Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda o nadchodzącym szczycie NATO w Wilnie

07.07.2023 15:14
Andrzej Duda wyraził nadzieję, że na nadchodzącym szczycie NATO w Wilnie zapadną decyzje w sprawie dalszego wsparcia Ukrainy i przyszłości tego kraju w strukturach NATO.
Audio
  • Litwa: Prezydent A. Duda o nadchodzącym szczycie NATO w Wilnie [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Drop of Light

Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy - Andrzej Duda, Gitanas Nauseda i Egils Levits - wezwali NATO do podjęcia działań przeciwdziałających zagrożeniom ze strony Rosji. W liście opublikowanym m.in. przez litewski Pałac Prezydencki, wskazują też na zmieniającą się sytuację na Białorusi.

Prezydenci podkreślili, że współpraca Rosji i Białorusi wpłynęła na pogorszenie bezpieczeństwa w regionie i na całym obszarze euroatlantyckim.

"Terytorium Białorusi i jej zasoby są wykorzystywane przez Rosję do nielegalnej i brutalnej agresji na Ukrainę, co świadczy o coraz ściślejszej integracji militarnej obu państw" - czytamy w dokumencie. 

Przywódcy Polski, Litwy i Łotwy wskazują, że ostatnim przejawem tej integracji było rozmieszczenie taktycznej broni jądrowej na Białorusi, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla społeczeństw tych państw. "To kolejne rażące naruszenie Aktu NATO-Rosja i dowód na to, że dokument ten już nie obowiązuje" - piszą prezydenci.

Przywódcy zwracają także uwagę na to, że rozmieszczenie na Białorusi rosyjskich najemników z Grupy Wagnera i ich przywódcy Jewgienija Prigożina może być zachętą dla reżimu w Mińsku do wywołania nowej fali migracji i kryzysu humanitarnego na granicach Unii Europejskiej. Ich zdaniem Białorusinom potrzebny jest jasny sygnał, że dla Sojuszu ważna jest wizja "demokratycznej, stabilnej i dobrze prosperującej Białorusi, niezależnej od woli Rosji i wewnętrznych konfliktów Kremla". 

Przed szczytem NATO w Wilnie Andrzej Duda, Gitanas Nauseda i Egils Levits proponują konkretne działania, aby poprawić sytuację bezpieczeństwa. Są to m.in. przegląd programu odstraszania nuklearnego i jego adaptacja do nowych realiów, wzmocnienie flanki wschodniej NATO oraz zwiększenie wydatków na obronę przekraczających 2 procent PKB i zwiększenie odporności sojuszników na zagrożenia hybrydowe.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski weźmie udział w szczycie NATO w Wilnie. Potwierdził to sekretarz generalny Sojuszu Jens StoltenbergSzczyt NATO w stolicy Litwy zaplanowany jest na przyszły wtorek i środę. Przywódcy krajów członkowskich mają w trakcie spotkania zaakceptować kompleksowy plan zbliżania Ukrainy do Zachodu. 

Chodzi przede wszystkim o wieloletnią pomoc w tworzeniu nowoczesnej armii, ale także środki na odbudowę kraju. NATO ma także podnieść istniejącą obecnie Komisję NATO-Ukraina do rangi rady. Stanie się ona platformą konsultacji pomiędzy Kijowem a Sojuszem, także w wypadkach kryzysowych.

Politycy z krajów NATO mają także w Wilnie potwierdzić deklarację, że Ukraina zostanie w przyszłości przyjęta do Sojuszu, choć żadna data prawdopodobnie nie zostanie podana.

IAR/ks

Prezydent Andrzej Duda z oficjalną wizytą w Wilnie tuż przed szczytem NATO

05.07.2023 13:34
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz przypominał przed wylotem, że Wilno już w przyszłym tygodniu będzie gospodarzem szczytu NATO.

Andrzej Duda liczy na to, że na szczycie NATO zostanie podjęta decyzja o skróconej drodze Ukrainy do NATO

05.07.2023 19:00
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że ważne jest, by na zbliżającym się szczycie NATO w Wilnie zapadły decyzje o dalszym wzmocnieniu odstraszania i obrony Sojuszu.

Ekspert: NATO trudno jest przyznać, że Polska i kraje bałtyckie wiedzą, jak radzić sobie z Rosją

06.07.2023 08:13
Sojusznicy NATO przyznali, że Polska i kraje bałtyckie miały przez cały ten czas rację co do rosyjskiego zagrożenia.

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z premier Litwy i przewodniczącą litewskiego parlamentu

06.07.2023 14:30
Rozmowy dotyczyły, min. współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, rozwoju infrastrukturalnego i sytuacji polskiego szkolnictwa na Litwie.

John Kirby: Polska zrobiła bardzo dużo dla Ukrainy, nie oczekujemy niczego więcej

07.07.2023 08:09
Polska zrobiła tak dużo dla Ukrainy, że nie oczekujemy niczego więcej - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Przedstawiciel Białego Domu wskazał też na pomoc Polski w dostarczaniu amerykańskiego uzbrojenia dla Ukrainy.

W związku ze szczytem NATO od piątku przywrócono kontrole na granicach z Polską i Litwą

07.07.2023 11:48
MSW Litwy poinformowało, że w zależności od sytuacji i potencjalnych zagrożeń, kontrole będą przeprowadzane wyrywkowo, w oparciu o analizę ryzyka o każdej porze dnia