Niezwykłe odkrycie
Do tej pory miejsce pochówku Jana Olbrachta nie było znane i chociaż naukowcy podejrzewali, że władca spoczął w swojej wawelskiej kaplicy, hipoteza ta nigdy nie została poparta żadnymi dowodami. Dopiero w marcu 2022 roku grupie archeologów kierowanych przez dr hab. Tomasza Wagnera udało się dokonać przełomowego odkrycia. Po zdjęciu posadzki i warstwy zasypki, w pobliżu południowej ściany pomieszczenia, natrafiono bowiem na nieznaną wcześniej niszę grobową.
- W jej sklepieniu odkryto niewielki otwór, zapewne będący efektem uszkodzenia konstrukcji przez rzemieślników, którzy wnieśli w kaplicy zachowany do dziś barokowy ołtarz. Przez otwór widać niewielki fragment wnętrza grobu, a w nim zasypane gruzem i pyłem elementy drewniane, być może pozostałości po szalunku - poinformował za pomocą mediów społecznościowych Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, który nadzoruje prace konserwatorskie prowadzone w kaplicy.
W najbliższym czasie naukowcy przeprowadzą dodatkowe badania (w tym endoskopowe), które pozwolą ustalić, czy w grobowcu rzeczywiście spoczywa polski władca. Nie byłby pierwszym
Król rozpustnik
Jan Olbracht urodził się 27 grudnia 1459 roku w Krakowie, jako czwarte dziecko Elżbiety Rakuszanki i króla Kazimierza IV Jagiellończyka. Na polskim tronie zasiadł w 1492 roku, po śmierci ojca. Za jego panowania wzrosło znaczenie szlachty. W 1496 roku statuty piotrkowskie zwolniły stan szlachecki od płacenia cła, ograniczyły wychodźstwo chłopów do jednego rocznie na każdą wieś oraz zakazały mieszczanom nabywania majątków ziemskich i piastowania urzędów państwowych.
Władca zasłynął także dzięki swojej nieudanej wyprawie do Mołdawii, którą zorganizował w 1497 roku, aby odbić z rąk tureckich czarnomorskie porty. Czterdziestotysięczne wojsko ruszyło do walki w lipcu 1497 roku, już po kilku miesiącach musiało jednak zawrócić. Wpływ miała na to głównie ogromna porażką, jaką armia polska poniosła w bitwie pod Koźminem z 26 października.
Olbracht znany był również ze swojego hulaszczego trybu życia - uwielbiał wykwintne potrawy, nie stronił od alkoholu i chętnie wdawał się w romanse. Zmarł w 17 czerwca 1501 roku, prawdopodobnie na syfilis.
Wybitni Polacy leżący na Wawelu
Gdyby hipoteza krakowskich archeologów potwierdziła się, Jan Olbracht dołączyłby do szeregu wybitnych polskich władców, poetów i polityków, którzy spoczywają w wawelskiej katedrze i jej katakumbach. Warto wspomnieć chociażby o Władysławie Łokietku, Kazimierzu Wielkim, Władysławie Jagiełło, Kazimierzu Jagiellończyku, Zygmuncie Starym, Zygmuncie Auguście, Zygmuncie III Wazie, Adamie Mickiewiczu, Juliuszu Słowackim, Tadeuszu Kościuszce, marszałku Józefie Piłsudskim i generale Władysławie Sikorskim.
Źródło: Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa/jb