Historia

Hiszpania. Odkryto nekropolię cywilizacji, która mogła być pierwowzorem mitu o Atlantydzie

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2023 05:33
W pobliżu Sewilli, na południowym zachodzie Hiszpanii, archeolodzy odkryli pozostałości nekropolii wybudowanej przez cywilizację Tartessos. Cmentarz powstał na zboczu góry Alcor na początku epoki żelaza, ok. 1200 roku p.n.e.
Zabytki kultury Tartessos
Zabytki kultury Tartessos Foto: WH_Pics/Shutterstock

Nekropolia znajduje się na terenie gminy El Viso de Alcor, w prowincji Sewilla - napisali archeolodzy powiązani z hiszpańską Fundacją Arthis. Wyniki swoich badań przedstawili na łamach pisma "Historia Digital".

Odnotowali oni, że tereny te zamieszkiwali w przeszłości przedstawiciele cywilizacji Tartessos, a następnie Rzymianie, którzy również grzebali na tym terenie swoich zmarłych. Dotychczas tarteska nekropolia nie została ani udokumentowana, ani skatalogowana.

Splądrowany grobowiec

Badacze potwierdzili, że główny kopiec starożytnego cmentarza mógł być w przeszłości splądrowany, gdyż w jego wnętrzu znajduje się duży krater. Uczeni przypuszczają, że mógł on powstać z powodu zapadnięcia się ziemi podczas okradania nekropolii.

Grobowiec został obramowany płaskimi kamieniami tworzącymi strukturę przypominającą kopiec. Struktura głównego grobowca została otoczona w taki sposób, by zachować wnękę do pochówku zwłok oraz przedmiotów, jakie składano w kopcu wraz ze zmarłym.

Rzymskie mauzoleum?

Archeolodzy przypomnieli, że podobne groby tarteskie odkrył na początku XX w. w prowincji Sewilla archeolog George Bonsor.

Na terenie cmentarza znaleziono też budowlę przypominającą grobowiec o cechach rzymskiego mauzoleum. Obiekt ten ma kamienne schody o co najmniej dwóch stopniach, a jego ściany zostały wybudowane z kamienia wapiennego.

Pierwowzór Atlantydy?

Przedstawiciele cywilizacji Tartessos zamieszkiwali w starożytności południowo-zachodnią część Andaluzji. Nieznane jest ich pochodzenie (mogli być autochtonami, potomkami Fenicjan lub greckich kolonizatorów). Słynęli z handlu morskiego oraz sprzedaży metali, takich jak cyna, miedź, srebro i złoto. 

Ośrodek cywilizacji tarteskiej (którego dotychczas jednak nie udało się odnaleźć) powstał pod koniec II tysiąclecia p.n.e., a swój największy rozkwit osiągnął w około 600 r. p.n.e. Wkrótce potem prawdopodobnie doszło do zmierzchu tej cywilizacji. 

Położenie Tartessos (za "Słupami Heraklesa", czyli Gibraltarem) i jego znaczenie jako ważnego ośrodka handlowego, a co za tym idzie - bogactwa, skłoniła część badaczy, na czele z niemieckim fizykiem i pasjonatem tematu doktorem Rainerem Walterem Kühne, by to w tej cywilizacji upatrywać pierwowzoru Platońskiej Atlantydy. 

PAP/Marcin Zatyka/bm

Czytaj także

Hiszpania. W Andaluzji wino wyrabiano na długo przed przybyciem Fenicjan

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 05:45
Już ponad 3 tys. lat temu Fenicjanie rozwijali w południowej części Półwyspu Iberyjskiego różnorodną aktywność gospodarczą, w tym - produkcję win. Nie byli oni jednak pierwszymi, którzy wytwarzali te trunki w Andaluzji - wynika z badania hiszpańskich archeologów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpania. W pobliżu Sorii odkryto miasto Celtoiberów

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 05:40
Zespół hiszpańskich archeologów natrafił na ruiny należącego do Celtoiberów miasta sprzed ponad 2 tys. lat. Odkrycia dokonano w gminie Deza, w prowincji Soria, w środkowej części kraju. Z badania przeprowadzonego przez zespół naukowców z Politechniki Madryckiej (UPM) wynika, że na terenie tym stacjonowały również wojska Imperium Rzymskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpania. Rzadki wizerunek Meduzy ze skrzydłami na rzymskiej mozaice

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2023 05:33
Mozaikę z czasów rzymskich z rzadkim wizerunkiem głowy Meduzy ze skrzydłami odkryto w trakcie badań starożytnej willi w zachodniej Hiszpanii - podał portal Ancient Origins. Wielobarwną mozaikę, liczącą 1800 lat, odkryto na stanowisku archeologicznym Huerta de Otero w mieście Mérida (prowincja Badajoz), niedaleko granicy z Portugalią.
rozwiń zwiń