Historia

W Peru odkryto salę królewską prekolumbijskiej cywilizacji, którą mogła rządzić kobieta

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2024 05:30
Pracujący w Peru archeolodzy odnaleźli salę królewską prawdopodobnego przywódcy prekolumbijskiej cywilizacji. Według wstępnych analiz wynika, że społeczności tej mogła przewodzić żyjąca w VII wieku kobieta.
Ozdoby głowy (prawdopodobnie korony) stworzone przez cywilizację Moche (Mochica)
Ozdoby głowy (prawdopodobnie korony) stworzone przez cywilizację Moche (Mochica)Foto: Shutterstock

Salę królewską odkryto podczas prac archeologicznych na stanowisku Panamarca zlokalizowanym w dolinie rzeki Nepena w zachodniej części Peru. W przeszłości znajdowała się tam miejscowość ludności Moche (lub Mochica), której kultura rozwijała się pomiędzy latami 350 a 850.

Znalezione w miejscu poszukiwań filary, malowidła, a przede wszystkim tron dowodzą, że miejsce to zajmował przywódca lokalnej społeczności - sugerują autorzy badania, wśród których są m.in. amerykańscy badacze z uniwersytetu Columbii oraz z Muzeum Przyrody i Nauki w Denver.

***

Czytaj także:

***

Znalezione w tzw. sali wyobraźni Moche malowidła dowodzą, że lokalną społecznością kierowała wówczas kobieta - twierdzą archeolodzy, którzy na kilku malowidłach dostrzegli postać "silnej kobiety". Jej wizerunek zdobi też tron.

Zdobienie tronu, zdaniem badaczy, jest też dowodem na to, że "silna kobieta" była przywódczynią ludu, nie zaś postacią mityczną, np. boginią. Miejsce zasiadania lidera Moche zostało bowiem wyłożone zielonymi koralikami, a także cienkimi nićmi, czyli materiałami, w których lubowały się kobiety z tejże kultury.

***

Czytaj także:

***

W sali królewskiej archeolodzy natrafili też na malowidła przedstawiające mężczyzn i kobiety, a także zwierzęta, m.in. psy, jelenie oraz węże. Częstym motywem obrazów są też sceny z bitew prowadzonych przez ludność Moche.

Typowe dla cywilizacji Moche było stawianie piramid schodkowych, budowanych z suchych cegieł, tzw. adobe. Ludność Moche rozwijała też systemy nawadniania pól, zajmowała się obróbką metali oraz rozwojem technik wyrobu ceramiki, a także tkactwem.

***

Czytaj także:

***

PAP/mc

Czytaj także

Nikt nie spodziewał się tylu skarbów. Odkrycie grobowca Tutanchamona

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2024 05:58
4 listopada 1922 roku brytyjski archeolog Howard Carter odkrył kamienne stopnie prowadzące do tego, co trzy tygodnie później okazało się nienaruszonym przez trzy tysiące lat grobowcem faraona Tutanchamona. To, co znaleziono w jego wnętrzu, przerosło oczekiwania badaczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolodzy odkrywają w Toruniu XIII-wieczny kompleks Ducha Św. i prezentują go mieszkańcom

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2024 05:30
Archeolodzy z toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odkrywają XIII-wieczny kompleks Ducha Świętego. Wśród znalezisk są warstwy z okresu przed lokacją miasta. W sobotę efekty dotychczasowych badań mogli podziwiać mieszkańcy, których zaproszono na wykop.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To jest nieprawdopodobne". Na Mazowszu odkryto monety o wartości pół miliona złotych

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2024 05:40
Do wyjątkowego odkrycia doszło pod Pomiechówkiem na Mazowszu. Podczas poszukiwania pozostałości rzymskiej drogi, odkrywcy znaleźli 17 monet wartych w sumie około pół miliona złotych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Średniowieczna moneta arabska w starym dworze w Trzebieszewie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2024 05:40
Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej poinformowało, że podczas prac remontowych starego dworu w Trzebieszewie w woj. zachodniopomorskim znaleziono kawałek wczesnośredniowiecznego arabskiego dirhama. 
rozwiń zwiń