W wapiennej jaskini Leang Karampuang na południu Sulawesi (Celebes) – jednej z większych wysp Indonezji – zespół australijskich i indonezyjskich naukowców dokonał odkrycia malowidła sprzed tysiącleci. Przedstawia ono troje postaci przypominających ludzi oraz świnię. Malowidło to, według znawców, świadczy o tym, że zdolność homo sapiens do kreatywnego myślenia jest starsza, niż dotychczas sądzono.
"Najstarsze tego typu na świecie"
Nowo odkryte indonezyjskie malowidło ma co najmniej 51 200 lat, czyli jest przynajmniej kilka tysięcy lat starsze niż znajdowane wcześniej naskalne wizerunki ludzko-zwierzęce. Choćby w 2019 roku również w jednej z jaskiń na Sulawesi natrafiono na naskalny rysunek – przedstawiający grupę ludzi i zwierząt – którego wiek szacowano do tej pory na ok. 45,5 tys. lat.
Szacowano, gdyż odkrywcy prehistorycznych skarbów w Leang Karampuang – przy okazji sprawdzania tzw. metodą uranowo-torową swojego znaleziska – zweryfikowali również wiek tego wcześniejszego malunku. Okazało się, że jest starszy, niż przypuszczano, bo ma ok. 48 tys. lat.
Wspominania metoda datowania pozwala na bardzo dokładne określenie wieku analizowanego przedmiotu. Wykorzystuje się tu laser i analizuje węglan wapnia, który formuje się na powierzchni malowidła.
- Metoda ta stanowi znaczną poprawę w stosunku do wcześniejszych i powinna zrewolucjonizować datowanie sztuki naskalnej na całym świecie – mówił prof. Maxime Aubert, archeolog z Griffith University w Australii i jeden naukowców, którzy stoją na nowym odkryciem na na Sulawesi.
Ściana w jaskini jaskini Leang Karampuang, na której odkryto bezcenne malowidło. Fot. PAP/EPA/BRIN / HANDOUT
Co przedstawia malowidło?
Scena wymalowana ponad 50 tys. lat temu na ścianie jaskini Leang Karampuang – w odcieniu ciemnoczerwonym - zdominowana jest przez wizerunek świni o wymiarach ok. 92 cm na 38 cm. Obok zwierzęcia przedstawiono troje przypominających ludzi postaci.
Co ciekawe, naukowcy zinterpretowali ten obraz jako swoistą scenę narracyjną, co według nich czyni go najstarszym znanym dowodem na "snucie opowieści" w sztuce.
- Trzy postacie podobne do ludzi i świnia nie zostały przedstawione w izolacji, w oddzielnych częściach - tłumaczył archeolog z Griffith University prof. Adam Brumm. – Wręcz przeciwnie. Sposób ustawienia tych postaci względem siebie, sposób, w jaki wchodzą w interakcje, były wyraźnie zamierzone. Między tymi postaciami coś się dzieje. Opowiadana jest jakaś historia. Oczywiście nie wiemy, jaka to historia – mówił prof. Adam Brumm.
Jak dodał prof. Maxime Aubert, nowo odkryty obraz z indonezyjskiej jaskini opowiada złożoną historię. - Jest to najstarszy dowód, jaki mamy, na tego typu narrację, na opowiadanie historii. Pokazuje on, że ludzie w tamtych czasach potrafili myśleć abstrakcyjnie.
Widok na okolice, w których dokonano odkrycia. Fot. PAP/EPA/BRIN / HANDOUT
***
Czytaj także:
***
Zespołem naukowców, którzy stoją za odkryciem w Leang Karampuang – i którzy wyniki swoich badań opublikowali właśnie w czasopiśmie "Nature" - kierował Adhi Agus Oktaviana, indonezyjski specjalista od sztuki naskalnej. Jak mówił, ludzie prawdopodobnie opowiadali historie wcześniej niż 51 200 lat temu. – Ale ponieważ słowa nie zamieniły się w skamieliny, możemy opierać się tylko na pośrednich świadectwach, takich jak przedstawienia scen w sztuce. A sztuka Sulawesi jest obecnie najstarszym takim dowodem, jaki jest znany archeologii – zaznaczał.
jp/Reuters/BBC