Historia

Kobiety na traktory!

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2011 09:00
W PRL kobiety wykonywały męskie zajęcia, a władza wmawiała im, że tak wygląda równouprawnienie.
Audio

"Matki, żony i traktorzystki - czyli o Polkach w socrealizmie" to tytuł wystawy otwartej w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli (Podkarpackie).

Znalazło się na niej 120 eksponatów, prezentujących kobiety w różnych formach życia społecznego i zawodowego.
Na ekspozycji, która potrwa do 15 maja, znalazły się fotografie, obrazy, rzeźby, plakaty, wycinanki. Zwiedzający mogą zobaczyć na nich m.in. kobiety stojące w kolejce przed sklepem, pracujące przy maszynach czy podczas zwykłych, rutynowych prac domowych, ale także relaksujących się u manikiurzystki. Ciekawostką jest serwetka prezentująca kobietę na traktorze.
 
Ekspozycję uporządkowano tematycznie. Jest, zatem galeria przodownic, kobiet na traktorach i murarek, kobiet w środowisku rodzinnym i domowym, kobiet pracujących na roli, walczących o pokój, a także przedstawicielek organizacji kobiecych, sportsmenek, artystek.

Zdaniem kurator Anety Garanty, ekspozycja wiele mówi o kobietach z tamtych lat, ich obowiązkach, realiach epoki, w której żyły i funkcjonowały, ale także o modzie damskiej z i kanonach ówczesnej urody.

- Wystawa pomyślana jest jako praktyczna lekcja historii i sztuki, a jej celem jest dyskusja z utrwalonym stereotypem kobiet na traktorach i zakwestionowanie prawdziwości głoszonych przez stalinizm haseł emancypacji kobiet - zauważyła Garanty.
Dodała, że ekspozycja prezentuje obraz kobiety, którą władza zmusiła do nadludzkiego wysiłku i wykonywania męskich zajęć, wmawiając jej równouprawnienie i awans społeczny.

- Między innymi do kobiet władza kierowała najgłośniejsze hasła propagandowe PRL-u takie jak: walka o pokój, współzawodnictwo pracy, walka o plan sześcioletni, walka z analfabetyzmem czy elektryfikacja wsi - zaznaczyła kurator.

Uzupełnieniem wystawy są "proletariuszki na cokołach", czyli wielkoformatowe wydruki rzeźb plenerowych lub detali architektonicznych, przedstawiających kobietę w różnych rolach społecznych i zawodowych. Niektóre z tych obiektów już nie istnieją.
Wystawa wzbogacona została pokazem kronik filmowych i filmów dokumentalnych z lat 50. XX wieku oraz grą dla młodzieży, przybliżającą życie w epoce socrealizmu. W nagrodę można zdobyć legitymację PZPR.

Zaprezentowane eksponaty pochodzą z muzeów w całym kraju. Ekspozycji towarzyszy konkurs z "Szuflady dziadków". Muzeum zachęca do poszukiwania wszelkich fotografii ze Stalowej Woli z lat socrealizmu.

(pd)

Czytaj także

Zakłamane święto

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2009 09:55
Akademie, festyny, pikniki, uroczyste oddawanie dróg, fabryk, budynków - tak świętowano 22 lipca w czasach PRL.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cała Polska buduje Dworzec Centralny

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 06:00
Miał być obiektem na miarę XXI wieku. Budowany w pośpiechu i z najtańszych materiałów jest dziś w fatalnym stanie.
rozwiń zwiń