Historia

W Turcji odnaleziono głowę z posągu Aleksandra Wielkiego

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2023 05:40
Głowę z posągu Aleksandra Wielkiego, starożytnego króla Macedonii, znaleziono w trakcie wykopalisk archeologicznych w miejscowości Konuralp, gmina Düzce, w Turcji.
Aleksander Wielki
Aleksander WielkiFoto: Wikipedia/domena publiczna

Cenny artefakt, odkryty w trakcie badań starożytnego teatru, został przekazany do Muzeum w Konuralp, gdzie historycy i archeolodzy ustalili, że był on częścią posągu Aleksandra Wielkiego.

Znalezisko ma ok. 23 cm. Aleksander Wielki przedstawiony jest z głęboko osadzonymi, skierowanymi w górę oczami, wykonanymi z marmuru, śladami wiertła na źrenicy i z lekko otwartymi ustami. Jego długie, kręcone włosy sięgają szyi i - według badaczy - przypominają lwią grzywę. "Ten portret przedstawia typ włosów charakterystyczny dla Aleksandra Wielkiego" - podkreślono w opisie.

Odkrycie pochodzi z około II w. n.e.

Miasto odwiedzane przez cesarzy

Miasto Prusias ad Hypium zostało podbite przez Rzymian w 74 roku p.n.e. Pod ich rządami rozkwitło - odwiedzali je nawet cesarze rzymscy, w tym Hadrian i Karakalla. W Konuralp znajduje się muzeum, w którym zobaczyć można eksponaty z czasów rzymskich.

Najbardziej widoczną pozostałością antycznego miasta jest starożytny teatr, najprawdopodobniej z II wieku n.e. Poza tym zachowały się pozostałości murów obronnych oraz południowa brama.

Miejscowość jest położona w odległości ok. 40 km od wybrzeża Morza Czarnego.

Prace archeologów w Konurapl, gdzie znajdują się ruiny starożytnego bityńskiego miasta Prusias ad Hypium (Bitynia to historyczna kraina w Azji Mniejszej), trwają od czterech lat - przypomniała w informacji na stronach internetowych gmina Düzce.

Kim był Aleksander Wielki?

Aleksandra Macedońskiego, zwanego Wielkim, wychowywał Arystoteles. Wystarczyły 4 lata, aby znakomity filozof nauczył chłopca geometrii, geografii, astronomii, etyki, prawa, fizyki, medycyny, historii i filozofii tak, że w szesnastym roku życia Aleksander posiadał krzepę Spartanina, kulturę Ateńczyka, wiedzę egipskiego kapłana no i ambicje zdobywcy. Był gotowy do podboju świata. Wszędzie wzbudzał powszechny podziw.

Dzięki serii zwycięstw do 327 p.n.e. opanował imperium perskie. W tym samym roku ruszył na Indie, lecz pomimo odnoszonych zwycięstw został zmuszony do odwrotu z powodu niezadowolenia w armii.

Zmarł w 323 p.n.e. Miał wtedy 33 lata. Imperium, które zbudował w tak krótkim czasie, rozpadło się po jego śmierci, ale zakładane przez niego greckie kolonie przyczyniły się do rozprzestrzenienia kultury helleńskiej. Hellenizacja wielkich obszarów starożytnego świata trwała całe stulecia.

PAP/im

Czytaj także

Co starożytni wiedzieli o otaczającym ich świecie?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 16:20
Wbrew pozorom starożytni wiedzieli o świecie całkiem sporo. Już 3500 lat p.n.e. żeglarze z miasta Ugarit znajdującego się w północnej Syrii podróżowali po Morzu Śródziemnym, by z dalekich krain przywozić atrakcyjne towary i wiedzę o tamtejszych ziemiach. A czy ówczesnym żeglarzom udało się dotrzeć do wybrzeży Ameryki? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Turcja. Polski dyplomata odnalazł pozostałości starożytnego miasta poszukiwanego od dwóch stuleci

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 07:00
Jedną z największych zagadek historycznej geografii Azji Mniejszej rozwiązał polski dyplomata. Odnalazł pozostałości Thebasy, starożytnego miasta na terenie dzisiejszej Anatolii. Poszukiwano go od dwóch stuleci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Susza przyspieszyła upadek starożytnego imperium Hetytów - twierdzą naukowcy

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 05:50
Kryzys hegemona Azji Mniejszej w późnej epoce brązu przypisywano różnym czynnikom, od wojny z innymi państwami po wewnętrzne konflikty. Zespół Uniwersytetu Cornella wykorzystał zapisy z pierścieni drzew i datowanie izotopowe , by wskazać bardziej prawdopodobnego winowajcę: trzy kolejne lata ostrej suszy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryto nieznany dotąd starożytny język indoeuropejski. Do tej grupy należy też język polski

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2023 05:50
W ruinach hetyckiego miasta Hattusa, niegdyś stolicy potężnego imperium, odkryto tabliczki, na których zapisano teksty w nieznanym dotąd języku indoeuropejskim – informuje strona internetowa Niemieckiego Instytutu Archeologicznego.
rozwiń zwiń