Historia

Artyści na celowniku bezpieki. Służby PRL inwigilowały Wojciecha Młynarskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 13:53
Wojciech Młynarski, jako kolejny polski artysta, znalazł się w katalogu osób rozpracowywanych przez służby PRL. Instytut Pamięci Narodowej umieścił informację o inwigilacji artysty przez Służbę Bezpieczeństwa w ramach ostatniej aktualizacji katalogu osób obserwowanych przez bezpiekę. 
Wojciech Młynarski był rozpracowywany przez SB - przekazało IPN
Wojciech Młynarski był rozpracowywany przez SB - przekazało IPNFoto: PAP/TVP/Jan Bogacz

To kolejny już polski artysta, którym służby interesowały się w związku z jego poglądami oraz ukazywaniem w swojej twórczości ułomności systemu komunistycznego - mówi rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz.

- W związku z faktem angażowania się poprzez swoje piosenki, poprzez wskazywanie na nieprawidłowości systemu, jego ośmieszanie był wielokrotnie, prewencyjnie rozpracowywany. Otrzymał między innymi zakaz wyjazdów na dwa lata - powiedział dr Rafał Leśkiewicz.

W informacjach na temat inwigilacji Wojciecha Młynarskiego można znaleźć te dotyczące jego twórczości, wyjazdów zagranicznych a także zawieranych przyjaźni. - Odnotowano między innymi, że w 1985 roku Wojciech Młynarski występował w Monachium na imprezach organizowanych przez - jak nazwało ją SB - Solidarność Wolnych Polaków - powiedział rzecznik IPN.

Katalog IPN

Obok informacji na temat obserwacji Wojciecha Młynarskiego w trakcie ostatniej aktualizacji katalogu osób rozpracowywanych przez służby znalazły się dane między innymi o żołnierzu AK Karolu Kosteckim czy naukowcu i przyrodniku Sergiuszu Rabininie.

Łącznie katalog osób rozpracowywanych przez komunistyczne służby zawiera informacje o 17 767 osobach.

Posłuchaj
00:25 11530500_1.mp3 Dr Rafał Leśkiewicz: Młynarski był wielokrotnie, prewencyjnie rozpracowywany przez SB (IAR)

Czytaj także:

kp

Czytaj także

Kazimierz Dejmek. Sztuką zrobił rewolucję

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2024 05:40
– Nie jest to postać obojętna, można go po prostu bardzo kochać jako artystę, dyrektora, człowieka – mówił aktor Zdzisław Mrożewski. – Natomiast, można go także nienawidzić w jakimś sensie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niszczenie przedstawicieli Polski Podziemnej. 75. rocznica procesu płk. Jana Rzepeckiego "Ożoga"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 16:22
75 lat temu, 4 stycznia 1947 roku przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie ruszył proces pułkownika Jana Rzepeckiego "Ożoga" i innych byłych wysokich oficerów Armii Krajowej. Był to jeden z najgłośniejszych procesów pokazowych w Polsce Ludowej.
rozwiń zwiń