Historia

Tajemnica zniknięcia Emanueli Orlandi. Papież Franciszek dał "wolną rękę" śledczemu

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2023 05:45
Jedna z najsłynniejszych zagadek współczesnego Watykanu, nierozwiązana do dziś sprawa zaginięcia osiemnastolatki przed czterdziestoma laty, weszła we wtorek w nowy rozdział, kiedy brat dziewczyny spotkał się z watykańskim śledczym, któremu papież Franciszek dał "wolną rękę" w dochodzeniu do sedna sprawy. 
Pietro Orlandi, w tle zdjęcie Emanueli Orlandi
Pietro Orlandi, w tle zdjęcie Emanueli OrlandiFoto: PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

W ciągu ostatnich czterech dekad otwierano grobowce, ekshumowano kości z zapomnianych grobów i snuto teorie spiskowe, próbując ustalić, co stało się z Emanuelą Orlandi. Wówczas piętnastoletnia córka watykańskiego urzędnika, której rodzina mieszkała za Spiżową Bramą, nie wróciła do domu 22 czerwca 1983 roku po lekcji muzyki w Rzymie. 

W styczniu główny prokurator Watykanu Alessandro Diddi wznowił nierozstrzygające śledztwo watykańskie po tym, jak odziedziczył akta po swoim emerytowanym poprzedniku. W wywiadzie dla gazety Corriere della Sera przed spotkaniem z bratem zaginionej dziewczyny Diddi powiedział, że papież Franciszek chce, by "prawda wyszła na jaw bez żadnych zastrzeżeń". Dodał, że papież ma "żelazną wolę" w kwestii rozstrzygnięcia sprawy. 

Starszy brat Emanueli, Pietro, oraz adwokat rodziny, Laura Sgro, spotkali się z Diddim w Watykanie we wtorek po południu. Rozmowy trwały pięć godzin.

- Mamy nadzieję, że może to rzucić światło na ten epizod i zapisać kartę historii - powiedziała Sgro dziennikarzom po spotkaniu, mówiąc, że otwartość Watykanu i determinacja papieża były "absolutnie pozytywne".

Teorie na temat zniknięcia Orlandiego były bardzo różne. W latach 80. włoskie media spekulowały, że jej porwanie związane jest z... zamachem na Jana Pawła II. Zgodnie z tą teorią porywacze mieli wkrótce przedstawić żądanie wymiany dziewczyny na uwięzionego niedoszłego mordercę papieża - Mehmeta Ali Ağcę. Nigdy się to jednak nie wydarzyło. 

Inne doniesienia łączyły porwanie z grobem Enrico De Pedis, gangstera pochowanego w rzymskiej bazylice. Jego krypta została otwarta w 2012 roku, ale nie przyniosło to nowych informacji w sprawie. W wywiadzie dla Corriere della Sera, Diddi powiedział, że podejrzany związek między zniknięciem dziewczyny a rzymskim klanem przestępczym został "nadmiernie oceniony".

W 2019 roku rodzina Orlandi otrzymała anonimowy list z informacją, że ciało Emanueli może być ukryte wśród zmarłych na niemieckim cmentarzu tuż za murami Watykanu, gdzie na posągu anioła trzymającego książkę widnieje napis "Requiescat in Pace", po łacinie "Spoczywaj w pokoju". Otwarto dwa grobowce i nic nie znaleziono. W kryptach nie było nawet kości dwóch XIX-wiecznych księżniczek, które miały być tam pochowane. Najwyraźniej zostały one przeniesione podczas prac restrukturyzacyjnych kilkadziesiąt lat przed narodzinami Orlandi.

W 2018 roku nadzieję na wyjaśnienie losu Orlandi dało odnalezienie podczas prac ziemnych w ambasadzie Watykanu w Rzymie ludzkich kości. Media sugerowały, że szczątki mogą należeć do Orlandi lub Mirelli Gregori, innej nastolatki, która zaginęła w tym samym roku. Testy DNA dały wynik negatywny.

W ubiegłym miesiącu włoska izba niższa zatwierdziła powołanie komisji parlamentarnej do zbadania sprawy zaginięcia obu dziewczynek. Policja nigdy nie wykluczyła możliwości, że Orlandi mogła zostać uprowadzona i być może zabita z powodów nie mających związku z Watykanem, lub stać się ofiarą handlu ludźmi. Miałaby teraz 55 lat.

Reuters/bm

Czytaj także

"Człowiek wielkiej wiary i wielkiej modlitwy". Rocznica wyboru papieża Benedykta XVI

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 05:40
Był następcą Jana Pawła II i poprzednikiem Franciszka, pierwszym od XIII wieku biskupem Rzymu, który zdecydował się na abdykację. Benedykt XVI był uważany za jednego z największych intelektualistów współczesnego Kościoła katolickiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co Kościół mówi o wojnie? Zobacz, jak zmieniało się stanowisko papieży

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 11:50
Wojna zawsze wiąże się z cierpieniem i bólem, często całych narodów, niszczy dorobek i osiągnięcia pokoleń, obracając je w gruzy. Kościół zawsze mówił o konieczności zapewnienia pokoju – do trwających w danym czasie konfliktów i wojen odnosili się kolejni papieże, wystosowując w określonych realiach historycznych konkretne apele. Publikujemy najważniejsze wypowiedzi i stanowiska głów Kościoła w obliczu wojen.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Ulmów. Zostaną beatyfikowani

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2022 12:56
Papież Franciszek przyjął na audiencji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i wyraził zgodę na wydanie dekretu o męczeństwie rodziny Ulmów, która została zamordowana przez hitlerowców za ukrywanie Żydów. 
rozwiń zwiń