Historia

Były strażnik z obozu koncentracyjnego Sachsenhausen nie stanie przed niemieckim sądem

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2024 05:40
Sąd w Hanau (Hesja, Niemcy) odmówił wszczęcia procesu przeciw 99-letniemu byłemu strażnikowi niemieckiego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, gdy przedstawiono oświadczenie, że jest on trwale niezdolny do stawienia się przed wymiarem sprawiedliwości. Mężczyzna oskarżony jest o pomocnictwo w zamordowaniu ponad 3,3 tys. osób.
Więźniowie Sachsenhausen
Więźniowie SachsenhausenFoto: Wikipedia/domena publiczna

W sierpniu 2023 roku prokuratura w niemieckim Giessen (Hesja) oskarżyła byłego członka SS o pomocnictwo w zamordowaniu ponad 3,3 tys. osób. Od lipca 1943 roku do lutego 1945 roku był on członkiem zespołu strażników w obozie Sachsenhausen.

Sąd poinformował, że powołany biegły uznał, że mężczyzna nie jest już w stanie stanąć przed sądem ze względu na stan psychiczny i fizyczny, a sąd przychylił się do tej opinii. W momencie wniesienia aktu oskarżenia prokuratura zakładała, że mężczyzna ma jeszcze ograniczone zdolności do stawania przed sądem, ale od tego czasu jego stan stale się pogarszał.

Prokuratura w Giessen zamierza złożyć odwołanie - informuje portal dziennika "Bild". Ostateczną decyzję podejmie wówczas wyższy sąd regionalny we Frankfurcie nad Menem.

Według danych Miejsca Pamięci i Muzeum Sachsenhausen w latach 1936-1945 w obozie tym więziono ponad 200 tys. osób. Dziesiątki tysięcy więźniów zginęły z powodu głodu, chorób, pracy przymusowej, eksperymentów medycznych i maltretowania lub stało się ofiarami systematycznej eksterminacji.

Wśród więźniów KL Sachsenhausen byli liczni Polacy, m.in. krakowscy uczeni, pojmani przez Niemców 6 listopada 1939 roku w akcji wymierzonej w profesorów uniwersyteckich (Sonderaktion Krakau). Po aresztowaniu w 1943 roku i przesłuchaniach w Berlinie Niemcy umieścili w KL Sachsenhausen gen. Stefana Roweckiego "Grota", komendanta głównego Armii Krajowej.

pap/im

***

Czytaj także:

Sachsenhausen - miejsce kaźni komendanta Armii Krajowej gen. Stefana Roweckiego "Grota"

"Sonderaktion Krakau". Brutalny atak na polską inteligencję 


Czytaj także

Sachsenhausen - miejsce kaźni komendanta Armii Krajowej gen. Stefana Roweckiego "Grota"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2024 05:50
22 kwietnia 1945 roku oddziały 2 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego Wojska Polskiego oraz Armii Czerwonej wyzwoliły obóz Sachsenhausen.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsze ofiary piekła KL Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2024 05:46
14 czerwca 1940 przybył do Auschwitz pierwszy masowy transport polskich więźniów politycznych, liczący 728 osadzonych z więzienia w Tarnowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

79. rocznica wyzwolenia obozu Mauthausen-Gusen

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2024 05:45
- Obóz Mauthausen-Gusen to dla nas taki niemiecki Katyń - mówił historyk Piotr Dmitrowicz na antenie Polskiego Radia 24. - Właściwie nie ma śladów obozu Mauthausen-Gusen, ponieważ został zniszczony. W austriackiej opowieści historycznej nie było miejsca na martyrologię Polaków i innych narodów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieczysław Kościelniak. Dokumentalista obozów zagłady

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024 05:40
5 marca 1993 roku w Słupsku zmarł Mieczysław Kościelniak, malarz, grafik, więzień niemieckiego obozu śmierci Auschwitz, autor około 300 prac narysowanych w obozie, dokumentujących życie więźniów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemieccy nazistowscy zbrodniarze stają przed sądem. Proces załogi obozu koncentracyjnego Flossenbürg

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2024 06:00
Przed obliczem Amerykańskiego Trybunału Wojskowego w Dachau stanęło prawie sto osób, z czego blisko połowa zasiadła na ławie oskarżonych podczas jednego, półtorarocznego procesu. Na karę śmierci skazano wówczas dziesięciu zbrodniarzy - wyrok wykonano 3 października 1947 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Badania potwierdzają, że w niemieckim obozie w Buchenwaldzie wykonywano przedmioty z ludzkiej skóry

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2024 05:40
Historyczni rewizjoniści poddają w wątpliwość fakt posiadania przez SS w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie przedmiotów wykonanych z ludzkiej skóry. Dlatego fundacja tego miejsca pamięci zleciła zbadanie niektórych z tamtejszych eksponatów – opisuje portal dziennika "Welt", podkreślając, że wyniki najnowszych analiz potwierdziły skalę pogardy nazistowskich oprawców dla człowieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Der Spiegel" o ucieczce przed karą ostatniego komendanta KL Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2024 05:40
Richard Baer, ostatni komendant niemieckiego obozu śmierci Auschwitz, po wojnie przez prawie 15 lat ukrywał się w okolicach Hamburga, pracując jako robotnik leśny u Ottona von Bismarcka, wnuka "Żelaznego Kanclerza" - opisuje w najnowszym wydaniu tygodnik "Der Spiegel".
rozwiń zwiń