Historia

Hugo Zapałowicz. Prawnik, botanik i obieżyświat, a przy tym także poeta

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2023 05:30
171 lat temu, 15 listopada 1852 roku, urodził się Hugo Zapałowicz, z wykształcenia prawnik, ale też i botanik, który przemierzał Karpaty szczególnie upodobawszy sobie Babiogórskie Pasmo Beskidu Żywieckiego.
Babia Góra. Schronisko na polanie Markowe Szczeliny nosi imię Hugo Zapałowicza
Babia Góra. Schronisko na polanie Markowe Szczeliny nosi imię Hugo ZapałowiczaFoto: Forum

Prawnik i podróżnik

Co ciekawe, podobne badania przeprowadził w dalekiej Argentynie, podróżując szczególnie po obszarze Patagonii, gdzie podobnie do botanicznych i geobotanicznych badań Babiej Góry gromadził zbiry fauny i flory obszaru Andów Argentyńskich.

Z racji wykształcenia prawniczego na Uniwersytecie Jagiellońskim i faktu pozostawania w zaborze austriackim został powołany do odbycia służby wojskowej w wojsku austriackim w randze kapitana jako sędzia wojskowy przy tyrolskim pułku strzelców. Za drugim razem powołany do tegoż wojska z wybuchem I wojny światowej dostał się do niewoli rosyjskiej w 1915 roku, w której przebywał aż do śmierci 20 listopada 1917 roku w Pierowsku (obecnie Kyzyłorda w Kazachstanie).

Z powodu słoweńskiego pochodzenia matki Hugo urodził się w Lublanie, natomiast w związku z zatrudnieniem ojca - inżynier kolejowy w Przemyślu - Zapałowicz dzieciństwo spędził już w Polsce, we Lwowie i w Przemyślu właśnie. Tam też skończył znane i popularne ośmioletnie C.K. Wyższe Gimnazjum i jeszcze w tym samym 1871 roku rozpoczął studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po ukończeniu studiów przez pięć lat pracował w zawodzie prawnika i już wtedy rozpoczął swoje peregrynacje botaniczne w masywie Babiej Góry. Z racji, że zmysł do ciekawych przyrodniczych obserwacji w roku 1880 wydał opracowanie tych botanicznych podróży pt. "Roślinność Babiej Góry pod względem geograficzno-botanicznym".

Zamiłowanie do botaniki i gór

Kolejny okres to służba w wojsku austriackim, podczas której tak swobodnie mógł rozporządzać swoim czasem, że podjął studia na Uniwersytecie Wiedeńskim właśnie z zakresu botaniki i całkiem naturalnie poznawał florę Alp. Co znaczące, to przede wszystkim skupianie się na botanice i życiu w rejonach górskich, bo to polskie Karpaty, austriackie Alpy, a później argentyńskie Andy.

Z badawczej podróży w Ameryce Południowej, w latach 1888-1890, przywiózł spisane w dwu tomach przeżycia: "Jedna z podróży naokoło ziemi" - wydanych we Lwowie w 1899 roku. Po powrocie z tych "naokoło ziemskich" podróży osiedlił się w małopolskiej Zawoi, najdłuższej wsi w Polsce. To wtedy właśnie założył w 1905 roku Oddział Babiogórski polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z siedzibą w Makowie Podhalańskim, który w niedługim czasie przeniesiono do Żywca, a od maja 1906 roku był prezesem Oddziału.

Od tego też czasu rozpoczął znakowanie szlaków turystycznych w tej części Beskidów - pierwszy polski szlak turystyczny, tutaj czerwony, prowadził z Suchej Beskidzkiej do Zawoi. Także w tym samym roku doprowadził do wybudowania polskiego schroniska turystycznego, które otwarto w 1906 r. na polanie Markowe Szczawiny, na północnym stoku góry. Co znaczące, od 1925 roku nosi ono imię Hugona Zapałowicza.

Wspomnijmy zatem tego botanika i podróżnika, który oprócz publikacji naukowych i podróżniczych wydawał również wiersze, warto!

PP

Czytaj także

Beskidy. Na szlaku góralskich bacówek

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 09:41
Odkąd w rejony Beskidów kilkaset lat temu trafili pierwsi pasterze, tamtejsze życie toczy się niezmienionym rytmem, wyznaczanym porami wypasania i dojenia owiec oraz rozpalania ogniska, dzięki któremu owcze mleko zmienia się w pyszne góralskie sery. Po Beskidzie Śląskim i Beskidzie Żywieckim, a konkretnie po stojących tam bacówkach w cyklu "W Polskę" oprowadzała nas Aneta Legierska, rodowita, beskidzka góralka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyprawa w góry - jak się do niej przygotować, radzi himalaista Leszek Cichy

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2023 11:50
Sezon narciarski w naszym kraju dobiega końca, za chwilę wiosna i czas na piesze wyprawy w góry. Leszek Cichy, himalaista, geodeta i pierwszy Polak, który zdobył Koronę Ziemi, podpowiada, jak ekonomicznie pokonywać w górach długie dystanse.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Moje Beskidy" - reportaż Moniki Chrobak o miłości Jana Pawła II do gór

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 06:30
Góry to była jedna z większych pasji papieża Polaka. Taka sceneria była dla św. Jana Pawła II nie tylko miejscem aktywności, odpoczynku ale także kontemplacji i modlitwy. Wśród ulubionych szczytów były te leżące w Beskidach. Pod Ołtarzem Papieskim w Starym Sączu zgromadzone są m.in. pamiątki związane z jego wędrówkami po górskich szlakach, nie tylko polskich ale też włoskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tatry. Jak zacząć przygodę z najwyższymi górami Polski?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 22:40
Jesień to ulubiona pora górskich turystów. Południe Polski przyciąga bajkowymi kolorami liści i słońcem, które jeszcze gości na stokach. - Wyprawa w góry to nie igraszka, pamiętajmy, żeby się do niej dobrze przygotować - mówi podróżnik Jakub Przykopski.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bieszczady jesienią. Znajdziesz tam wiele dzikich miejsc

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 12:00
Jesienne barwy gór przyciągają w Bieszczady wielu turystów - których większość kieruje się na połoniny, Wetlińską i Cyrańską - ale te góry wciąż kryją wiele dzikich, nieodkrytych miejsc, które warto poznać. 
rozwiń zwiń