mai Kluczyńskiej.

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Wawel wystawa
Czytaj także

"Monumentalna, a nawet totalna". Prof. Betlej o wystawie arrasów Zygmunta Augusta na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 11:00
- Pokażemy arrasy, które nigdy nie były pokazywane - tak o jednej z wystaw w Krakowie mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odyseja wawelskich arrasów

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 20:30
Są najcenniejszymi polskimi zabytkami, a ich niezwykła historia wiąże się z wieloma podróżami po świecie. Ostatecznie powróciły do Polski w 1961 roku i znajdują się w zbiorach Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu. - Arrasy cały czas były wplecione w życie państwowe - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkie arrasy Zygmunta Augusta. Niezwykła wystawa na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 11:30
Wystawa arrasów Zygmunta Augusta to jedyny w dziejach Zamku Królewskiego na Wawelu pokaz całej zachowanej kolekcji. Dzieła prezentowane są we wnętrzach, dla których zostały stworzone na specjalne zamówienie. Wystawa wraca tuż po zniesieniu obostrzeń. Jaka jest historia arrasów i co czeka zwiedzających? 
rozwiń zwiń