Redakcja Polska

Szef MSZ Estonii z wizytą w Polsce. Droga Ukrainy do Unii i współpraca z NATO wśród tematów rozmów

14.02.2024 18:27
Polska i Estonia chcą jak najszybszego rozpoczęcia negocjacji w sprawie przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej. Podczas wspólnej konferencji prasowej szefów dyplomacji obu państw minister Radosław Sikorski podkreślił, że należy także zintensyfikować współpracę między Ukrainą a NATO.
Spotkanie szefów MSZ Estonii i Polski w Warszawie
Spotkanie szefów MSZ Estonii i Polski w WarszawieFot.: Barbara Milkowska Źródło: MSZ/X.com

- Potrzebujemy nadal osłabiać rosyjską machinę wojenną, wdrażać kolejne sankcje, egzekwować te, które już zostały uchwalone, a Rosja powinna ponieść konsekwencje prawne, finansowe i gospodarcze swoich działań - podkreślił.

Radosław Sikorski podkreślił wspólnie działania na rzecz wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów na potrzeby Ukrainy oraz wspieranie euroatlantyckich aspiracji społeczeństwa ukraińskiego.

Posłuchaj
00:39 12814654_1.mp3 Polska i Estonia chcą jak najszybszego rozpoczęcia negocjacji w sprawie przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej. Materiał Jana Olendzkiego (IAR) 

Minister spraw zagranicznych Estonii Margus Tsahkna dodał, że oba państwa przewodzą działaniom na rzecz wykorzystania na pomoc dla Ukrainy rosyjskich aktywów, zamrożonych przez sankcje. Szef estońskiej dyplomacji zaproponował także system stałego wsparcia finansowego Ukrainy przez sojuszników.

- Estonia przedstawiła naszym sojusznikom inicjatywę, aby każdy sojusznik zgodził się przekazywać 0,25 procent swojego PKB rocznie na wsparcie wojskowe Ukrainy - wskazywał.

Zaznaczył, że jeśli wszyscy by się na to zgodzili, to oznaczałoby to dodatkowe wsparcie dla Ukrainy warte 120 miliardów euro. Jak stwierdził Margus Tsahkna, to wystarczy, aby odepchnąć agresora z powrotem do Rosji i wygrać wojnę.

Minister Radosław Sikorski podsumował, że rozmowy z jego estońskim odpowiednikiem dotyczyły także innych kwestii związanych z bezpieczeństwem obu państw, również w obszarze energetyki i wspólnej agendy w Unii Europejskiej.


IAR/dad

Pakiet pomocy dla Ukrainy uchwalony przez Senat USA. Zełenski: jestem wdzięczny

13.02.2024 18:22
Stosunkiem głosów 70 do 29 Senat USA zatwierdził pakiet pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu o wartości 95 miliardów dolarów. Ustawa trafi teraz do Izby Reprezentantów, gdzie jej los jest niepewny. Prezydent  Wołodymyr Zełenski podziękował amerykańskim senatorom za przyjęcie ustawy. Pomoc ta jest bardzo potrzebna ukraińskiej armii, która stara się powstrzymać Rosjan.

Rosja publikuje "czarną listę". Litwa i Łotwa żądają wyjaśnień

14.02.2024 13:15
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy wręczyło notę protestacyjną przedstawicielowi rosyjskiej ambasady w Wilnie w związku z umieszczeniem przez Kreml litewskiego ministra kultury i innych polityków na liście osób ściganych przez prawo. Również Łotysze zażądali wyjaśnień w tej sprawie. Obywatele obu tych państw znaleźli się na "czarnej liście" w związku z usuwaniem sowieckich symboli z przestrzeni publicznej tych państw.

Kto przejmie rosyjskie udziały w rafinerii Schwedt? Niemcy nie chcą, by był to Orlen

14.02.2024 15:38
Premier Brandenburgii Dietmar Woidke wezwał niemiecki rząd federalny do utrzymania kontroli nad rafinerią PCK w Schwedt przez co najmniej dwa lata. Woidke skierował swoje postulaty do kanclerza Olafa Scholza i ministra gospodarki Roberta Habecka – poinformował we wtorek portal dziennika "Tagesspiegel”, powołując się na ustalenia portalu Maerkische Oderzeitung. Tymczasem trwają rozmowy o ich przejęciu przez polski Orlen - przypomina z kolei serwis biznesalert.pl.