Redakcja Polska

Ustalenie prawdy ws. katastrofy samolotu było możliwe dzięki międzynarodowym wysiłkom

11.01.2020 14:52
Ustalenie prawdy w sprawie katastrofy samolotu ukraińskich linii lotniczych UIA w Iranie było możliwe dzięki konsolidacji wysiłków wspólnoty międzynarodowej - oświadczył w sobotę minister spraw zagranicznych Ukrainy Wadym Prystajko.
Audio
  • Jak informują władze w Kijowie, ukraińscy eksperci nadal pracują w Iranie i badają szczątki maszyny. Materiał Pawła Buszki (IAR)
Miejsce katastrofy ukraińskiego samolotu w Iranie
Miejsce katastrofy ukraińskiego samolotu w IraniePAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

"Konsolidacja wysiłków światowej wspólnoty pomogła w ustaleniu prawdy. Ukraińscy specjaliści na miejscu tragedii wnieśli istotny wkład w ustalenie prawdziwych przyczyn i kontynuują pracę w Iranie" - napisał na Twitterze.

Minister poinformował, że znajduje się w stałym kontakcie z szefami dyplomacji krajów, których obywatele zginęli w katastrofie. "By pomóc państwom, które straciły swoich obywateli, przeprowadzamy obecnie spotkania z przedstawicielami ambasad" - przekazał Prystajko.

W sobotę rano Iran ogłosił, że jego siły zbrojne "nieintencjonalnie" zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski w rezultacie "ludzkiego błędu". W katastrofie zginęło 176 osób. Wcześniej Teheran zaprzeczał jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię.

Komunikat armii irańskiej głosi, że samolot ukraiński znalazł się blisko "ważnego obiektu wojskowego" Strażników Rewolucji Islamskiej i został omyłkowo wzięty za "wrogi".

Wcześniej informacje, że samolot mógł zostać nieumyślnie ostrzelany, przekazali m.in. premier Kanady Justin Trudeau oraz premierzy Wielkiej Brytanii i Australii, Boris Johnson i Scott Morrison.

Ukraiński samolot Boeing 737-800 został zestrzelony w środę rano, niedługo po starcie z międzynarodowego lotniska Tehran-Imam Khomeini. Do zdarzenia doszło kilka godzin po zaatakowaniu przez Iran dwóch baz lotniczych w Iraku, w których stacjonują m.in. siły USA i Kanady. Ataki te były odwetem za zabicie przez USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

W katastrofie ukraińskiej maszyny zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców (dwóch pasażerów i dziewięcioro członków załogi), a także obywatele Szwecji, Afganistanu, Wielkiej Brytanii i Niemiec.


IAR/PAP/dad

Lekarze z zagranicy będą mogli być łatwiej zatrudniani w Polsce

10.01.2020 16:43
Placówki medyczne w Polsce będą mogły łatwiej zatrudniać lekarzy z zagranicy. Na początku stycznia rząd przyjął nowelizację ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, przedłożoną przez ministra zdrowia. Dzięki niej mają się poprawić warunki kształcenia lekarzy oraz zwiększy się liczba specjalistów w systemie ochrony zdrowia.

Mateusz Morawiecki dla "Die Welt": Nord Strem2" to krok w fałszywym kierunku

11.01.2020 12:18
Premier RP Mateusz Morawiecki w sobotnim wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt" wytknął Francji i Niemcom niedotrzymanie obietnicy wydawania 2 proc. PKB na obronność. Sceptycznie ocenił też szanse na normalizację relacji z Rosją.

Iran przyznał się do zestrzelenia ukraińskiego boeinga

11.01.2020 13:32
Amir Ali Hadżizadeh Dowódca sił powietrznych Gwardii Rewolucyjnej Iranu ogłosił w sobotę, że jego jednostka bierze na siebie "całkowitą odpowiedzialność" za przypadkowe zestrzelenie ukraińskiego samolotu pasażerskiego.