Historia

Peru. Archeolodzy odkryli budowlę cywilizacji Wari

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2023 05:40
Zespół hiszpańskich archeologów odkrył w regionie Ica, na południowym zachodzie Peru, dużych rozmiarów budowlę wykonaną przez ludność z prekolumbijskiej cywilizacji Wari zamieszkującej Andy pomiędzy VII i XIII wiekiem.
Stanowisko archeologiczne w Peru ze śladami życia prekolumbijskiej cywilizacji Wari zamieszkującej Andy pomiędzy VII i XIII w.
Stanowisko archeologiczne w Peru ze śladami życia prekolumbijskiej cywilizacji Wari zamieszkującej Andy pomiędzy VII i XIII w.Foto: Forum

Miasto Nazca

Naukowcy z Uniwersytetu Autonomicznego Barcelony oraz Uniwersytetu Almerii sprecyzowali, że dwukondygnacyjny budynek o grubych kamiennych ścianach odkryty został po ponad roku prac badawczych w rejonie miasta Nazca, położonego w prowincji o tej samej nazwie.

Prace były prowadzone w pobliżu złoża archeologicznego przy rzece Aja.

Archeolodzy ustalili, że "dużych rozmiarów budowla" była używana pomiędzy VII a X wiekiem. Badacze twierdzą, że miała ona około 130 m2.

Ich zdaniem obiekt o pomalowanych w kolorze białym i żółtym ścianach miał dwa piętra, a także dziedziniec, służący prawdopodobnie do magazynowania towarów. Na pierwszym piętrze, jak dodali, znaleziono pozostałości produktów spożywczych, co oznacza, że zapewne przestrzeń ta służyła do przygotowania posiłków.

Archeolodzy przypuszczają, że budowla należała do dominującej w państwie Wari grupy społecznej, która specjalizowała się w handlu, produkcji i magazynowaniu żywności, a także w rzemiośle.

Cywilizacja Wari

W komunikacie hiszpańscy badacze poinformowali, że cennym odkryciem jest nie tylko znalezienie budynku, ale również potwierdzenie wcześniejszych przypuszczeń, że cywilizacja Wari zamieszkiwała także tereny w pobliżu Oceanu Spokojnego.

Odkrycie dowiodło też, że państwo społeczności Wari przed przybyciem hiszpańskich kolonizatorów rozciągało się również na obszary południowej części Peru.

Z wcześniejszych odkryć wynika, że społeczność cywilizacji Wari żyła głównie w środkowej oraz północnej części dzisiejszego terytorium Peru. W okresie pomiędzy VII i XIII w. ludność ta zamieszkiwała głównie obszary zlokalizowane w prowincji Huari, w środkowym Peru. Stolica państwa Wari mieściła się w pobliżu dzisiejszego miasta Ayacucho.

Marcin Zatyka/PAP/im

Czytaj także

Peru: przełomowe odkrycie. Rysunki naskalne sprzed ponad tysiąca lat

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 13:11
Dzięki najnowszej technologii japońscy badacze odkryli ponad 140 nowych rysunków naskalnych na pustyni w środkowo-południowym Peru. Niektóre z nich przedstawiają znane już formy rysunków z Nazca, takie jak małpy, węże czy zwierzęta i rośliny. Inne okazały się zaskoczeniem dla naukowców: szczególnie te przedstawiające postaci ludzkie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Peru odnaleziono grób chirurga sprzed ponad 1000 lat

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 05:40
Podczas prac prowadzonych na stanowisku archeologicznym Huaca Las Ventanas w peruwiańskim rejonie Lambayeque badacze natknęli się na grobowiec. Znajdowały się w nim szczątki mężczyzny, który żył w czasach środkowego okresu kultury Sican rozwijającej się na tych terenach w latach 900-1050 n.e. Zdaniem naukowców zmarły był chirurgiem, który przeprowadzał m.in. zabiegi trepanacji czaszki 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rekonstrukcja twarzy "Juanity". Jak odtworzono wygląd 500-letniej mumii?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2023 21:05
Archeolodzy zrekonstruowali twarz jednej z najsłynniejszych inkaskich mumii, "Juanity". Licząca 500 lat mumia młodej kobiety została odkryta w 1995 r. na zboczach wulkanu Ampato w Peru na wysokości ponad 6 tys. metrów. Nad otworzeniem jej wyglądu pracował międzynarodowy zespół badaczy, w którym znalazła się Polka - dr Dagmara Socha, bioarcheolog z Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Peru. Polscy archeolodzy odkryli 22 pochówki, głównie dzieci i noworodków

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2023 05:55
Zmumifikowane pochówki 22 osób, głównie małych dzieci i noworodków, odnalazł polsko-peruwiański zespół naukowców w miejscowości Barranca w Peru - poinformował bioarcheolog Łukasz Majchrzak. Oprócz tkanin, którymi owinięto ciała zmarłych, odnaleziono także ceramikę, narzędzia oraz pozostałości pożywienia.
rozwiń zwiń