Redakcja Polska

Mateusz Morawiecki dla "Die Welt": Nord Strem2" to krok w fałszywym kierunku

11.01.2020 12:18
Premier RP Mateusz Morawiecki w sobotnim wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt" wytknął Francji i Niemcom niedotrzymanie obietnicy wydawania 2 proc. PKB na obronność. Sceptycznie ocenił też szanse na normalizację relacji z Rosją.
Audio
  • W obszernym wywiadzie udzielonym niemieckiemu "Die Welt" Mateusz Morawiecki poruszył między innymi kwestie napiętych stosunków Unii Europejskiej z Rosją, podkreślił ważną rolę NATO w utrzymywaniu bezpieczeństwa w Europie i skrytykował Niemcy za zbyt małe nakłady na obronność. Relacja Waldemara Maszewskiego (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawieckishutterstock.com/Alexandros Michailidis

"Jeśli NATO coś dolega, to wynika to z braku zaangażowania niektórych członków. Między innymi Francja i Niemcy, jak dotąd, nie dotrzymały własnych obietnic wydawania dwóch procent PKB na obronę. Jak w takiej sytuacji NATO ma spełniać oczekiwania?" – pytał szef polskiego rządu.

Podkreślił jednocześnie, że nie zgadza się z opinią prezydenta Francji Emmanuela Macrona jakoby sojusz północnoatlantycki został dotknięty "śmiercią mózgową".

"Na wschodzie Europy odczuwamy wzmocnienie współpracy w dziedzinie obronności. (...) Ważne jest dla nas, by Berlin bardziej uwzględniał obawy sojuszników NATO ze Wschodu niż robi to Francja" – zaapelował Morawiecki i sceptycznie ocenił inicjowane przez Paryż próby normalizacji relacji z Rosją.

Dialog z Rosją i kwestie Nord Stream 2

"Macron nie jest jedynym, który opowiada się za intensywniejszym dialogiem z Rosją. Ale nie oszukujmy się: do dialogu zawsze trzeba dwojga. (...) Normalizacja stosunków z Rosją bez wzajemności z jej strony nie ma sensu. Rosja musiałaby wycofać się z Krymu i zakończyć infiltrowanie wschodniej Ukrainy. Nie uważamy też roli, jaką Moskwa odgrywa w Syrii, za szczególnie konstruktywną" – wyliczał premier RP, przypominając również o negatywnym stosunku naszego kraju do budowanego gazociągu Nord Stream 2.

Zdaniem Mateusza Morawieckiego amerykańskie sankcje nałożone na firmy zaangażowane w realizację tego projektu wydłużą jego wykonanie, ale nie doprowadzą do jego zarzucenia.

"Należy uniknąć najgorszego scenariusza: Moskwa nigdy nie powinna być w stanie szantażować UE wstrzymaniem dostaw gazu. Musimy zdywersyfikować nasze źródła energii, żeby nie uzależnić się od Rosji" – stwierdził.

Co z polską energetyką?

Dopytywany z kolei o polską energetykę i możliwy konflikt z UE na tle wyjścia z węgla, szef polskiego rządu przypomniał, że Polska nie wybrała swojego koszyka energetycznego, lecz był to wynik decyzji podjętych za nas przez Związek Sowiecki.

"Zgadzamy się z podstawowym celem, zgodnie z którym dostawy energii w Europie muszą być bardziej przyjazne dla środowiska. Jednocześnie prosimy naszych partnerów o przyjęcie do wiadomości, że Polska musi przejść dłuższą drogę do neutralności w emisji dwutlenku węgla niż wiele innych krajów UE. (...) Ostatecznie może się zdarzyć, że niektóre kraje Unii będą neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r., a w krajach takich jak Polska potrwa to dłużej" – przewidywał Morawiecki i zapewnił jednocześnie, że Polska odegra konstruktywną rolę w negocjacjach na ten temat.

"W zamian oczekujemy zrozumienia, że płacimy wysoką cenę za transformację naszego systemu zaopatrzenia w energię" – oznajmił.

Wyzwania wobec Unii

Mówiąc o wyzwaniach, jakie stoją przed UE Mateusz Morawiecki przyznał, że z troską obserwuje rosnące nastroje antyamerykańskie w niektórych państwach unijnych. Bez współpracy z USA Unia nie będzie w stanie przeciwstawić się rosyjskim atakom hybrydowym i rosnącym wpływom Chin – zauważył premier.

Opowiedział się również za silniejszą współpracą w ramach Trójkąta Weimarskiego.

"Spójrzmy chociażby na budowę sieci 5G. Wolałbym ją rozwijać z Niemcami i Francją niż z Huawei" – powiedział.

Pytany o reformę systemu sądownictwa w Polsce, szef rządu przypomniał, że nasz kraj nadrabia to, co gdzie indziej, np. w RFN, zostało wykonane wcześniej. Po zjednoczeniu Niemiec 30 proc. sędziów, którzy orzekali w NRD, nie mogło dalej wykonywać zawodu ze względu na bliskie związki z totalitarnym reżimem.


IAR/PAP/dad

Szwajcaria: rosyjski dyplomata oskarża Polskę. Jest reakcja ambasadora RP

10.01.2020 14:23
Rosyjski ambasador w Bernie, Siergiej Garmonin, oskarżył Polskę o to, że zawierając pakt o nieagresji w 1934 roku z Niemcami dołączyła do niego tajny protokół, którym zobowiązała się do popierania hitleryzmu. Odpowiedział mu ambasador RP Jakub Kumoch.

Lekarze z zagranicy będą mogli być łatwiej zatrudniani w Polsce

10.01.2020 16:43
Placówki medyczne w Polsce będą mogły łatwiej zatrudniać lekarzy z zagranicy. Na początku stycznia rząd przyjął nowelizację ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, przedłożoną przez ministra zdrowia. Dzięki niej mają się poprawić warunki kształcenia lekarzy oraz zwiększy się liczba specjalistów w systemie ochrony zdrowia.

Kończy się Rok Wazowski na Zamku Królewskim w Warszawie

10.01.2020 18:42
Wystawa „Świat polskich Wazów. Przestrzeń – ludzie – sztuka” czynna już tylko do 14 stycznia