Historia

"A więc wojna" – nowy podcast Polskiego Radia. Posłuchaj nagrań z września 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2024 07:00
Polskie Radio przygotowało podcast upamiętniający 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Oparty on został na unikalnych materiałach archiwalnych znajdujących się w zasobach Polskiego Radia oraz w Archiwum Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. "A więc wojna!" dostępny będzie na podcasty.polskieradio.pl oraz na najważniejszych platformach streamingowych. Pierwszy odcinek już w piątek, 30 sierpnia. Kolejne będą publikowane co tydzień.
Nowy podcast Polskiego Radia A więc wojna
Nowy podcast Polskiego Radia "A więc wojna" Foto: Polskie Radio

– Pamięć o II wojnie światowej jest fundamentalna dla zrozumienia historii naszego narodu i Europy. To, co wydarzyło się we wrześniu 1939 roku, miało ogromny wpływ na losy Polski i świata. Dlatego z okazji 85. rocznicy wybuchu tej okrutnej wojny postanowiliśmy stworzyć podcast, który przypomni tragiczne wydarzenia – podkreśla Paweł Majcher, redaktor naczelny Polskiego Radia.

Bezcenne archiwalne nagrania

Cykl oparty jest na unikalnych materiałach archiwalnych, które znajdują się w zasobach Polskiego Radia oraz w Archiwum Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Autorzy podcastu, Bartłomiej Makowski i Przemysław Lis, podkreślają, że to dzięki unikalnym "dźwiękom z przeszłości" mogli ożywić historię i zbudować most między przeszłością a teraźniejszością. W „A więc wojna!” usłyszymy m.in. przemówienia Józefa Becka, Stefana Starzyńskiego, a także świadectwa uczestników walk i relacje mieszkańców Wilna i Lwowa z czasu wkroczenia Armii Czerwonej do Polski. 

– Dźwięki, które przetrwały z czasów II wojny światowej, to nie tylko świadectwa historyczne – to żywa pamięć narodu. Dzięki nim możemy usłyszeć autentyczne głosy tych, którzy przeżyli najtrudniejsze chwile naszej historii. Ich słowa, emocje i przekazy stanowią nieocenione źródło wiedzy i refleksji – mówi Bartłomiej Makowski.

Zrozumieć historię przez podcasty

Każdy z czterech odcinków skoncentruje się na innym aspekcie wrześniowej kampanii. Pierwszy odcinek, "A więc wojna!", przedstawi atmosferę w Polsce tuż przed wybuchem i w pierwszych dniach po wybuchu wojny. Kolejne odcinki omówią sytuację na froncie, wkroczenie Sowietów do Polski oraz ostatnie akordy kampanii wrześniowej, jak bitwa pod Kockiem i kapitulacja Helu.

Autorzy podkreślają, jak ważne było dla nich przedstawienie tej historii w sposób przystępny i angażujący. 

– Chcemy, aby słuchacze nie tylko usłyszeli, ale także poczuli ciężar decyzji, jakie zapadały w tamtych dniach. Naszym celem jest ożywienie historii i pokazanie jej z mniej oczywistej perspektywy – tłumaczy Przemysław Lis.

"A więc wojna!" to kolejny podcast historyczny Polskiego Radia. Na platformie podcasty.polskieradio.pl emitowane są m.in. "TurboHistoria", "Powstanie Warszawskie. Pamięć w eterze" i "Historia bliska".  Wszystkie te podcasty wykorzystują bogate archiwa, by opowiedzieć o ważnych wydarzeniach historii Polski.

***

Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce. Emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada pięć ogólnopolskich Programów – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców i Polskie Radio dla Ukrainy. Portal polskieradio24.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.

Redakcja 

Czytaj także

Nowe odkrycie na Westerplatte. Znaleziono fragment broni, która dała się we znaki Niemcom

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2024 05:40
W trakcie prac wykopaliskowych na Westerplatte archeolodzy odkryli lokalizację stanowiska polskiej armaty polowej, tzw. putiłówki. We wrześniu 1939 roku raziła ona niemieckie pozycje w Nowym Porcie – poinformowało Muzeum II Wojny Światowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nad nami widzę bombowce". Bombardowania Wielunia, czyli pierwsza zbrodnia wojenna Niemców we wrześniu 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2024 05:45
– Atak przeprowadzony przy tak dużym zmasowaniu sił i środków musiał zakończyć się absolutną hekatombą – mówił w Polskim Radiu dr Grzegorz Bębnik, historyk specjalizujący się w problematyce września 1939 roku.
rozwiń zwiń