Prezentacja repliki dawnego instrumentu odbyła się w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku. Trąbka - przekazał w komunikacie prasowym rzecznik Muzeum Gdańska dr Andrzej Gierszewski - jest wykonana z mosiądzu, z elementami pokrytymi srebrem. Towarzyszy jej flara, czyli haftowany proporzec z herbem Gdańska, trzymanym przez dwa lwy.
Przywróć dawną audiosferę
– Instrument wykonał Graham Nicholson z Wielkiej Brytanii. Ten muzyk-trębacz jest autorytetem wśród rekonstruktorów instrumentów historycznych. Flarę odtworzyła, na podstawie najstarszej gdańskiej chorągwi ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu, Aleksandra Kucharska z Narodowego Muzeum Morskiego – przedstawiał dr Andrzej Gierszewski twórców repliki.
W informacji podano również, że inicjatorem przygotowania instrumentu sprzed kilku wieków był Paweł Hulisz, doktor nauk muzycznych, znany z zespołu muzyki dawnej Tubicinatores Gedanenses.
– Moją ambicją było, by ta replika stanowiła początek przywracania Gdańskowi jego dawnej audiosfery. We współpracy z Muzeum Gdańska planujemy nagrania historycznych sygnałów, a następnie utworów dawnych kompozytorów w formie płyty. Instrument będzie towarzyszył też niektórym wydarzeniom, na przykład Jarmarkowi św. Dominika” – podkreślał dr Paweł Hulisz.
Trębacz dr Paweł Hulisz prezentuje replikę trąbki z XVIII wieku, Gdańsk 2 kwietnia 2024 r. Fot. PAP/Adam Warżawa
Oryginał z 1749 roku
Dr Andrzej Gierszewski dodawał, że przygotowanie repliki było możliwe dzięki dwóm muzeom, które posiadają w swoich zbiorach oryginalne instrumenty muzyczne.
- W Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu przechowywana jest wykonana w 1749 roku we Wrocławiu trąbka Johanna Wilhelma Stritzke. Z kolei w Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu przechowywany jest instrument Johanna Christopha, ojca gdańskiego trąbomistrza – tłumaczył rzecznik Muzeum Gdańska.
Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska, podkreślał natomiast, że jest to bodajże pierwsza tego typu inicjatywa podjęta przez muzea w Polsce.
- Dzięki inicjatywie dr. Pawła Hulisza przygotowaliśmy trąbkę Johanna Stritzke, jednego z gdańskich trąbomistrzów, którzy działali i tworzyli instrumenty w naszym mieście. Wiemy, że Stitzke wykonał dla miejskiej kapeli przynajmniej dwa takie instrumenty, ale nie zachowały się do czasów obecnych. W rezultacie, po kwerendzie i przygotowaniu, ze wsparciem i przychylnością dr Anety Oborny, dyrektor Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, udało się nam nie tylko przygotować replikę instrumentu, ale też zaprezentować w Gdańsku jego oryginał – mówił Waldemar Ossowski.
***
Czytaj także:
***
Instrument wykonany przez trąbomistrza we Wrocławiu w 1749 roku będzie można zobaczyć do 29 kwietnia br. w gdańskim Ratuszu Głównego Miasta w godzinach otwarcia wystawy stałej. Najbliższa prezentacja towarzyszącej mu repliki przypadnie 26 kwietnia podczas otwarcia Koszar Napoleońskich przy Twierdzy Wisłoujście.
PAP/Dariusz Sokolnik/jp