Redakcja Polska

UE: wydatki na obronność traktowane ulgowo. Postulat Polski uwzględniony

10.02.2024 16:26
Wydatki na obronność będą traktowane ulgowo. Uwzględniony został postulat Polski, by nie wliczać pieniędzy przekazywanych na zbrojenia do deficytu finansów publicznych
Audio
  • UE: wydatki na obronność traktowane ulgowo, postulat Polski uwzględniony [posłuchaj]
Parlament Europejski
Parlament EuropejskiHadrian/Shutterstock

Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i unijnych krajów osiągnęli porozumienie w sprawie reformy reguł dyscypliny budżetowej. Zadowolony jest minister finansów Andrzej Domański, o czym poinformował na portalu X.

"Zwiększone inwestycje w obronność nie będą brane pod uwagę w procedurze nadmiernego deficytu. Dostosowania fiskalne będą mogły trwać dłużej" - podkreślił szef resortu finansów. 

Najnowsze ustalenia nie zmieniają traktatowych wymogów, czyli jeśli deficyt finansów publicznych przekroczy 3 procent PKB, to Komisja uruchamia procedurę nadmiernego deficytu. A to oznacza najpierw ścisły monitoring sytuacji w danym kraju, potem zalecenia, a na końcu możliwe są także kary finansowe.

Wydatki na obronność wzrosły w związku z wojną na Ukrainie, Polska zabiegała więc, by je potraktować ulgowo. Postulat zgłoszony przez poprzedni rząd został potwierdzony przez obecne władze i uzgodniony w grudniu w gronie państw członkowskich. 

Dziś negocjatorzy europejskich instytucji go zaakceptowali, zgadzając się na reformę dyscypliny budżetowej. By nowe reguły zaczęły obowiązywać, te ustalenia muszą potwierdzić jeszcze unijne kraje i Parlament Europejski w głosowaniu na sesji plenarnej, ale będzie to już tylko formalność.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Unia Europejska bezpieczeństwo

Litwa szuka dodatkowych środków na obronność

29.01.2024 13:26
Litwa szuka dodatkowych środków na obronność i przywrócenie powszechnej służby wojskowej. W poniedziałek odbędzie się pierwsze w tej sprawie formalne spotkanie szefowej rządu z udziałem polityków wszystkich partii, przedstawicieli biznesu i związków zawodowych. Spotkanie jest inicjatywą premier Ingridy Szimonyte.

Radosław Sikorski ostrzega Niemcy. "Broń nuklearna w pobliżu Kaliningradu może dosięgnąć Berlina"

30.01.2024 16:45
Polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski rozpoczął wizytę w Berlinie, gdzie spotka się ze swoją niemiecką odpowiednik Annaleną Baerbock. W wywiadzie dla gazety "Frankfurter Allgemeine Zeitung" minister podkreślił znaczenie pomocy dla Ukrainy i wskazał na zagrożenie dla Niemiec ze strony Rosji.

Król Danii Fryderyk X złożył wizytę w Warszawie. "Więź z Polską silniejsza niż kiedykolwiek"

02.02.2024 16:34
Król Danii Fryderyk X chwali bliskie relacje z Polską i zachęca do pogłębienia współpracy w zwalczaniu zmian klimatycznych. Nowy duński monarcha rozpoczął trzydniową wizytę w naszym kraju. To jego pierwsza zagraniczna podróż, odkąd w połowie stycznia objął duński tron.

"Klarowny sygnał, że Niemcy stoją po stronie Ukrainy". Wizyta kanclerza Scholza w USA

10.02.2024 12:30
Prezydent Joe Biden i kanclerz Olaf Scholz wezwali członków amerykańskiego Kongresu do zatwierdzenia pakietu pomocy dla Ukrainy. Przywódcy USA i Niemiec spotkali się w Białym Domu.