Historia

Pierwsza msza w sanktuarium pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli na warszawskim Mokotowie

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 05:30
35 lat temu, 17 kwietnia 1988 roku, w niedzielę odbyła się pierwsza msza w kościele górnym sanktuarium pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli na warszawskim Mokotowie. Mszę celebrował Prymas Polski kardynał Józef Glemp.
Święty Andrzej Bobola. Operacz: to był człowiek o trudnym jednak charakterze, był zapalczywy
Święty Andrzej Bobola. Operacz: to był człowiek o trudnym jednak charakterze, był zapalczywyFoto: Muzeum Narodowe w Krakowie

Dość powiedzieć, że to piękne sanktuarium stało się miejscem złożenia relikwii św. Andrzeja Boboli, co nastąpiło, wbrew niektórym zestawieniom historycznym, dopiero 13 maja 1989 roku, gdzie trafiły one z kaplicy Jezuitów przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Przebywały tam od 17 lutego 1945 roku. Piękne sanktuarium znajdujące się w Warszawie u zbiegu ulic Boboli i Rakowieckiej 61.

Jak podają kroniki kościelne, w trakcie tej pierwszej mszy sanktuarium jeszcze nie było w pełni ukończone. Wybudowano je w miejscu gdzie znajdowały się ogród ojców jezuitów i kaplica z relikwiami. Jednak dopiero w maju 1989 roku relikwie zostały przeniesione do kościoła górnego.

Patron Polski

Zapewne wielu z nas bardzo dobrze wie, kim był św. Andrzej Bobola. Jednak nie wszyscy wiedzą, że był także jednym z patronów naszej ojczyzny. Wróćmy jednak do znaczących zapisów historycznych. Andrzej Bobola urodził się w listopadzie 1591 roku, w Strachocinie (wieś na Podkarpaciu nieopodal Sanoka). Był jezuitą, misjonarzem i kaznodzieją, którego historia męczeńskiej śmierci uczyniła jednym z wielu świętych kościoła katolickiego. Opis czynów kozackiego mordu przeraża intensywnością bólu i tortur zadanych przez barbarzyńców, którzy chcieli zmusić go do wyrzeczenia się swojej wiary. Wieloletnie starania pozwoliły na kanonizowanie przez papieża Piusa XI w 1938 roku, natomiast świętym patronem Polski, jednym z wielu, został w roku 2002.

Co ciekawe, Andrzej Bobola miał szczęście do papieży Piusów - jego beatyfikację zarządził Pius IX w 1853 roku, natomiast w 1957 roku, w 300. rocznicę śmierci, papież Pius XII ogłosił encyklikę "Invicti athletae Christi" - co w tłumaczeniu oznacza Niezwyciężony bohater Chrystusowy. Polscy kardynałowie, arcybiskupi i biskupi, w swoim liście Episkopatu w związku z uznaniem św. Andrzeja Boboli za patrona Polski, zatytułowanym "Św. Andrzej Bobola patronem ewangelizacji w trudnych czasach" zauważają: "Program odnowy Kościoła w Polsce, przedstawiony przez Ojca Świętego Jana Pawła II, wymienia na pierwszym miejscu: «jedność i stałe dążenie do niej» (Program dla Kościoła w Polsce, Jan Paweł II do polskich biskupów, wizyta Ad limina 1998, Przemówienie pierwsze, n. 4). Św. Andrzej Bobola jest w szczególny sposób patronem jedności, jak na to wskazuje Słowo Boże z jego liturgicznego święta".

Święci męczennicy patronami Polski

Episkopat wypowiedział również znaczące prawdy odnośnie czynienia świętych patronami Polski: "Wspomnijmy wreszcie, że św. Andrzej Bobola nie jest jedynym patronem Polski. Już od wieków patronują nam święci męczennicy z początku dziejów naszej Ojczyzny, św. Wojciech i św. Stanisław, związani z Gnieznem i Krakowem — pierwszą i drugą stolicą Polski. Do patronów zaliczamy również św. Stanisława Kostkę, patrona młodzieży. To co specyficzne dla św. Andrzeja Boboli, to pasja, z jaką oddawał się ewangelizacji, nie zważając na trudy, jakie musiał podejmować, aby dotrzeć z Dobrą Nowiną do człowieka poszukującego. Będąc wiernym posłannictwu Ewangelii pragnął, aby dotarła ona do najdalszych zakątków naszej Ojczyzny. Również i dziś potrzebujemy takiego świadectwa oddania w szerzeniu Ewangelii wszędzie tam, gdzie Pan nas posyła, nieraz aż po męczeństwo. Może dziś już nie chodzi o męczeństwo krwi, ale o wytrwałe świadectwo wierności Ewangelii w życiu codziennym".

Śluby lwowskie

Katoliccy patroni Polski są mianem nadawanym głównie przez papieży i obrazują kult jak i opiekę, wstawiennictwo tych świętych na terenie naszego kraju. Często takie wstawiennictwa odnoszą się do znaczących wydarzeń naszej historii lub obejmują istotne grupy społeczne. Tak św. Andrzej Bobola jest traktowany jako patron ludzi ubogich i siłą swoją pozytywnie oddziałujący na poddanie się prawdom Ewangelii. Bobola jest patronem drugiego rzędu, podobnie jak św. Stanisław Kostka. Patronami głównymi Polski są: św. Wojciech Biskup i Męczennik, św. Stanisław Biskup i Męczennik oraz Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski.

Co ciekawe, to właśnie Andrzej Bobola, wraz z księciem Albrychtem Stanisławem Radziwiłłem, podjął starania i doprowadził do uznania Matki Bożej Królową Polski. Dążenia te spełnione zostały ślubami lwowskimi. Tekst tych ślubów napisał właśnie Andrzej Bobola. Miały one bardzo uroczysty charakter i odbyły się 1 kwietnia 1656 roku podczas mszy w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie, odprawianej przez nuncjusza papieskiego Pietro Vidoniego, król Jan II Kazimierz Waza, przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, oddał Rzeczpospolitą pod opiekę Matki Bożej i nazwał ją Królową Korony Polskiej. Trzeba też dodać, że był to czas potopu szwedzkiego, a Rzeczpospolita opanowana była w dużej mierze właśnie przez Szwedów i Rosjan. Śluby te wymiernie wpłynęły na konsolidację społecznych stanów do walki z najeźdźcami.

Czytaj także:

Śluby lwowskie Jana Kazimierza

Wspomnijmy zatem dzisiaj tego świętego, mając na uwadze mszę inauguracyjną pięknego sanktuarium w Warszawie na Mokotowie. Może najlepszym działaniem byłoby odwiedzenie tej świątyni i tam zaniesienie próśb o łaski dla naszej Ojczyzny do jednego z jej patronów, w bezpośredniej bliskości jego relikwii.

PP

Czytaj także

Prof. Roszkowski: powszechność Kościoła to nie jest jakaś misja cywilizacyjna lepszej i mądrzejszej Europy

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 13:06
- Nie chodzi tylko o to że duchowni bronili m.in.: Indian przed kolonizatorami, ale o to że Dobra Nowina docierała do tych ludzi rzeczywiście jako Dobra Nowina a nie jako ideologia zachodnia. Szukałem nośnych przykładów które są tego ilustracją - mówi o swojej najnowszej książce "Historia Chrześcijaństwa" prof. Wojciech Roszkowski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Bobola. Jeden z patronów Polski

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 05:40
430 lat temu, 30 listopada 1591 roku, urodził się w Strachocinie, wieś na Podkarpaciu nieopodal Sanoka, jeden z katolickich patronów Polski, Andrzej Bobola. Był jezuitą, misjonarzem i kaznodzieją, którego historia męczeńskiej śmierci uczyniła jednym z wielu świętych kościoła katolickiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza koronacja obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 05:30
8 września 1717 roku w obecności 200 tysięcy pielgrzymów odbyła się na Jasnej Górze pierwsza koronacja cudownego obrazu Matki Bożej jasnogórskiej. Ceremonii przewodniczył i prowadził biskup chełmski Krzysztof Jan Szembek, z nadania nuncjusza papieskiego Girolama Grimaldiego, po ostatecznej decyzji, którą podjął papież Klemens XI.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obraz Matki Bożej Łaskawej patronuje Warszawie od lat

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 05:30
372 lata temu, 24 marca 1651 roku, podczas piątkowej uroczystej mszy świętej, odbyła się instalacja i koronacja obrazu Matki Bożej Łaskawej na Patronkę Warszawy. Obraz znajduje się obecnie w dawnym kościele klasztornym jezuitów Narodzenia NMP i św. Ignacego Loyoli w Warszawie. Dzisiaj jest to Stare Miasto i ulica Świętojańska 10.
rozwiń zwiń