Redakcja Polska

Ambasador Andrzej Sadoś: decyzje UE w reakcji na inwazję Rosji były bezprecedensowe

29.12.2022 15:42
W reakcji na rosyjską inwazję na Ukrainie Unia Europejska podjęła bezprecedensowe decyzje i udało jej się zachować jedność, a Polska nadawała ton dyskusjom - podkreślił ambasador Polski przy Unii, Andrzej Sadoś. W rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia, Beatą Płomecką, ambasador zwrócił uwagę, że ambitne propozycje Polski, choć nie były akceptowane na początku, zyskiwały poparcie w kolejnych pakietach restrykcji.
Andrzej Sadoś
Andrzej SadośFoto: PAP/STEPHANIE LECOCQ

- Tak się działo w przypadku sektora energetycznego, ruchu lotniczego, wiz dla Rosjan - powiedział ambasador. - Pewne rozwiązania, które były wprowadzane w Polsce na szczeblu krajowym czy w państwach bałtyckich, w bardzo krótkim czasie później były rozszerzane na całą Unię Europejską. To Polska przy wsparciu Litwy, Łotwy i Estonii, ale również Szwecji, Finlandii czy Danii, to my narzucamy pewną dyskusję, która odbywa się na forum unijnym, jeśli chodzi o sankcjonowanie kolejnych dziedzin, które mają dotkliwie wpłynąć na Rosję, które mają ograniczyć potencjał rosyjskiej maszyny wojennej - powiedział ambasador Polski przy Unii, Andrzej Sadoś.

Po 24 lutego Unia Europejska nałożyła w sumie dziewięć pakietów sankcyjnych na Rosję. W ramach restrykcji energetycznych wprowadziła embargo na import węgla i ropy. Sankcje w sektorze finansowym objęły rosyjskie banki, część z nich została odłączona od globalnego systemu rozliczeń SWIFT, a zakaz transakcji objął między innymi rosyjski Bank Centralny. Ponadto od końca lutego obowiązuje zakaz przelotów w unijnej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich przewoźników i zakaz dostępu do unijnych lotnisk. Rosyjskie statki mają zakaz zawijania do unijnych portów, a rosyjskie firmy transportu drogowego zakaz wjazdu na teren Wspólnoty. Unia wprowadziła również ograniczenia w handlu na przykład żelazem, stalą, drewnem, cementem i towarami luksusowymi. Sankcje objęły też technologie i towary podwójnego zastosowania - cywilnego i wojskowego. Ponad tysiąc osób zostało objętych restrykcjami indywidualnymi, a ich majątki w Unii zostały zamrożone. Czarną listę otwiera Władimir Putin.


Posłuchaj
00:31 12121668_1.mp3 Andrzej Sadoś zwrócił uwagę, że ambitne propozycje Polski, choć nie były akceptowane na początku, to zyskiwały poparcie w kolejnych pakietach restrykcji (IAR)

 

Szybkie decyzje

Ambasador Andrzej Sadoś przyznał, że nie zawsze decyzje zapadły szybko, że czasami towarzyszyły im przedłużające się dyskusje, ale ostatecznie udało się pogodzić w działaniu państwa o różnej wrażliwości i osiągnąć jedność unijnych krajów. - Krajów o wrażliwości Polski czy państw bałtyckich, które od bardzo wielu lat alarmowały zagrożeniem ze wschodu i krajów, które w przeszłości raczej orientowały się na handel, na kupczenie, raczej zamykały oczy na łamanie praw człowieka - powiedział ambasador. - Bo przecież Putin zaczął popełniać swoje przestępstwa nie 24 lutego tego roku, tylko zaczął to robić w końcu lat 90-tych w Czeczenii i później konsekwentnie jako polityk przez cały czas popełniał kolejne zbrodnie, dokonywał aneksji, mordował swoich przeciwników politycznych - podkreślił ambasador Polski przy Unii, Andrzej Sadoś.


Posłuchaj
00:30 12121711_1.mp3 Ambasador przyznał, że nie zawsze były to łatwe dyskusje i czasami się przedłużały, ale ostatecznie udało się pogodzić w działaniu państwa o różnej wrażliwości (IAR)

 

Wśród bezprecedensowych decyzji podjętych po rosyjskiej inwazji, oprócz najostrzejszych sankcji w historii, Unia Europejska uruchomiła misję wojskową szkolącą ukraińskich żołnierzy. To pierwsza taka misja w dziejach, jeśli chodzi o liczbę, lokalizację i rozmach. Ponadto po raz pierwszy państwa członkowskie zdecydowały się dofinansować zakupy broni i dostawy sprzętu wojskowego do zaatakowanego kraju spoza Unii. Europejski Fundusz Pokojowy dla Ukrainy został w tym roku zwiększony do ponad 3 miliardów euro. Bezprecedensowa była także pomoc humanitarna i finansowa dla Ukrainy. W tym roku władze w Kijowie otrzymały 6 miliardów euro, a w przyszłym dostaną 18 miliardów euro bardzo tanich pożyczek na pokrycie najpilniejszych potrzeb.

IAR/dad

Premier Mateusz Morawiecki: spór z Komisją Europejską musi zostać zakończony

29.12.2022 12:29
Spór z Komisją Europejską musi zostać zakończony. Prawdziwy konflikt rozgrywa się dziś na wschód od Polski, a środki z KPO oznaczają więcej pieniędzy na polską armię - oświadczył premier Mateusz Morawiecki w czwartkowym wpisie w mediach społecznościowych.

"To zemsta Rosji za Patrioty z USA". Wicemarszałek RAF o atakach rakietowych na Ukrainę

29.12.2022 13:51
- Przeprowadzony w czwartek zmasowany rosyjski ostrzał rakietowy terytorium Ukrainy, wymierzony w obiekty energetyczne, mógł być zemstą Kremla za obietnicę przekazania Kijowowi systemów patriot przez USA - ocenił emerytowany wicemarszałek brytyjskich sił powietrznych (RAF) Sean Bell, cytowany przez telewizję Sky News.

"W Wiśle stworzyliśmy nasz dom". Boże Narodzenie po powrocie z emigracji

29.12.2022 15:06
Wspomnienia świąt, które spędziliśmy na emigracji, wypełnia obraz przepełnionych lotnisk i ludzi śpieszących się do bliskich w Polsce. Nam było trudno odnaleźć się w tym tłumie z trojgiem dzieci. Zostawaliśmy. Dziś nadrabiamy ten czas, świętując wspólnie z rodziną bliższą i dalszą, w domu, który stworzyliśmy w Polsce po powrocie z emigracji – przyznają Justyna i Paweł Wisełkowie, twórcy pensjonatu Jodła w Wiśle.