Historia

Intymne pomieszczenia księżnej Daisy. W zamku Książ rozpoczął się remont

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2024 05:41
W wałbrzyskim zamku Książ ruszają prace związane z odtworzeniem zniszczonego w czasie II wojny światowej buduaru księżnej Daisy von Pless - przekazał rzecznik zamku Mateusz Mykytyszyn. Wszystko powinno być gotowe do końca roku. W pomieszczeniu będą prezentowane pamiątki po słynnej arystokratce.
Zamek Książ
Zamek KsiążFoto: Shutterstock

Między sypialnią a łazienką

Buduar należący niegdyś do księżnej Daisy znajduje się na drugim piętrze, w południowym skrzydle zamku Książ.

- Stanowił najbardziej intymne z pomieszczeń tworzących apartamenty księżnej. Od strony wschodniej sąsiadował z sypialnią, a od strony zachodniej z łazienką. Ostateczny wygląd pomieszczenie otrzymało w 1921 roku, co potwierdzają zachowane dokumenty archiwalne. Księżna Daisy nie cieszyła się długo swoimi przebudowanymi apartamentami. W grudniu 1922 roku Sąd Rodzinny w Berlinie orzekł o rozwodzie książęcej pary, w wyniku czego Daisy na długie lata opuściła swój ukochany Książ - przekazał rzecznik zamku Mateusz Mykytyszyn.


Zamek Książ, pocztówka z 1. poł. XX w. Fot. Polona/domena publiczna Zamek Książ, pocztówka z 1. poł. XX w. Fot. Polona/domena publiczna

Rekonstrukcja pomieszczenia

W 1943 roku zamek Książ został zakupiony przez władze III Rzeszy. Z jesieni tego roku pochodzi jedyna zachowana fotografia buduaru. Kilka miesięcy później organizacja TODT dokonała mocnego przekształcenia wnętrza.

- Zmieniony został wtedy diametralnie także wygląd buduaru, który z okrągłego pomieszczenia stał się pokojem kwadratowym. Usunięto wówczas wszystkie sztukaterie, marmoryzowane półkolumny i marmurowy kominek. Na zachowanej, historycznej fotografii widzimy ściany północną i wschodnią buduaru oraz fragment sufitu. To właśnie dzięki tej zachowanej, historycznej fotografii możliwa jest rekonstrukcja pomieszczenia - wyjaśnił Mateusz Mykytyszyn.

Prace w komnatach księżnej podzielono na etapy. W ubiegłym roku odtworzono salon i sypialnię, w buduarze pojawił się marmurowy kominek. Zakończenie prac zaplanowano do końca bieżącego roku.


Zamek Książ, drzwi do ogrodu. Rysunek z 1835 r. Fot. Polona/domena publiczna Zamek Książ, drzwi do ogrodu. Rysunek z 1835 r. Fot. Polona/domena publiczna

W pomieszczeniu będą prezentowane przedmioty przekazane przez rodzinę Daisy von Pless – na przykład wysadzana rubinami i turkusami pozłacana laska, srebrny pasek z turkusami czy pamiętnik.

Michał Torz/PAP/jp

Czytaj także

Sensacyjna przepowiednia z Tęgoborzy. "Nieznane medium" o przyszłości Polski

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2024 05:55
Tekst tej przepowiedni ponoć powstał na przełomie XIX i XX wieku podczas seansu spirytystycznego. Ta wierszowana i zagadkowa wizja przyszłości zdobyła wielką popularność zwłaszcza w czasach II wojny, pewnie dlatego, że niosła tak potrzebną wówczas otuchę. Ale według niektórych przepowiednia z Tęgoborzy mówi i o czasach nam współczesnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katedra na środku meczetu. Pięć turystycznych miejsc, które trzeba zobaczyć

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2024 06:01
List turystycznych obiektów – obejmujących wybrany region czy kontynent – jest rzecz jasna bez liku. W Światowy Dzień Turystyki do tego potężnego zbioru miejsc godnych polecenia można dodać kolejny, jak zawsze w takich przypadkach mocno selektywny i subiektywny, rozdział. Kilka budowli z historią w tle.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przy budowie Różowej Trasy w Porto odkryto ruiny sprzed wieków

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2024 05:40
W centrum Porto, miasta na północnym zachodzie Portugalii, natrafiono na pozostałości średniowiecznego mostu. Fragmenty budowli znaleziono podczas prac przy nowej linii metra, tzw. Różowej Trasy.
rozwiń zwiń